Pre Vianoce s bábätkom do pol roka stačí jednoduchá rovnica, spokojná mama = spokojné bábo. Tú pravú atmosféru to začne mať až s malými objaviteľmi. Prvým pravidlom šťastných Vianoc je zabezpečiť, aby padala iba vianočná hviezda a nie vianočný stromček :)
Vianočný stromček je veľké lákadlo. Je to niečo nové, trblietavé a svietiace, čo pribudlo v byte. Odporúčam dať ho tak, aby si ho batoľa na seba nestiahlo. Ušetríte si výlet na pohotovosť. Pod stromčekom zaujmú viac krabice ako ich obsah, tak z toho nebuďte prekvapení. A teda odporúčam veci baliť do krabíc, do veľa krabíc, kľudne aj do takých v ktorých si prinesiete nákup zo supermarketu. To bude radosti. Dobre sú aj krabice, do ktorých sa dieťa zmestí, dajte mu dnu jednu farbičku a môže sa výtvarne činiť. Pre deti okolo roka sú na prvé čarbanice vhodné tieto:
Obsah krabíc by však mohol byť hodnotný. Oceníte ho neskôr, keď ho budete drobcovi postupne predstavovať. A hlavne môžete zoznamom inšpirovať babky, dedkov, príbuzných, proste každého, čo Vám chce niečo kúpiť pre drobca.
Hračky v polohe na brušku:
Ak máte dieťatko okolo pol roka a v polohe na brušku je ešte „statické“ tak je vhodné podporiť jeho jemno motorický pohyb. Priam ideálna je táto motorická hračka, je dostatočne veľká a primerane farebná. Má zaujímavé tvary a gumičky. Niektoré prvky sa dajú posúvať, iné nie. No proste mať tak 6 - 9 mesiacov mám čo na nej dlho skúmať.
Zaujímavé sú aj hrkálky, ktoré neujdú príliš ďaleko a vydávajú zvuk. Raz drevený, raz kovový, proste rôzne hrkálky na skúmanie všetkými zmyslami.
Pohybové hračky
Alebo stará dobrá klasika. V čase keď si deti na brušku začnú dvíhať zadok a dávajú sa do pozície „na štyri“ tak ich veľmi zaujmú hračky, ktoré robia pohyb. Ako taký vĺčik, keď ho roztočíte, bábo ho bude s údivom pozerať a rukou ho zastavovať. Je totiž v období skúmania príčin a dôsledkov.
Takisto ho fascinuje hračka s kolieskami na špagátiku. Hračku dajte čo najďalej od dieťaťa a špagátik k jeho ruke, mierne ním potiahnite, aby sa hračka pohla a dieťa to bude po Vás opakovať. Čoskoro pochopí , že keď potiahne špagátik, hračka k nemu príde. Hračky na špagátiku potešia aj v období po prvých krokoch, doprajte im, aby si užili obdobie „ťahania kačičky.“ Okrem koordinácie v pohybu to zlepšuje aj ich priestorovú orientáciu.
Zvuk
a hracie skrinky. Po prvých narodeninách. Točením vrchnej kľuky si deti krásne zjemnia motoriku a navyše prepoja ľavú a pravú hemisféru. Pravidelné krúživé pohyby sú základ pre písanie. Omnoho ťažšie sa nacvičujú v predškolskom veku ceruzkou ako v batoľacom veku hracou skrinkou. Hudba a zvuk je silný motivátor.
Prvé puzzle a vhadzovačky
Oplatí sa začať s tými najjednoduchšími, jeden tvar (na začiatok kruh) a jeden otvor – zaručený úspech, nedá sa pomýliť. Odporúčam najprv deťom ukázať, ako hračka funguje a až potom mu ju nechať na skúmanie. Podporíte koordináciu oka a ruky, a taktiež myslenia v krokoch.
Navliekačky
Na začiatok (okolo 11 mesiaca) Vám úplne postačia tie, ktoré majú pohyblivú základňu, a úplne Vám postačí jeden kruh, ktorý budete navliekať hore a dole. Keď ho drobec zvládne, postupne môžete pridávať ďalšie. Ak Vám dieťatko kruhy rozhadzuje, je tam toho na neho veľa, uberte a bude fungovať.
Zatĺkačky (bez kladivka - to pridajte až okolo 15teho mesiaca)
Guľôčky sa stratia a objavia. Robia presne to, čo Vaše bábo od deviateho mesiaca baví sledovať. A bude ho to baviť ešte dlhooo. Guľôčkové dráhy (aj tie jednoduché) sú proste obľúbené u všetkých detí. Zisťujú na nich svoju silu, uvádzajú veci do pohybu (opäť sledovanie príčina – následok),sledovanie pohybu precvičuje nielen zrak, ale aj trpezlivosť. Sledovanie pohybu deti upokojuje, a neskôr, už spolu s kladivkom poslúži na vybitie nahromadenej energie.
Patria sem aj veľmi obľúbený vyskakovací panáčikovia, ktorý rozosmejú každé dieťa. Stačí panáčika potlačiť a on vyskočí. Oporúčame pre deti, čo stále niečo niekde mačkajú.
Prajem Vám pokojné Vianoce s rozumnými darčekmi a príjemnými chvíľami s rodinou a malým objaviteľom.
Marcela Gregorovičová
lektorka