Montemama - Ako u detí pestovať zodpovednosť a vzťah k prírode? Vyberte sa spolu nakŕmiť zvieratká
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie

Login *
Heslo *
Zapamätať

Registrácia

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Login *
Heslo *
Overiť heslo *
Email *
Overiť email *
Captcha *

Ako využiť chladné januárové dni? Nie vždy máme čas a energiu vyraziť na lyže či sánky. Ak však predsa len chceme pripraviť deťom príjemné popoludnie a ešte ich aj niečo naučiť, vyberme sa s nimi do záhrady, lesa či blízkeho parku. Stačí trocha semienok či orieškov, aby sme sa postarali o zvieratká, ktoré si zimnom čase ťažšie hľadajú potravu.


Nakŕmte vtáčiky

Nie je žiadne tajomstvo, že najmä zvieratá trpia v zime nedostatkom potravy. Ak máte tú výhodu, že máte na záhrade ovocné stromy alebo si nájdete na balkóne kúsok miesta, pripravte malým operencom prekvapenie. Vyrobte spolu s deťmi búdku pre vtáčiky, kam sa budú návštevníci z prírody radi vracať.

Búdka sa dá vyrobiť z niekoľkých kúskov dreva, čo zvládne každý šikovný ocko. Alebo jej výrobu nechajte na deti, veď na internete nájdete množstvo tipov a nápadov. Ten najjednoduchší poznáme všetci a vyskúšal ho snáď každý majiteľ záhrady.

Do plastovej fľaše (ideálna je dvojlitrová fľaša minerálky) urobte v spodnej časti väčší kruhový otvor, aby sa do nej vtáčik pohodlne dostal. Na spodok fľaše nasypte zrno, ktoré kúpite napríklad v špecializovanom chovnom obchode. Pridajte mištičku s vodou a horný koniec fľaše v časti, ktorá sa uzatvára vrchnákom, pripevnite povrázok. Fľašu zaveste na strom a už len pozorujte pribúdajúci počet návštevníkov.

Aj lesné zvieratká

Väčšina detí z rozprávok alebo školských lavíc vie, že pre zvieratká je zima náročným obdobím. Ak bývate v blízkosti lesa či väčšieho parku, nájdite si čas na prechádzku. Starostlivosť ocenia napríklad také veveričky. V zime si rady pochutia na mnohých veciach, ktoré im prinesú návštevníci.

Veveričky majú rady vlašské a lieskové oriešky, sušenú kukuricu, gaštany, hrozienka, jablká, hrušky, mrkvu či slnečnicové semienka. Ak si takúto zmes vyrobíte, môžete si byť istí, že ju veveričkám nevyjedia napríklad vtáčiky. Pokiaľ majú vaše deti vzťah k prírode a zvieratám, môžete im napríklad oriešky či gaštany začať odkladať už v lete a na jeseň.

Nakŕmiť však môžete aj vysokú zver. Tú poteší seno, obilie, suchý chlieb a kukurica. Ak budete mať šťastie, na prechádzke lesom možno objavíte nielen trochu snehu, ale stretnete aj návštevníkov lesa. Najmä srny sú pri hľadaní potravy menej plaché a deťom sa spoločné stretnutie bude páčiť.

Prečo je kŕmenie zvierat dôležité

Nie, nebudeme hovoriť o starostlivosti o prírodu či o ekológii, aj keď i to má svoj zmysel. Zvieratá, nielen domáce, ale aj tie voľne žijúce, boli odjakživa súčasťou života človeka. Spájali ho s prírodou a boli významnou časťou celoročného kolobehu. Sťahovaním sa z vidieka do mesta stratili nielen dospelí, ale aj deti, kontakt s prírodou. Prechádzky v lese a máčanie nôh v potoku nahradili detské kútiky a herne. Je to však v poriadku?

Výskumy ukazujú, že na deťoch sa odráža chýbajúci prvok prírody veľmi negatívne. Únava, úzkosti a neschopnosť zaujať dieťa na dlhší čas – to všetko je výsledkom toho, že deti potrebujú návrat k jednoduchým hrám vonku, behaniu v lese či obyčajnému zbieraniu kvetov na lúke. Práve taká na prvý pohľad nudná aktivita ako kŕmenie zvieratiek núti dieťa vyjsť zo svojej komfortnej zóny, prejaviť samostatnosť, záujem o svet okolo seba a odložiť pohodlnosť.

Pri výrobe nenáročnej búdky či chystaní krmiva môžu naši najmenší využiť tvorivosť, šikovnosť, potrénovať motoriku a urobiť malý krok v dozrievaní osobnosti. Zvieratá a deti patria k sebe. Nie iba v knižkách, ale aj v každodennom živote. Využite zopár voľných dní a ukážte im kúsok sveta okolo nich.

Marcela Beňová

Zdroj foto: Instagram, DC Krasňanko


Najčítanejšie na blogu

Psychomotorický vývoj dieťaťa

Psychomotorický vývoj je jedným z najdôležitejších procesov v živote každého človeka, a preto mu treba venovať dostatočnú rodičovskú pozornosť. Avšak nezabúdajme, že netreba hneď na začiatku očakávať veľké pokroky. Musíme si uvedomiť, že každé dieťa je iné a môže sa stať, že bude vo vývoji buď zaostávať alebo práve naopak veľmi napredovať. Preto sa nikdy nesnažte svojmu dieťatku nasilu vnucovať spôsoby, ktoré sú mu ešte cudzie a nemá na nich dostatočne vyvinuté zmysly a motoriku.
Akými vývojovými fázami dieťa prejde a ako sa k nim treba postaviť? O čo sa treba pri jednotlivých fázach snažiť a ako s dieťaťom cvičiť? To sa dozviete v tomto článku.

Čítať ďalej...

To najlepšie pre najmenších (0 - 6 mesiacov)

Keď sa bábätko narodí, tak to najdôležitejšie pre neho sú rodičia. Ich hlas, vôňa, tvár. To, ako sa s novorodencom zaobchádza, si nesie so sebou celý život. Rovnako je to aj s koncentráciou. Už dvojtýždňové bábätko sa dokáže koncentrovane pozerať na kontrastne čierno-biele obrazce. Preto je prvá montessori pomôcka pre deti práve závesný čierno-biely mobil známy ako Munari.

Čítať ďalej...

Komunikácia s deťmi Montessori spôsobom

Starostlivosť o deti úzko súvisí so spôsobom komunikácie. Komunikácia montessori spôsobom zahŕňa nefalšované uznanie a rešpekt voči deťom a nasleduje montessori princípy. To zahŕňa viac než len slová a intonáciu. Je to tiež postoj, reč tela a činy odpovedajúce deťom a ich potrebám. Každému dieťaťu mladšiemu než tri roky takáto vnímavá komunikácia pomáha dôverovať jeho vychovávateľom, slobodne sa pohybovať, objavovať a rozvíjať jeho zručnosti. Ako teda vychovávateľ (rodič) komunikuje s deťmi Montessori spôsobom? Nasledujúci zoznam nie je úplný, ale ponúka niekoľko dôležitých spôsobov komunikácie v Montessori zariadení (rodine).

 

Čítať ďalej...

Päť pravidiel, ktoré pomôžu dieťatku rozprávať

Prvé slová zvyčajne prichádzajú spolu s prvými krokmi medzi dvanástym až osemnástym mesiacom. Od Márie Montessori vieme, že mozog dieťaťa v tomto období funguje ako špongia. Absorbujúca myseľ nasáva podnety z okolia, od narodenia počúva hovorenú reč svojich rodičov, všetko si to do hlávky ukladá až zrazu dôjde k zázraku a slová, najskôr veľmi jednoduché a skomolené, začne používať. Bez toho, aby sme dieťa cielene učili, postupne rozpráva. Naučí sa to úplne samo. Niektoré skôr, iné trochu neskôr, každé v čase, kedy je pripravené. Ako mu vyjsť v ústrety a túto úžasnú cestu trochu uľahčiť?

Čítať ďalej...

Kým oslávim prvý rok (6 - 12 mesiacov)

Keď sa z malého bábätka stáva batoľa, z rodičov sa stávajú strážcovia všetkého v domácnosti. A týchto drobcov takmer vôbec nezaujímajú žiadne hračky. Malí objavitelia by chceli robiť to, čo robia aj rodičia a preto chcú všetko otvárať a zatvárať, schovávať a premiestňovať, navliekať a skúšať, čo sa kam zmestí. Ak sa deťom ponúkne to, o čo majú záujem správny čas, tak ich tieto pomôcky zabavia na dlho.

Čítať ďalej...