Montemama - Vianočné ozdoby z domácej dielne
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie

Login *
Heslo *
Zapamätať

Registrácia

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Login *
Heslo *
Overiť heslo *
Email *
Overiť email *
Captcha *

Sú krásne, sú originálne a sú len vaše. Vianočné ozdoby vyrobené detskými rukami, ktoré vám aj po rokoch pripomenú, ako sa vaši najmenší tešili na sviatočné dni. Skráťte im adventnú chvíľku výrobou vlastných vianočných ozdôb. Verte, budú oveľa krajšie ako tie z reťazca.


Vianočné gule v novom šate

Už aj vám sa určite stalo, že ste v záchvate nadšenie z povianočného výpredaja kúpili napríklad jednofarebné ozdoby, ktoré sa ukázali ako úplná zbytočnosť. Buď sa nikde nehodili, alebo nakoniec neboli také krásne, ako ste dúfali. Nenechajte sa však odradiť a vytiahnite krabicu z nepoužívanými ozdobami z kúta.

Vianočné gule môže ozdobiť obľúbenou servítkovou technikou. Pohľadajte doma staré nepoužívané servítky, alebo si v papiernictve kúte špeciálne s vianočnou tematikou. Vystrihnite motív, alebo ho jednoducho opatrne obrthajte, aby vám zostali pekné splývavé okraje.Na guľu ho prilepte decoupage lepidlom, ktoré zoženiete v obchode s kreatívnymi pomôckami. Na zvyšok ozdoby môžete použiť napríklad snehovú pastu. Guľu nechajte zaschnúť na cca dve hodiny.

Krásne ukážu aj farby na sklo ši špeciálne temperky. Nechajte deťom priestor, aby uplatnili svoju fantáziu a namaľovali na guľu sánkovačku, snehuliakov, vianočný stromček či les v zime. Skrátka čokoľvek, čo bude veselé a nápadité. Postačí zopár takto ozdobených gúľ a hneď máte nový vianočný set.

Upečené ozdoby

Teraz nemáme na mysli perníky, aj keď sú tiež krásne. Vyrobte si doma vlastnú „sadru“, z ktorej povykrajujete vianočné ozdoby. Na zmes budete potrebovať vodu, hladkú múku a soľ. Postup je veľmi jednoduchý. Zmiešajte hrnček múky, hrnček soli a tri dcl vody. Zmes vymiešajte na hladké cesto, rozvaľkajte a pripravte si vianočné vykrajovačky, ktoré používate práve na medovníčky.

Povykrajujte si anjeliky, stromčeky, soby, skrátka čokoľvek, čo vo vás evokuje vianočnú náladu. Cesto by nesmie byť vyvaľkané príliš natenko, hrúbka vykrojenej postavičky by mala byť aspoň 1cm. Pomocou slamky urobte v hornej časti vykrojenej postavičky malú dierku, cez ktorú prevlečiete povrázok.

Plech vyložte papierom ne pečenie a poukladajte naň povykrajované ozdoby. Vložte do predhriatej rúry a pečte tri hodiny. Po upečení nechajte hotové ozdoby vychladnúť. Ozdobiť ich môžete špeciálnymi temperovými farbami, glitrami, mašľou či malým zvončekom, ktorý upevníte na šnúrku na zavesenie.

Vianočné svetielka z formičiek na pečenie

Na túto jednoduchú ozdobu stačí trocha šikovnosti a malá investícia. Kúpte si v obchode obyčajnú svetelnú reťaz s malými žiarovkami, alebo použite tú, ktorá sa vám už nehodí na vianočný stromček.

Opatrne na ňu ponavliekajte formičky, ktoré používate na pečenie medovníkov. Jednotlivé formičky umiestnite tak, aby sa svetielko nachádzalo uprostred vykrajovačky. Formičky nenápadne upevnite tenkou nitkou vo farbe svetelnej šnúry alebo povrázok, ktorý uviažete na mašličku.

Svetelnú reťaz môžete umiestniť na vianočný stromček, nad okno alebo detskú posteľ, aby sa z nej vaše ratolesti mohli tešiť celé Vianoce.

Snehuliakové štipce

Máte doma zvyšné štipce na bielizeň? Ozdobiť ich môžete hneď dvoma netradičnými spôsobmi.

Natrite štipce bielou alebo modrou farbou a nechajte ich dobre uschnúť. Pridajte čierne bodky namiesto očí a červený trojuholník ako nos. Dokreslite malé čierne guličky, ktoré budú predstavovať úsmev a gombíky a farebnou bavlnkou previazanou okolo štipca vytvorte šál. Takýchto veselých snehuliakov môžete použiť na vianočný stromček či ako pomôcku na doma vytvorený adventný kalendár.

Z bielizňových štipcov môžete vytvoriť aj vianočný stromček. Namaľujte štipec pomocou temperovej farby nazeleno a nechajte niekoľko hodín schnúť. Z farebného papiera vystrihnite vianočný stromček, na ktorý nalepte glitre alebo guličky z farebného papiera. Stromček prilepte na namaľovaný štipec. Nájsť mu miesto v domácnosti nebude problém.

Marcela Beňová


Najčítanejšie na blogu

Psychomotorický vývoj dieťaťa

Psychomotorický vývoj je jedným z najdôležitejších procesov v živote každého človeka, a preto mu treba venovať dostatočnú rodičovskú pozornosť. Avšak nezabúdajme, že netreba hneď na začiatku očakávať veľké pokroky. Musíme si uvedomiť, že každé dieťa je iné a môže sa stať, že bude vo vývoji buď zaostávať alebo práve naopak veľmi napredovať. Preto sa nikdy nesnažte svojmu dieťatku nasilu vnucovať spôsoby, ktoré sú mu ešte cudzie a nemá na nich dostatočne vyvinuté zmysly a motoriku.
Akými vývojovými fázami dieťa prejde a ako sa k nim treba postaviť? O čo sa treba pri jednotlivých fázach snažiť a ako s dieťaťom cvičiť? To sa dozviete v tomto článku.

Čítať ďalej...

To najlepšie pre najmenších (0 - 6 mesiacov)

Keď sa bábätko narodí, tak to najdôležitejšie pre neho sú rodičia. Ich hlas, vôňa, tvár. To, ako sa s novorodencom zaobchádza, si nesie so sebou celý život. Rovnako je to aj s koncentráciou. Už dvojtýždňové bábätko sa dokáže koncentrovane pozerať na kontrastne čierno-biele obrazce. Preto je prvá montessori pomôcka pre deti práve závesný čierno-biely mobil známy ako Munari.

Čítať ďalej...

Komunikácia s deťmi Montessori spôsobom

Starostlivosť o deti úzko súvisí so spôsobom komunikácie. Komunikácia montessori spôsobom zahŕňa nefalšované uznanie a rešpekt voči deťom a nasleduje montessori princípy. To zahŕňa viac než len slová a intonáciu. Je to tiež postoj, reč tela a činy odpovedajúce deťom a ich potrebám. Každému dieťaťu mladšiemu než tri roky takáto vnímavá komunikácia pomáha dôverovať jeho vychovávateľom, slobodne sa pohybovať, objavovať a rozvíjať jeho zručnosti. Ako teda vychovávateľ (rodič) komunikuje s deťmi Montessori spôsobom? Nasledujúci zoznam nie je úplný, ale ponúka niekoľko dôležitých spôsobov komunikácie v Montessori zariadení (rodine).

 

Čítať ďalej...

Päť pravidiel, ktoré pomôžu dieťatku rozprávať

Prvé slová zvyčajne prichádzajú spolu s prvými krokmi medzi dvanástym až osemnástym mesiacom. Od Márie Montessori vieme, že mozog dieťaťa v tomto období funguje ako špongia. Absorbujúca myseľ nasáva podnety z okolia, od narodenia počúva hovorenú reč svojich rodičov, všetko si to do hlávky ukladá až zrazu dôjde k zázraku a slová, najskôr veľmi jednoduché a skomolené, začne používať. Bez toho, aby sme dieťa cielene učili, postupne rozpráva. Naučí sa to úplne samo. Niektoré skôr, iné trochu neskôr, každé v čase, kedy je pripravené. Ako mu vyjsť v ústrety a túto úžasnú cestu trochu uľahčiť?

Čítať ďalej...

Kým oslávim prvý rok (6 - 12 mesiacov)

Keď sa z malého bábätka stáva batoľa, z rodičov sa stávajú strážcovia všetkého v domácnosti. A týchto drobcov takmer vôbec nezaujímajú žiadne hračky. Malí objavitelia by chceli robiť to, čo robia aj rodičia a preto chcú všetko otvárať a zatvárať, schovávať a premiestňovať, navliekať a skúšať, čo sa kam zmestí. Ak sa deťom ponúkne to, o čo majú záujem správny čas, tak ich tieto pomôcky zabavia na dlho.

Čítať ďalej...