Montemama - Kde sa vzala Veľká noc?
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie

Login *
Heslo *
Zapamätať

Registrácia

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Login *
Heslo *
Overiť heslo *
Email *
Overiť email *
Captcha *

Príchod jari sa každoročne spája s oslavami Veľkej noci, ktorá predstavuje jeden z hlavných sviatkov v roku. Napriek tomu, že ide predovšetkým o kresťanský sviatok, voľno a čas s rodinou si užívajú aj neveriaci. Vieme však, kde sa tieto sviatky vzali, čo znamenajú a ako rôzne ich slávia ľudia po celom svete?

 


Základ v kresťanskej viere

Oslavy Veľkej noci pochádzajú z kresťanského učenia, ktoré hovorí, že v čase, kedy si sviatok pripomíname zomrel Ježiš Kristus a zároveň si pripomíname jeho zmŕtvychvstanie. Tento dátum je pohyblivý, ale vychádza približne na čas konca marca a začiatok apríla. Veľká noc je tvorená niekoľkými dňami – Zeleným štvrtkom, Veľkým piatkom, Bielou sobotou, Veľkonočnou nedeľou a Veľkonočným pondelkom. Každý z týchto dní pripomína konkrétnu kresťanskú udalosť, pričom najväčším sviatkom je Veľkonočná nedeľa ako vyvrcholenie Veľkej noci a zároveň najväčší sviatok v kresťanskom roku.

Čo pripomínajú jednotlivé dni Veľkej noci?

Zelený štvrtok je dňom, kedy si kresťania pripomínajú udalosti spojené s Poslednou večerou. V tento deň mali gazdinky zvyk pripraviť na obed či večeru niečo zelené, obľúbený bol najmä špenát. Zelený štvrtok zároveň otváral sviatky veľkej noci a slávil sa na sv. omši.

Veľký piatok je pripomienkou ukrižovania, preto počas neho mnohí kresťania držia pôst. Slávi sa predovšetkým v tichu a návštevou obradov. Veriaci sa zvykli vyhýbať hlučným zábavám, ťažkej práci a v tento deň sa doma nepripravovalo nič mäsité.

Biela sobota sa slávi vo večerných hodinách. Počas dňa sa gazdinky venovali príprave domácnosti a vareniu, ktoré neraz zabralo celý deň. Veľkonočné sviatky sa na celom území Slovenska spájajú s obľúbenými receptami, ktoré sa v jednotlivých regiónoch líšia. Najčastejšie sa pripravuje hrudka, varená šunka a cvikla, chren či šalát. Večer trávia veriaci na slávnostnej bohoslužbe.

Veľkonočná nedeľa je najdôležitejším dňom týchto sviatkov. Veriaci ju trávia nielen omšou, ale aj stretávaním sa v rodine a oddychom. K nej patria aj tradičné jedlá, ktoré si gazdinky nachystali vopred.

Veľkonočný pondelok sa u veriacich vníma ako vigília, teda že veľký sviatok sa slávi až dva dni. Okrem tradičnej sv. omše sú u nás obľúbené veľkonočné tradície ako šibanie a polievanie, ale aj spoločné stretávanie s rodinou. Najmä v posledných rokoch sa u mladých rodín preferujú skôr rodinné výlety či prechádzky v prírode.

Ako sa slávi Veľká noc vo svete?

Kým na Slovensku či v Poľsku sa tieto sviatky stále spájajú s kresťanstvom, v mnohých iných krajinách sa Veľká noc vníma skôr ako sviatok prichádzajúcej jari. V našich končinách je stále zvykom zdobiť uvarené vajíčka rôznymi spôsobmi, naopak v zahraničí sa preferuje kupovanie čokoládových, ktoré sa buď schovávajú na záhrade a deti ich hľadajú, alebo sa rozdávajú najmenším.

Tieto tradície sú predovšetkým v anglosaských krajinách či v Amerike. V niektorých krajinách ako Taliansko sa pečú na Veľkú noc špeciálne koláče. Napríklad také Nórsko slávi tieto sviatky po svojom. Obľúbenou zábavou sú lyžovačky a “veľkonočný zločin“, čo je zaujímavá tradícia. V televízie, ale napríklad aj na krabiciach od mlieka nájdete rôzne detektívne príbehy, ktoré má divák či čitateľ vyriešiť.Ako pripomenúť veľkonočné zvyky našim deťom

Okrem čítania veľkonočných príbehov s náboženským charakterom či samotného svätenia Veľkej noci môžeme my rodičia vymyslieť množstvo aktivít, ktorými si spolu s deťmi spríjemníme veľkonočné sviatky. Či už sa vyberieme do prírody a nazbierame konáriky, ktoré ozdobíme veľkonočnými ozdobami, vytvoríme si prvú jarnú kyticu, alebo namaľujeme spoločne vajíčka, je dôležité, aby sme podobné aktivity nenechávali len v rukách učiteľov v školách a škôlkach.

Veľká noc nie je len kresťanský, ale aj rodinný sviatok, ktorý by sme mali tráviť v kruhu najbližších. Niekedy stačí aj maličkosť, napríklad vyrobiť jednoduché veľkonočné pohľadnice a rozposlať ich najbližším, alebo navštíviť príbuzného v rodine, ktorého sme dlho nevideli. Aj takéto malé veci pomáhajú prežiť veľkonočné sviatky intenzívnejšie a vytvoriť si pekné spomienky.

Napísala: Marcela Beňová
Foto: Pixabay


Najčítanejšie na blogu

Psychomotorický vývoj dieťaťa

Psychomotorický vývoj je jedným z najdôležitejších procesov v živote každého človeka, a preto mu treba venovať dostatočnú rodičovskú pozornosť. Avšak nezabúdajme, že netreba hneď na začiatku očakávať veľké pokroky. Musíme si uvedomiť, že každé dieťa je iné a môže sa stať, že bude vo vývoji buď zaostávať alebo práve naopak veľmi napredovať. Preto sa nikdy nesnažte svojmu dieťatku nasilu vnucovať spôsoby, ktoré sú mu ešte cudzie a nemá na nich dostatočne vyvinuté zmysly a motoriku.
Akými vývojovými fázami dieťa prejde a ako sa k nim treba postaviť? O čo sa treba pri jednotlivých fázach snažiť a ako s dieťaťom cvičiť? To sa dozviete v tomto článku.

Čítať ďalej...

To najlepšie pre najmenších (0 - 6 mesiacov)

Keď sa bábätko narodí, tak to najdôležitejšie pre neho sú rodičia. Ich hlas, vôňa, tvár. To, ako sa s novorodencom zaobchádza, si nesie so sebou celý život. Rovnako je to aj s koncentráciou. Už dvojtýždňové bábätko sa dokáže koncentrovane pozerať na kontrastne čierno-biele obrazce. Preto je prvá montessori pomôcka pre deti práve závesný čierno-biely mobil známy ako Munari.

Čítať ďalej...

Komunikácia s deťmi Montessori spôsobom

Starostlivosť o deti úzko súvisí so spôsobom komunikácie. Komunikácia montessori spôsobom zahŕňa nefalšované uznanie a rešpekt voči deťom a nasleduje montessori princípy. To zahŕňa viac než len slová a intonáciu. Je to tiež postoj, reč tela a činy odpovedajúce deťom a ich potrebám. Každému dieťaťu mladšiemu než tri roky takáto vnímavá komunikácia pomáha dôverovať jeho vychovávateľom, slobodne sa pohybovať, objavovať a rozvíjať jeho zručnosti. Ako teda vychovávateľ (rodič) komunikuje s deťmi Montessori spôsobom? Nasledujúci zoznam nie je úplný, ale ponúka niekoľko dôležitých spôsobov komunikácie v Montessori zariadení (rodine).

 

Čítať ďalej...

Päť pravidiel, ktoré pomôžu dieťatku rozprávať

Prvé slová zvyčajne prichádzajú spolu s prvými krokmi medzi dvanástym až osemnástym mesiacom. Od Márie Montessori vieme, že mozog dieťaťa v tomto období funguje ako špongia. Absorbujúca myseľ nasáva podnety z okolia, od narodenia počúva hovorenú reč svojich rodičov, všetko si to do hlávky ukladá až zrazu dôjde k zázraku a slová, najskôr veľmi jednoduché a skomolené, začne používať. Bez toho, aby sme dieťa cielene učili, postupne rozpráva. Naučí sa to úplne samo. Niektoré skôr, iné trochu neskôr, každé v čase, kedy je pripravené. Ako mu vyjsť v ústrety a túto úžasnú cestu trochu uľahčiť?

Čítať ďalej...

Kým oslávim prvý rok (6 - 12 mesiacov)

Keď sa z malého bábätka stáva batoľa, z rodičov sa stávajú strážcovia všetkého v domácnosti. A týchto drobcov takmer vôbec nezaujímajú žiadne hračky. Malí objavitelia by chceli robiť to, čo robia aj rodičia a preto chcú všetko otvárať a zatvárať, schovávať a premiestňovať, navliekať a skúšať, čo sa kam zmestí. Ak sa deťom ponúkne to, o čo majú záujem správny čas, tak ich tieto pomôcky zabavia na dlho.

Čítať ďalej...