Montemama - 24 inšpirácií do adventného kalendára
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie

Login *
Heslo *
Zapamätať

Registrácia

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Login *
Heslo *
Overiť heslo *
Email *
Overiť email *
Captcha *

Tento článok je pre mamičky „nestíhačky“ ktoré zháňajú do adventného kalendára iné drobnosti ako sú sladkosti a ovocie. Aj pre Vás som dala dokopy 24 tipov, čo môžete deťom do vrecúšok schovať. Mnohé z nich sa dajú rozdeliť na viac dní.

 

Poznám veľa mamičiek, ktoré vyrábajú pre svoje deti nádherné adventné kalendáre v ktorých sa skrývajú najrôznejšie úlohy. Je to pre nich krásne a hodnotne strávený spoločný čas ktorý približuje atmosféru Vianoc. A ja im v kútiku duše závidím. No niekedy na to nie je čas. Hlavne pre rýchle rána je šikovnejšie mať vo vrecúšku malý darček a spoločné úlohy (ako napríklad pečenie medovníkov) si nechať na víkend.

Inšpirácie sú pre deti od 1 do cca 7 rokov a pomôcky sú testované na našich deťoch. Príjemné čítanie.

1. Betlehem
Prekrásne spracovaná Safari tuba s 13 miniatúrami z Betlehemu. Postavičky sa vo vreckách môžu objavovať postupne a pri každej z nich si s deťmi môžete porozprávať príbeh. Táto tuba tento rok nebude chýbať ani v našom adventnom kalendári a malého Ježiška v jasličkách si necháme na vianočné ráno.

2. Vykrajovačky na plastelínu
Sada obsahuje číslice 0-9, začiatkom mesiaca sa vo vrecku môže objaviť rovnaké číslo ako na vrecku :) a postupne si z plastelíny môžete spraviť spolu s dieťaťom vlastný „dovianočný“ meter. Rozdeľte si papier na 24 políčok, náhodne do nich vpíšte čísla od 1 do 24 a každý deň si spolu číslo vykrojte a položte do rovnakého políčka. Keď budú všetky políčka plné, tak sú Vianoce :)

3. Pečiatky
Ak má vaše dieťa radšej pečiatky ako plastelínu, tak odporúčame rovnaký postup ako s plastelínou, no namiesto vykrajovatiek schováte do kalendára pečiatky

4. Puzzle
Obľúbené sú aj jednoduché puzzle od nórskej spoločnosti Larsen. Od bežných papierových puzzle sa líšia atypickým tvarom dielikov a zvládnu aj tvrdšie zaobchádzanie.

5. Dopravné značky
Tie zabodovali u môjho syna keď mal 3 roky. Niektoré už poznal a o nových sme sa rozprávali. Sú výborným doplnkom na hranie s autíčkami alebo drevenými vláčikmi. Sada obsahuje až 18 ks. (Ja som ich dávala do vrecúšok po 2 kusy.)

6. Balančná hra
Malá skladná spoločenská hra pre deti od približne troch rokov, ktorej cieľom nie je vyhrať, ale zabaviť sa :) V praktickej kovovej krabičke je balančná podložka, 6 geometrických telies a kocka s farbami. Úlohou hráčov je hodiť kockou a podľa farieb stavať vežu tak, aby nepadla… Hra je dobrá na podporu jemnej motoriky a trpezlivosti.

7. Húsenica skladačka
Milá húsenica na ktorej sú ponavliekané disky. Zložiť ju nie je až tak jednoduché ako sa zdá, na tyčke, na ktorú sa disky navliekajú, sú totiž kolíky… Odporúčame pre vek 3-5 rokov

8. Arktída
Alebo zvieratká zo severného pólu. 10 kusov ručne maľovaných miniatúr zvieratiek a eskimáckeho iglu potešia deti v každom veku. A keď vonku napadne prvý sneh, môžete si spraviť vlastný severný pól. Krásne doplnia aj rozprávanie príbehu o Santa Clausovi.

9. Samolepky
6 listov formátu A5, spolu až 340 samolepiek na tvorenie na dlhé zimné večery.

10. Magnetický labyrint
Opäť raz niečo na podporu jemnej motoriky a trpezlivosti. Dieťa má pomocou magnetu roztriediť guľôčky podľa farieb. Je to motoricky pomerne náročná úloha, menšie deti sa zabavia naháňaním guľôčok po labyrinte.

11. Luskáčik na orechy
Drevená klasika. Ako ho ešte nemáte tak vo vrecúšku určite poteší.

12. Mini vysávač
Aby bolo čím upratať rozsypané škrupinky z orechov. Je to taká malá retro klasika ktorú si možno pamätáte z detstva. A milujú ju aj dnešné deti.

13. Zápalky na učenie zapaľovania
K adventu patria sviečky a k sviečkam zápalky, tieto sú ideálne na učenie sa, ako ich bezpečne používať.

14. Prvé voskovky
Voskovky sú uvádzané pre vek 3+, no v skutočnosti sú najvhodnejšie pre deti 1+. Výborne sa držia v malej rúčke a majú silnú stopu aj pri jemnom kreslení. Balenie obsahuje 8 alebo 16 kusov, čiže opäť naplníte viac vrecúšok naraz :)


15. Nožnice na plastelínu
Z minuloročných adventných darčekov u nás zo všetkého najviac zabodovali práve tieto nožnice. Spojili totiž 2 synove obľúbené činnosti do jednej – strihanie a plastelínu. Plastelína sa perfektne strihá a narozdiel od papiera sa neminie :)

16. Píšťalka
Hudobné nástroje jednoducho patria k Vianociam.


17. Drevený valček
Dobrý pomocník k pečeniu pre deti od 1 roka.

18. Štetec pre malých
Jednoduchý malý štetec na prvé kreslenie. Na začiatok Vám bude stačiť hnedý kartón a trošku vody.

19. Pečiatky
Veľké pečiatky na dotvorenie výtvarných diel Vašich detí. Balenie obsahuje až 10ks.

20. Podušky na pečiatky
4 farby, každá s priemerom 15 cm, dajú sa ľahko vyprať a môžete si odtláčať aj ruky a nohy :)

21. Farebné perlové schody
Zaradila som sem aj túto klasickú Montessori pomôcku na upevnenie čísel 1-9 a prepojenie s množstvom. Túto sadu by som ale nedelila a dala rovno celú. Tiež Vám poslúži na počítanie dní do Vianoc.

22. Zvieratká
Pre najmenšie deti:
10 krásne spracovaných drevených zvieratiek z farmy. Sú jemné, decentné a veľmi obľúbené.Pre väčšie deti:
12 kusov Safari miniatúr. Zvieratká z farmy je možné použiť ako súčasť Betlehemu.

23. Ručný projektor
Nie je síce vianočný, no ideálny na dlhé zimné večery. A jednotlivé disky môžete dať deťom postupne.


24. Maličkosti na spoločné pečenie
Napríklad ako tieto plastové odmerky. Kuchynské darčeky odporúčam schovať na dni, keď si ich hneď vyskúšate v kuchyni. Rôzne odmerky sú aj výbornou pomôckou na rozvoj matematickej gramotnosti. 


Najčítanejšie na blogu

Psychomotorický vývoj dieťaťa

Psychomotorický vývoj je jedným z najdôležitejších procesov v živote každého človeka, a preto mu treba venovať dostatočnú rodičovskú pozornosť. Avšak nezabúdajme, že netreba hneď na začiatku očakávať veľké pokroky. Musíme si uvedomiť, že každé dieťa je iné a môže sa stať, že bude vo vývoji buď zaostávať alebo práve naopak veľmi napredovať. Preto sa nikdy nesnažte svojmu dieťatku nasilu vnucovať spôsoby, ktoré sú mu ešte cudzie a nemá na nich dostatočne vyvinuté zmysly a motoriku.
Akými vývojovými fázami dieťa prejde a ako sa k nim treba postaviť? O čo sa treba pri jednotlivých fázach snažiť a ako s dieťaťom cvičiť? To sa dozviete v tomto článku.

Čítať ďalej...

To najlepšie pre najmenších (0 - 6 mesiacov)

Keď sa bábätko narodí, tak to najdôležitejšie pre neho sú rodičia. Ich hlas, vôňa, tvár. To, ako sa s novorodencom zaobchádza, si nesie so sebou celý život. Rovnako je to aj s koncentráciou. Už dvojtýždňové bábätko sa dokáže koncentrovane pozerať na kontrastne čierno-biele obrazce. Preto je prvá montessori pomôcka pre deti práve závesný čierno-biely mobil známy ako Munari.

Čítať ďalej...

Komunikácia s deťmi Montessori spôsobom

Starostlivosť o deti úzko súvisí so spôsobom komunikácie. Komunikácia montessori spôsobom zahŕňa nefalšované uznanie a rešpekt voči deťom a nasleduje montessori princípy. To zahŕňa viac než len slová a intonáciu. Je to tiež postoj, reč tela a činy odpovedajúce deťom a ich potrebám. Každému dieťaťu mladšiemu než tri roky takáto vnímavá komunikácia pomáha dôverovať jeho vychovávateľom, slobodne sa pohybovať, objavovať a rozvíjať jeho zručnosti. Ako teda vychovávateľ (rodič) komunikuje s deťmi Montessori spôsobom? Nasledujúci zoznam nie je úplný, ale ponúka niekoľko dôležitých spôsobov komunikácie v Montessori zariadení (rodine).

 

Čítať ďalej...

Päť pravidiel, ktoré pomôžu dieťatku rozprávať

Prvé slová zvyčajne prichádzajú spolu s prvými krokmi medzi dvanástym až osemnástym mesiacom. Od Márie Montessori vieme, že mozog dieťaťa v tomto období funguje ako špongia. Absorbujúca myseľ nasáva podnety z okolia, od narodenia počúva hovorenú reč svojich rodičov, všetko si to do hlávky ukladá až zrazu dôjde k zázraku a slová, najskôr veľmi jednoduché a skomolené, začne používať. Bez toho, aby sme dieťa cielene učili, postupne rozpráva. Naučí sa to úplne samo. Niektoré skôr, iné trochu neskôr, každé v čase, kedy je pripravené. Ako mu vyjsť v ústrety a túto úžasnú cestu trochu uľahčiť?

Čítať ďalej...

Kým oslávim prvý rok (6 - 12 mesiacov)

Keď sa z malého bábätka stáva batoľa, z rodičov sa stávajú strážcovia všetkého v domácnosti. A týchto drobcov takmer vôbec nezaujímajú žiadne hračky. Malí objavitelia by chceli robiť to, čo robia aj rodičia a preto chcú všetko otvárať a zatvárať, schovávať a premiestňovať, navliekať a skúšať, čo sa kam zmestí. Ak sa deťom ponúkne to, o čo majú záujem správny čas, tak ich tieto pomôcky zabavia na dlho.

Čítať ďalej...