Nikdy nezabudnem na prvé Vianoce so synom. Mal 4 mesiace a konečne mali byť Vianoce Vianocami, lebo bolo v dome dieťa. Pravdou však je, že to malé bábo z toho veľa nemalo, akurát to jedno podstatné – šťastná mama, šťastné bábo. A ešte svetielka na stromčeku. Babky a dedkovia však chceli kupovať darčeky. Áno, oblečenie a plienky sú fajn, aj nejaké to euro v obálke potešilo, no babky a dedkovia sú na rozmaznávanie a teda chcú kupovať hračky.
Tak som im ich spísala. A tento môj Vianočný zoznam posielam aj Vám, na inšpiráciu aj s vysvetlením, prečo si prosím práve to, čo v zozname uvádzam.
Závesný mobil
V čiernobielom prevedení, je vhodný od druhého týždňa. Ďalšie druhy neskôr, môžete ich postupne striedať. Závesné mobily zaujmú deti približne do 5.teho mesiaca. Mobil sa vešia nad dieťatko na miesta kde je bdelé. Svojím jemným pohybom stimuluje zrak bábätka a pomáha mu cielene ovládať obe očká. Pozerať sa oboma očami na to isté pár týždňov je fakt namáhavá práca.
Prvá knižka
Aj babky vedia, že bábo potrebuje “pásť koníky“ – ak mi niekto vysvetlí, ako vzniklo toto pomenovanie, má odo mňa malý darček. Ale niektoré deti na brušku tak plačú. Tieto deti je dobré v polohe na brušku ihneď zaujať a to sa Vám podarí vďaka prvým knižkám - Aha mami. Sme na ne obzvlášť hrdé, nakoľko sme sa na ich tvorbe spolupodieľali. Tieto knižky by sa mohli zaradiť aj do kategórie preventívnych pomôcok na zlepšenie hrubo motorického vývoja. Je to len malý príklad toho ako rozvoj inteligencie a motoriky spolu súvisia. Sú vhodné od druhého mesiaca.
Pribudli nám aj tohotoročné novinky gazdovstvo (knižka o dedkovi) a záhrada (knižka o babke)
Látkové hračky
Okolo tretieho mesiaca si deti vedia vedome veci v rukách chytiť. Plastu je okolo nich viac než veľa a preto je vhodné im dať do rúk aj iné materiály. Napríklad textil. Odporúčam úchopovú loptičku, ktorá krásne uvoľňuje napätie, ktoré deti v rukách majú. Loptičky Vám vydržia aj na dlhšie, keď sa bude bábo učiť štvornožkovať – loptička mu síce utečie, ale nie moc ďaleko, čiže jej naháňanie bude skôr motivačné. Vhodné sú aj kocky so šnúrkami na zabavenie prstov a malé látkové knižky.
Knižky:
Úchopové loptičky:
Loptičky
Každého druhu a materiálu loptičky sa hodia vždy hlavne na hádzanie. Ale nie len, sú ideálne na skúmanie materiálov a ich fyzikálnych vlastností. Úplne inak znie, keď na zem padne loptička látková ako plastová, loptička so zvončekom alebo loptička drevená. My si to neuvedomujeme, no deti tieto ich vlastnosti podvedome skúmajú. Preto loptičiek nie je nikdy dosť. Teraz ich budú hlavne chutnať no okolo roku hádzať a hádzať a hádzať a opäť rozvíjať hrubú motoriku zároveň s inteligenciou. Loptičky je dobré mať rôzne, no deťom dajte naraz najviac 3-4 kusy a potom ich obmeňte.
Hrkálky, hryzátka, motorické hračky
Bez nich to snáď ani nejde. Odporúčam také, ktoré sú podnetné a pritom jednoduché. Obsahujú rôzne materiály a majú rôzny povrch. Ak vydávajú zvuk, tak je pre deti zaujímavá zdroj zvuku vidieť. Deti majú veľmi radi túto jednoduchú hrkálku, na ktorej je tvárička šaša, taktiež húseničku, ktorá im prirodzene uvoľňuje zápästie tým, ako ňou krúžia. Hrkálky, ktoré vyberáme do e-shopu odpovedajú potrebám detí, aj keď pre dospelých nemusia byť až tak lákavé.
Tak, toto by som kúpychtivým babkám, dedkom, tetám a ujom podsunula ja. Ak sa o vývoji dieťatka chcete dozvedieť ešte viac, pozývam Vás na naše semináre.
https://www.montemama.sk/kurzy/2-montemama
Marcela Gregorovičová
lektorka