Montemama - Február nie je len o čakaní na jar. Užite si ho s deťmi pri príjemných aktivitách
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie

Login *
Heslo *
Zapamätať

Registrácia

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Login *
Heslo *
Overiť heslo *
Email *
Overiť email *
Captcha *

Február je taký čas – nečas. Atmosféra Vianoc je dávno za nami, takže detské nadšenie z darčekov vychladlo, januárové lyžovačky a výlety do hôr sme poväčšine tiež už stihli absolvovať.


Vonku zostala zo zimy len čľapkanica, no jar a prvé prechádzky prírodou sú stále ďaleko. My však vieme, ako zabaviť deti a podniknúť s nimi niečo zaujímavé a obohacujúce aj v tento prechodný mesiac.

V čom na karneval?

Máte do škôlkarov alebo malých školákov? V tom prípade vás určite čaká škôlkarsky alebo školský karneval. Čas, keď sa deťom plnia sny o princeznách a superhrdinoch, ale aj čas, keď môžete jeden či dva večeri stráviť spolu. Nad niečím, čo si deti budú pamätať celý život. Skúste svojich potomkov tento rok presvedčiť, aby odložili plány na masku z internetu alebo supermarketu a vybrali sa originálnou cestou.

Vyrobte spoločne doma zaujímavú, netradičnú a najmä nezabudnuteľnú masku, ktorou sa môžu pochváliť pred kamarátmi. Taká maska nemusí byť nič zložité, ani nemusíte stráviť týždeň pri šijacom stroji. Vyrobiť doma korunku z papiera, plášť zo starej plachty či motýlie krídla zo zbytkov nepoužívanej záclony dokáže každý. Šikovnejšie mamy sa nemusia báť ísť do zložitých nápadov. Naopak, ak vám ručné práce nič nehovoria, nemusí to znamenať, že doma spolu nič nevyskúšate.
Na tylovú sukňu môžete spoločne poprilepovať kvety či perličky, chlapcovi pripnite na staré tričko odznaky či vyrobte jednoduchú kytičku z papierových kvetov pre lesnú vílu. Alebo povystrihujte bodky na lienkovské krídla. Aj takáto drobnosť sa počíta.

Maľovanie na tvár

Obľúbená zábava na detských večierkoch, dňoch otvorených dverí a akciách pre najmenších. Ak máte doma potomkov s umeleckým cítením, nechajte ich trochu sa pobaviť s farbičkami určenými špeciálne na tvár, ktoré sú zdravotne nezávadné a ľahko sa zmývajú.
Deti si s nimi užijú množstvo zábavy a na chvíľu sa môžu premeniť na Mickey Mousa, tigra, motýľa, lienku či Spidermana.

Valentínske cupcaky

Sviatok Valentín je pre väčšinu z nás trochu zbytočný deň. Avšak využiť ho na trochu aktivity s deťmi môžete aj tak. Skúste napríklad prekvapiť ocina, babku alebo kamarátov a upečte im spoločne valentínske prekvapenie.

Budete potrebovať len papierové formičky ideálne so srdiečkami a jednoduchý recept na muffiny. Spoločne s deťmi môžete koláčiky po upečení natrieť krémom, namáčať do roztopenej čokolády a ozdobiť napríklad ručne vyrobenými srdiečkami prilepený na špáradle. Vyzdobiť môžete aj bábovku či obyčajný ovocný koláč.

Prvé vysádzanie

Máte doma malého záhradkára? Tak to využite a vyberte sa do záhradky už tento mesiac. Väčšie deti vám môžu pomôcť s prvým ošetrovaním trvaliek. Ak máte menšie deti a nemáte na záhradu priestor, pretože bývate napríklad v byte, postačí aj balkón. Skúste tento rok zasadiť rastlinku a starať sa o ňu.
Pre deti je veľmi dôležité sledovať kolobeh prírody a nežiť od nej izolovane. Je dokázané, že tie, ktoré majú možnosť zašpiniť si ruky v hline, zbierať zeleninu či venovať čas a úsilie kvetom, hoc aj len doma na balkóne, sú šťastnejšie a spokojnejšie. Okrem toho prirodzene zažívajú zodpovednosť a učia sa pomáhať rodičov a zamerať svoje úsilie na činnosti okolo seba.

Vo februári môžete zasadiť napríklad petúnie, ak už nemrzne, tak aj prvý šalát, reďkovky, mrkvu či žeruchu, ktoré vám vykvitnú aj v kvetináči. Alebo, si môžete urobiť pokusy s klíčením rastliniek.

Niečo pre dievčatá

Malé slečny rady sledujú maminky, ktoré sa chystajú na lesy. Čo takto nechať dvoje dcéry, aby si pripravili vlastnú prípravu. Dievčatá v každom veku potešia sady korálikov či gombíkov na výrobu náhrdelníkov, staré krajky či mašle, alebo kúsky látok, z ktorých môžu vyrobiť šaty pre bábiku.
Ak nájdete doma dostatok materiálu na hranie, zabavíte sa svoje slečny na celé popoludnie či večer.

Chýba vám sneh? Vyrobte si umelý!

Ak už máte lyžovačku za sebou a deti mrzí, že vonku vládne čľapkanice, vyrobte si umelý sneh aspoň doma. Budete potrebovať len pár vecí, ale zábava bude stáť za to. Na výrobu umelého snehu potrebujete penu na holenie (môžete si požičať aj tú od ocina alebo kúpte lacnejšiu v obchode), zemiakový škrob v prášku a trblietky, aby sneh vyzeral „ako naozaj“.

Počítajte s tým, že na sneh spotrebujete asi jednu tubu peny a jednu krabicu škrobu. Trblietky pridajte podľa potreby, a samozrejme, vkusu. Suroviny zmiešajte a vyrobte si z nich sneh, ktorý môžu deti vyformovať do tvaru snehuliakov alebo si doma spraviť malú guľovačku. Sneh sa dá použiť aj na vykrajovanie, takže ak máte poruke formičky, čaká vás minimálne hodinky zábavy. Sneh sa dá skladovať, takže sa s ním deti zabavia pokojne aj niekoľko večerov po sebe.

Rozlúčka so zimou

Užite si posledné tematické snehové dni. Nechajte deti, aby si spravili jednoduchú výzdobu na motívy zimy napríklad v detskej izbe. Ako na to? Nápadov je viacero, ale tieto jednoduché vyrábačky zvládnete aj vy.

Zoberte niekoľko vatových tyčiniek do učí, ktoré prilepíte na okno v tvare snehových vločiek. Či už tak deti ozdobia okno v detskej izbe, alebo im dovolíte upraviť zrkadlo či iný priestor je na vás. Obľúbené sú aj obláčiky snehu z vaty, ktoré pripevníte na nitky a necháte „poletovať“ po izbe.

Napísala: Marcela Beňová
Foto: vlastné, DC Krasňanko a Instagram

 

 


Najčítanejšie na blogu

Psychomotorický vývoj dieťaťa

Psychomotorický vývoj je jedným z najdôležitejších procesov v živote každého človeka, a preto mu treba venovať dostatočnú rodičovskú pozornosť. Avšak nezabúdajme, že netreba hneď na začiatku očakávať veľké pokroky. Musíme si uvedomiť, že každé dieťa je iné a môže sa stať, že bude vo vývoji buď zaostávať alebo práve naopak veľmi napredovať. Preto sa nikdy nesnažte svojmu dieťatku nasilu vnucovať spôsoby, ktoré sú mu ešte cudzie a nemá na nich dostatočne vyvinuté zmysly a motoriku.
Akými vývojovými fázami dieťa prejde a ako sa k nim treba postaviť? O čo sa treba pri jednotlivých fázach snažiť a ako s dieťaťom cvičiť? To sa dozviete v tomto článku.

Čítať ďalej...

To najlepšie pre najmenších (0 - 6 mesiacov)

Keď sa bábätko narodí, tak to najdôležitejšie pre neho sú rodičia. Ich hlas, vôňa, tvár. To, ako sa s novorodencom zaobchádza, si nesie so sebou celý život. Rovnako je to aj s koncentráciou. Už dvojtýždňové bábätko sa dokáže koncentrovane pozerať na kontrastne čierno-biele obrazce. Preto je prvá montessori pomôcka pre deti práve závesný čierno-biely mobil známy ako Munari.

Čítať ďalej...

Komunikácia s deťmi Montessori spôsobom

Starostlivosť o deti úzko súvisí so spôsobom komunikácie. Komunikácia montessori spôsobom zahŕňa nefalšované uznanie a rešpekt voči deťom a nasleduje montessori princípy. To zahŕňa viac než len slová a intonáciu. Je to tiež postoj, reč tela a činy odpovedajúce deťom a ich potrebám. Každému dieťaťu mladšiemu než tri roky takáto vnímavá komunikácia pomáha dôverovať jeho vychovávateľom, slobodne sa pohybovať, objavovať a rozvíjať jeho zručnosti. Ako teda vychovávateľ (rodič) komunikuje s deťmi Montessori spôsobom? Nasledujúci zoznam nie je úplný, ale ponúka niekoľko dôležitých spôsobov komunikácie v Montessori zariadení (rodine).

 

Čítať ďalej...

Päť pravidiel, ktoré pomôžu dieťatku rozprávať

Prvé slová zvyčajne prichádzajú spolu s prvými krokmi medzi dvanástym až osemnástym mesiacom. Od Márie Montessori vieme, že mozog dieťaťa v tomto období funguje ako špongia. Absorbujúca myseľ nasáva podnety z okolia, od narodenia počúva hovorenú reč svojich rodičov, všetko si to do hlávky ukladá až zrazu dôjde k zázraku a slová, najskôr veľmi jednoduché a skomolené, začne používať. Bez toho, aby sme dieťa cielene učili, postupne rozpráva. Naučí sa to úplne samo. Niektoré skôr, iné trochu neskôr, každé v čase, kedy je pripravené. Ako mu vyjsť v ústrety a túto úžasnú cestu trochu uľahčiť?

Čítať ďalej...

Kým oslávim prvý rok (6 - 12 mesiacov)

Keď sa z malého bábätka stáva batoľa, z rodičov sa stávajú strážcovia všetkého v domácnosti. A týchto drobcov takmer vôbec nezaujímajú žiadne hračky. Malí objavitelia by chceli robiť to, čo robia aj rodičia a preto chcú všetko otvárať a zatvárať, schovávať a premiestňovať, navliekať a skúšať, čo sa kam zmestí. Ak sa deťom ponúkne to, o čo majú záujem správny čas, tak ich tieto pomôcky zabavia na dlho.

Čítať ďalej...