Montemama - Úžasné kombinácie ružovej veže a hnedých schodov
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie

Login *
Heslo *
Zapamätať

Registrácia

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Login *
Heslo *
Overiť heslo *
Email *
Overiť email *
Captcha *

V nasledujúcich riadkoch a najmä fotografiách prichádza óda na jednoduché línie. Pozrite si tipy, čo všetko sa dá vytvoriť kombináciou dvoch základných a veľmi obľúbených montessori pomôcok. V hlavnej úlohe ružová veža a hnedé schody!


Vieme, že:
- veža objasňuje dieťaťu pojem objem. Je to jasné. Dĺžka strany každej kocky sa zmenšuje o jeden centimeter. V malých rúčkach sa tak pravidelne mení ich veľkosť.
- Schody sú zas nositeľmi pojmu hrúbka. Dĺžka je stálych dvadsať centimetrov a hrúbka sa mení opäť o jeden centimeter.
Výsledok: kocky veže a hranoly schodov spolu krásne pasujú.
Keď si dieťa prejde základnými aktivitami s každým materiálom zvlášť, môže sa pustiť do množstva spoločných kombinácií. Ideálne je, ak si ich vymýšľa samo. Ak sa ale chcete inšpirovať, môžete si stiahnuť zošitok s tipmi ako na to napríklad tu u nás úplne zadarmo tu, alebo tu.
Najlepšie je začať horizontálnymi dielkami. Až keď nadobudnete istotu, pustite sa do výšky.


Niektoré z útvarov sa krásne vyvíjajú.

Ďalšie sú predskokanmi ich horizontálnych nasledovníkov.

Práce vo výškach sú ale popravde v škôlkach najobľúbenejšie. Je zjavné, prečo. Kto by odolal?


V článku sme nafotili pomôcky vyrobené stolárom a nastriekané farebným sprejom.
Originálny materiál vyzerá takto.

 vyr 2ruzova-veza-2    hts0001

Verzia ružovej veže z bukového dreva  a hnedých schodov z bukového dreva odolajú dlhšie aj neobratnejšiemu zaobchádzaniu.
Najkvalitnejšie prevedenie na trhu značky Nienhuise ružová veža, hnedé schody, alebo hnedé schody s priesvitným lakom.

Stavba týchto malých architektonických skvostov je upokojujúca aj pre dospelých, vyskúšajte!
Autorka: Lenka Straková
Foto: Lenka Straková


Najčítanejšie na blogu

Psychomotorický vývoj dieťaťa

Psychomotorický vývoj je jedným z najdôležitejších procesov v živote každého človeka, a preto mu treba venovať dostatočnú rodičovskú pozornosť. Avšak nezabúdajme, že netreba hneď na začiatku očakávať veľké pokroky. Musíme si uvedomiť, že každé dieťa je iné a môže sa stať, že bude vo vývoji buď zaostávať alebo práve naopak veľmi napredovať. Preto sa nikdy nesnažte svojmu dieťatku nasilu vnucovať spôsoby, ktoré sú mu ešte cudzie a nemá na nich dostatočne vyvinuté zmysly a motoriku.
Akými vývojovými fázami dieťa prejde a ako sa k nim treba postaviť? O čo sa treba pri jednotlivých fázach snažiť a ako s dieťaťom cvičiť? To sa dozviete v tomto článku.

Čítať ďalej...

To najlepšie pre najmenších (0 - 6 mesiacov)

Keď sa bábätko narodí, tak to najdôležitejšie pre neho sú rodičia. Ich hlas, vôňa, tvár. To, ako sa s novorodencom zaobchádza, si nesie so sebou celý život. Rovnako je to aj s koncentráciou. Už dvojtýždňové bábätko sa dokáže koncentrovane pozerať na kontrastne čierno-biele obrazce. Preto je prvá montessori pomôcka pre deti práve závesný čierno-biely mobil známy ako Munari.

Čítať ďalej...

Komunikácia s deťmi Montessori spôsobom

Starostlivosť o deti úzko súvisí so spôsobom komunikácie. Komunikácia montessori spôsobom zahŕňa nefalšované uznanie a rešpekt voči deťom a nasleduje montessori princípy. To zahŕňa viac než len slová a intonáciu. Je to tiež postoj, reč tela a činy odpovedajúce deťom a ich potrebám. Každému dieťaťu mladšiemu než tri roky takáto vnímavá komunikácia pomáha dôverovať jeho vychovávateľom, slobodne sa pohybovať, objavovať a rozvíjať jeho zručnosti. Ako teda vychovávateľ (rodič) komunikuje s deťmi Montessori spôsobom? Nasledujúci zoznam nie je úplný, ale ponúka niekoľko dôležitých spôsobov komunikácie v Montessori zariadení (rodine).

 

Čítať ďalej...

Päť pravidiel, ktoré pomôžu dieťatku rozprávať

Prvé slová zvyčajne prichádzajú spolu s prvými krokmi medzi dvanástym až osemnástym mesiacom. Od Márie Montessori vieme, že mozog dieťaťa v tomto období funguje ako špongia. Absorbujúca myseľ nasáva podnety z okolia, od narodenia počúva hovorenú reč svojich rodičov, všetko si to do hlávky ukladá až zrazu dôjde k zázraku a slová, najskôr veľmi jednoduché a skomolené, začne používať. Bez toho, aby sme dieťa cielene učili, postupne rozpráva. Naučí sa to úplne samo. Niektoré skôr, iné trochu neskôr, každé v čase, kedy je pripravené. Ako mu vyjsť v ústrety a túto úžasnú cestu trochu uľahčiť?

Čítať ďalej...

Kým oslávim prvý rok (6 - 12 mesiacov)

Keď sa z malého bábätka stáva batoľa, z rodičov sa stávajú strážcovia všetkého v domácnosti. A týchto drobcov takmer vôbec nezaujímajú žiadne hračky. Malí objavitelia by chceli robiť to, čo robia aj rodičia a preto chcú všetko otvárať a zatvárať, schovávať a premiestňovať, navliekať a skúšať, čo sa kam zmestí. Ak sa deťom ponúkne to, o čo majú záujem správny čas, tak ich tieto pomôcky zabavia na dlho.

Čítať ďalej...