Montemama - Nákupný zoznam na prvé Vianoce s bábätkom do 6 mesiacov
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie

Login *
Heslo *
Zapamätať

Registrácia

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Login *
Heslo *
Overiť heslo *
Email *
Overiť email *
Captcha *

Nikdy nezabudnem na prvé Vianoce so synom. Mal 4 mesiace a konečne mali byť Vianoce Vianocami, lebo bolo v dome dieťa. Pravdou však je, že to malé bábo z toho veľa nemalo, akurát to jedno podstatné – šťastná mama, šťastné bábo. A ešte svetielka na stromčeku. Babky a dedkovia však chceli kupovať darčeky. Áno, oblečenie a plienky sú fajn, aj nejaké to euro v obálke potešilo, no babky a dedkovia sú na rozmaznávanie a teda chcú kupovať hračky.

Tak som im ich spísala. A tento môj Vianočný zoznam posielam aj Vám, na inšpiráciu aj s vysvetlením, prečo si prosím práve to, čo v zozname uvádzam.

 

Závesný mobil

V čiernobielom prevedení, je vhodný od druhého týždňa.  Ďalšie druhy neskôr, môžete ich postupne striedať. Závesné mobily zaujmú deti približne do 5.teho mesiaca. Mobil sa vešia nad dieťatko na miesta kde je bdelé. Svojím jemným pohybom stimuluje zrak bábätka a pomáha mu cielene ovládať obe očká. Pozerať sa oboma očami na to isté pár týždňov je fakt namáhavá práca.


 

Prvá knižka

Aj babky vedia, že bábo potrebuje “pásť koníky“ – ak mi niekto vysvetlí, ako vzniklo toto pomenovanie, má odo mňa malý darček. Ale niektoré deti na brušku tak plačú. Tieto deti je dobré v polohe na brušku ihneď zaujať a to sa Vám podarí vďaka prvým knižkám - Aha mami. Sme na ne obzvlášť hrdé, nakoľko sme sa na ich tvorbe spolupodieľali. Tieto knižky by sa mohli zaradiť aj do kategórie preventívnych pomôcok na zlepšenie hrubo motorického vývoja. Je to len malý príklad toho ako rozvoj inteligencie a motoriky spolu súvisia. Sú vhodné od druhého mesiaca.


Pribudli nám aj tohotoročné novinky gazdovstvo (knižka o dedkovi) a záhrada (knižka o babke)

 

Látkové hračky

Okolo tretieho mesiaca si deti vedia vedome veci v rukách chytiť. Plastu je okolo nich viac než veľa a preto je vhodné im dať do rúk aj iné materiály. Napríklad textil. Odporúčam úchopovú loptičku, ktorá krásne uvoľňuje napätie, ktoré deti v rukách majú. Loptičky Vám vydržia aj na dlhšie, keď sa bude bábo učiť štvornožkovať – loptička mu síce utečie, ale nie moc ďaleko, čiže jej naháňanie bude skôr motivačné. Vhodné sú aj kocky so šnúrkami na zabavenie prstov a malé látkové knižky.

Knižky:

Úchopové loptičky:

 

Loptičky

Každého druhu a materiálu loptičky sa hodia vždy hlavne na hádzanie. Ale nie len, sú ideálne na skúmanie materiálov a ich fyzikálnych vlastností. Úplne inak znie, keď na zem padne loptička látková ako plastová, loptička so zvončekom alebo loptička drevená. My si to neuvedomujeme, no deti tieto ich vlastnosti podvedome skúmajú. Preto loptičiek nie je nikdy dosť. Teraz ich budú hlavne chutnať no okolo roku hádzať a hádzať a hádzať a opäť rozvíjať hrubú motoriku zároveň s inteligenciou. Loptičky je dobré mať rôzne, no deťom dajte naraz najviac 3-4 kusy a potom ich obmeňte.

 

 

Hrkálky, hryzátka, motorické hračky

Bez nich to snáď ani nejde. Odporúčam také, ktoré sú podnetné a pritom jednoduché. Obsahujú rôzne materiály a majú rôzny povrch. Ak vydávajú zvuk, tak je pre deti zaujímavá zdroj zvuku vidieť. Deti majú veľmi radi túto jednoduchú hrkálku, na ktorej je tvárička šaša, taktiež húseničku, ktorá im prirodzene uvoľňuje zápästie tým, ako ňou krúžia. Hrkálky, ktoré vyberáme do e-shopu odpovedajú potrebám detí, aj keď pre dospelých nemusia byť až tak lákavé.

Tak, toto by som kúpychtivým babkám, dedkom, tetám a ujom podsunula ja. Ak sa o vývoji dieťatka chcete dozvedieť ešte viac, pozývam Vás na naše semináre.

https://www.montemama.sk/kurzy/2-montemama

Marcela Gregorovičová

lektorka


Najčítanejšie na blogu

Psychomotorický vývoj dieťaťa

Psychomotorický vývoj je jedným z najdôležitejších procesov v živote každého človeka, a preto mu treba venovať dostatočnú rodičovskú pozornosť. Avšak nezabúdajme, že netreba hneď na začiatku očakávať veľké pokroky. Musíme si uvedomiť, že každé dieťa je iné a môže sa stať, že bude vo vývoji buď zaostávať alebo práve naopak veľmi napredovať. Preto sa nikdy nesnažte svojmu dieťatku nasilu vnucovať spôsoby, ktoré sú mu ešte cudzie a nemá na nich dostatočne vyvinuté zmysly a motoriku.
Akými vývojovými fázami dieťa prejde a ako sa k nim treba postaviť? O čo sa treba pri jednotlivých fázach snažiť a ako s dieťaťom cvičiť? To sa dozviete v tomto článku.

Čítať ďalej...

To najlepšie pre najmenších (0 - 6 mesiacov)

Keď sa bábätko narodí, tak to najdôležitejšie pre neho sú rodičia. Ich hlas, vôňa, tvár. To, ako sa s novorodencom zaobchádza, si nesie so sebou celý život. Rovnako je to aj s koncentráciou. Už dvojtýždňové bábätko sa dokáže koncentrovane pozerať na kontrastne čierno-biele obrazce. Preto je prvá montessori pomôcka pre deti práve závesný čierno-biely mobil známy ako Munari.

Čítať ďalej...

Komunikácia s deťmi Montessori spôsobom

Starostlivosť o deti úzko súvisí so spôsobom komunikácie. Komunikácia montessori spôsobom zahŕňa nefalšované uznanie a rešpekt voči deťom a nasleduje montessori princípy. To zahŕňa viac než len slová a intonáciu. Je to tiež postoj, reč tela a činy odpovedajúce deťom a ich potrebám. Každému dieťaťu mladšiemu než tri roky takáto vnímavá komunikácia pomáha dôverovať jeho vychovávateľom, slobodne sa pohybovať, objavovať a rozvíjať jeho zručnosti. Ako teda vychovávateľ (rodič) komunikuje s deťmi Montessori spôsobom? Nasledujúci zoznam nie je úplný, ale ponúka niekoľko dôležitých spôsobov komunikácie v Montessori zariadení (rodine).

 

Čítať ďalej...

Päť pravidiel, ktoré pomôžu dieťatku rozprávať

Prvé slová zvyčajne prichádzajú spolu s prvými krokmi medzi dvanástym až osemnástym mesiacom. Od Márie Montessori vieme, že mozog dieťaťa v tomto období funguje ako špongia. Absorbujúca myseľ nasáva podnety z okolia, od narodenia počúva hovorenú reč svojich rodičov, všetko si to do hlávky ukladá až zrazu dôjde k zázraku a slová, najskôr veľmi jednoduché a skomolené, začne používať. Bez toho, aby sme dieťa cielene učili, postupne rozpráva. Naučí sa to úplne samo. Niektoré skôr, iné trochu neskôr, každé v čase, kedy je pripravené. Ako mu vyjsť v ústrety a túto úžasnú cestu trochu uľahčiť?

Čítať ďalej...

Kým oslávim prvý rok (6 - 12 mesiacov)

Keď sa z malého bábätka stáva batoľa, z rodičov sa stávajú strážcovia všetkého v domácnosti. A týchto drobcov takmer vôbec nezaujímajú žiadne hračky. Malí objavitelia by chceli robiť to, čo robia aj rodičia a preto chcú všetko otvárať a zatvárať, schovávať a premiestňovať, navliekať a skúšať, čo sa kam zmestí. Ak sa deťom ponúkne to, o čo majú záujem správny čas, tak ich tieto pomôcky zabavia na dlho.

Čítať ďalej...