Montemama - Vianoce s malým objaviteľom (darčeky pre deti do 1,5 roka)
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie

Login *
Heslo *
Zapamätať

Registrácia

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Login *
Heslo *
Overiť heslo *
Email *
Overiť email *
Captcha *

Pre Vianoce s bábätkom do pol roka stačí jednoduchá rovnica, spokojná mama = spokojné bábo. Tú pravú atmosféru to začne mať až s malými objaviteľmi. Prvým pravidlom šťastných Vianoc je zabezpečiť, aby padala iba vianočná hviezda a nie vianočný stromček :)

Vianočný stromček je veľké lákadlo. Je to niečo nové, trblietavé a svietiace, čo pribudlo v byte. Odporúčam dať ho tak, aby si ho batoľa na seba nestiahlo. Ušetríte si výlet na pohotovosť. Pod stromčekom zaujmú viac krabice ako ich obsah, tak z toho nebuďte prekvapení. A teda odporúčam veci baliť do krabíc, do veľa krabíc, kľudne aj do takých v ktorých si prinesiete nákup zo supermarketu. To bude radosti. Dobre sú aj krabice, do ktorých sa dieťa zmestí, dajte mu dnu jednu farbičku a môže sa výtvarne činiť. Pre deti okolo roka sú na prvé čarbanice vhodné tieto:

Obsah krabíc by však mohol byť hodnotný. Oceníte ho neskôr, keď ho budete drobcovi postupne predstavovať. A hlavne môžete zoznamom inšpirovať babky, dedkov, príbuzných, proste každého, čo Vám chce niečo kúpiť pre drobca.

Hračky v polohe na brušku:

Ak máte dieťatko okolo pol roka a v polohe na brušku je ešte „statické“ tak je vhodné podporiť jeho jemno motorický pohyb. Priam ideálna je táto motorická hračka, je dostatočne veľká a primerane farebná. Má zaujímavé tvary a gumičky. Niektoré prvky sa dajú posúvať, iné nie. No proste mať tak 6 - 9 mesiacov mám čo na nej dlho skúmať.

Zaujímavé sú aj hrkálky, ktoré neujdú príliš ďaleko a vydávajú zvuk. Raz drevený, raz kovový, proste rôzne hrkálky na skúmanie všetkými zmyslami.

Pohybové hračky

Alebo stará dobrá klasika. V čase keď si deti na brušku začnú dvíhať zadok a dávajú sa do pozície „na štyri“ tak ich veľmi zaujmú hračky, ktoré robia pohyb. Ako taký vĺčik, keď ho roztočíte, bábo ho bude s údivom pozerať a rukou ho zastavovať. Je totiž v období skúmania príčin a dôsledkov.

Takisto ho fascinuje hračka s kolieskami na špagátiku. Hračku dajte čo najďalej od dieťaťa a špagátik k jeho ruke, mierne ním potiahnite, aby sa hračka pohla a dieťa to bude po Vás opakovať. Čoskoro pochopí , že keď potiahne špagátik, hračka k nemu príde. Hračky na špagátiku potešia aj v období po prvých krokoch, doprajte im, aby si užili obdobie „ťahania kačičky.“ Okrem koordinácie v pohybu to zlepšuje aj ich priestorovú orientáciu.

Zvuk

a hracie skrinky. Po prvých narodeninách. Točením vrchnej kľuky si deti krásne zjemnia motoriku a navyše prepoja ľavú a pravú hemisféru. Pravidelné krúživé pohyby sú základ pre písanie. Omnoho ťažšie sa nacvičujú v predškolskom veku ceruzkou ako v batoľacom veku hracou skrinkou. Hudba a zvuk je silný motivátor.

Prvé puzzle a vhadzovačky

Oplatí sa začať s tými najjednoduchšími, jeden tvar (na začiatok kruh) a jeden otvor – zaručený úspech, nedá sa pomýliť. Odporúčam najprv deťom ukázať, ako hračka funguje a až potom mu ju nechať na skúmanie. Podporíte koordináciu oka a ruky, a taktiež myslenia v krokoch.

Navliekačky

Na začiatok (okolo 11 mesiaca) Vám úplne postačia tie, ktoré majú pohyblivú základňu, a úplne Vám postačí jeden kruh, ktorý budete navliekať hore a dole. Keď ho drobec zvládne, postupne môžete pridávať ďalšie. Ak Vám dieťatko kruhy rozhadzuje, je tam toho na neho veľa, uberte a bude fungovať.

Zatĺkačky (bez kladivka - to pridajte až okolo 15teho mesiaca)
Guľôčky sa stratia a objavia. Robia presne to, čo Vaše bábo od deviateho mesiaca baví sledovať. A bude ho to baviť ešte dlhooo. Guľôčkové dráhy (aj tie jednoduché) sú proste obľúbené u všetkých detí. Zisťujú na nich svoju silu, uvádzajú veci do pohybu (opäť sledovanie príčina – následok),sledovanie pohybu precvičuje nielen zrak, ale aj trpezlivosť. Sledovanie pohybu deti upokojuje, a neskôr, už spolu s kladivkom poslúži na vybitie nahromadenej energie.

Patria sem aj veľmi obľúbený vyskakovací panáčikovia, ktorý rozosmejú každé dieťa. Stačí panáčika potlačiť a on vyskočí. Oporúčame pre deti, čo stále niečo niekde mačkajú.

Prajem Vám pokojné Vianoce s rozumnými darčekmi a príjemnými chvíľami s rodinou a malým objaviteľom.

Marcela Gregorovičová

lektorka


Najčítanejšie na blogu

Psychomotorický vývoj dieťaťa

Psychomotorický vývoj je jedným z najdôležitejších procesov v živote každého človeka, a preto mu treba venovať dostatočnú rodičovskú pozornosť. Avšak nezabúdajme, že netreba hneď na začiatku očakávať veľké pokroky. Musíme si uvedomiť, že každé dieťa je iné a môže sa stať, že bude vo vývoji buď zaostávať alebo práve naopak veľmi napredovať. Preto sa nikdy nesnažte svojmu dieťatku nasilu vnucovať spôsoby, ktoré sú mu ešte cudzie a nemá na nich dostatočne vyvinuté zmysly a motoriku.
Akými vývojovými fázami dieťa prejde a ako sa k nim treba postaviť? O čo sa treba pri jednotlivých fázach snažiť a ako s dieťaťom cvičiť? To sa dozviete v tomto článku.

Čítať ďalej...

To najlepšie pre najmenších (0 - 6 mesiacov)

Keď sa bábätko narodí, tak to najdôležitejšie pre neho sú rodičia. Ich hlas, vôňa, tvár. To, ako sa s novorodencom zaobchádza, si nesie so sebou celý život. Rovnako je to aj s koncentráciou. Už dvojtýždňové bábätko sa dokáže koncentrovane pozerať na kontrastne čierno-biele obrazce. Preto je prvá montessori pomôcka pre deti práve závesný čierno-biely mobil známy ako Munari.

Čítať ďalej...

Komunikácia s deťmi Montessori spôsobom

Starostlivosť o deti úzko súvisí so spôsobom komunikácie. Komunikácia montessori spôsobom zahŕňa nefalšované uznanie a rešpekt voči deťom a nasleduje montessori princípy. To zahŕňa viac než len slová a intonáciu. Je to tiež postoj, reč tela a činy odpovedajúce deťom a ich potrebám. Každému dieťaťu mladšiemu než tri roky takáto vnímavá komunikácia pomáha dôverovať jeho vychovávateľom, slobodne sa pohybovať, objavovať a rozvíjať jeho zručnosti. Ako teda vychovávateľ (rodič) komunikuje s deťmi Montessori spôsobom? Nasledujúci zoznam nie je úplný, ale ponúka niekoľko dôležitých spôsobov komunikácie v Montessori zariadení (rodine).

 

Čítať ďalej...

Päť pravidiel, ktoré pomôžu dieťatku rozprávať

Prvé slová zvyčajne prichádzajú spolu s prvými krokmi medzi dvanástym až osemnástym mesiacom. Od Márie Montessori vieme, že mozog dieťaťa v tomto období funguje ako špongia. Absorbujúca myseľ nasáva podnety z okolia, od narodenia počúva hovorenú reč svojich rodičov, všetko si to do hlávky ukladá až zrazu dôjde k zázraku a slová, najskôr veľmi jednoduché a skomolené, začne používať. Bez toho, aby sme dieťa cielene učili, postupne rozpráva. Naučí sa to úplne samo. Niektoré skôr, iné trochu neskôr, každé v čase, kedy je pripravené. Ako mu vyjsť v ústrety a túto úžasnú cestu trochu uľahčiť?

Čítať ďalej...

Kým oslávim prvý rok (6 - 12 mesiacov)

Keď sa z malého bábätka stáva batoľa, z rodičov sa stávajú strážcovia všetkého v domácnosti. A týchto drobcov takmer vôbec nezaujímajú žiadne hračky. Malí objavitelia by chceli robiť to, čo robia aj rodičia a preto chcú všetko otvárať a zatvárať, schovávať a premiestňovať, navliekať a skúšať, čo sa kam zmestí. Ak sa deťom ponúkne to, o čo majú záujem správny čas, tak ich tieto pomôcky zabavia na dlho.

Čítať ďalej...