Montemama - Lowcost jesenný závesný mobil
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie

Login *
Heslo *
Zapamätať

Registrácia

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Login *
Heslo *
Overiť heslo *
Email *
Overiť email *
Captcha *

Tento závesný mobil vyrobíte v priebehu pár minút doma a takmer zadarmo. Je ekologický, jednoduchý a pre bábätko rozvíjajúci. Ak máte väčsie deti, môžete si  vytvoriť aj inú jesennú dekoráciu.

 

Než začnete čokoľvek vyrábať, vydajte sa na prechádzku. V čase písania blogu sú obmedzené vychádzky, no do extravilánu naštastie ísť môžeme. Nazbierajte si jesenné listy rôznych tvarov a farieb. Pre základný závesný mobil je dobré mať jeden list červený, jeden list žltý a jeden zelený. Pre väčšie bábätká môžete vytvoriť aj závesný mobil z odtieňov jednej farby (rovnako ako gobi).

 

Budete potrebovať

Listy - odporúčam vylisované. Čerstvé sa začnú o pár dní krútiť a hnednúť. Ak ich vylisujete, lepšie sa zachová ich farebnosť.

Nilonové lanko alebo niť na priviazanie listov. Ak by sa Vám moc šmýkali, môžete uzlík zafixovať lepidlom.

Nožničky

Paličku na ktorú priviažete listy - môže to byť nájdená vetvička, drevená tyčka alebo aj špajla.

 

Ako listy priviazať

Nitku upevníte o stopku listu a priuzlíkujete o paličku. Následne na paličku pripevníte lanko, za ktoré mobil zavesíte. Odporúčam zobrať dlhší kus nite, ktorý upevníte o oba okraje paličky. Mobil zavesíte a v strede na háčiku vyvážite.

 

Ako listy rozmiestniť

Pre deti koncom šestonedelia odporúčame rozloženie listov: červený list je v strede, má najdlhšiu šnúrku a tak je najbližšie k bábätku. Žltý a zelený list sú po okrajoch. Pokiaľ robíte závesný mobil pre 3 mesačné deti a vešiate odtiene jednej farby, tak najdlhšiu niť by mal mať práve najtmavší list. Pri celom farebnom spektre môžete listy umiestniť rôzne, napríklad aj do špirály.

Ak budete robiť mobil so staršími deťmi, urobte si ho akokoľvek, bude z neho pekná jesenná dekorácia. Ak sa vám listy nechce zbierať a lisovať, môžete si ich vystrihnúť aj z farebných papierov. Príjemnú zábavu.

 

Marcela Gregorovičová

 


Najčítanejšie na blogu

Psychomotorický vývoj dieťaťa

Psychomotorický vývoj je jedným z najdôležitejších procesov v živote každého človeka, a preto mu treba venovať dostatočnú rodičovskú pozornosť. Avšak nezabúdajme, že netreba hneď na začiatku očakávať veľké pokroky. Musíme si uvedomiť, že každé dieťa je iné a môže sa stať, že bude vo vývoji buď zaostávať alebo práve naopak veľmi napredovať. Preto sa nikdy nesnažte svojmu dieťatku nasilu vnucovať spôsoby, ktoré sú mu ešte cudzie a nemá na nich dostatočne vyvinuté zmysly a motoriku.
Akými vývojovými fázami dieťa prejde a ako sa k nim treba postaviť? O čo sa treba pri jednotlivých fázach snažiť a ako s dieťaťom cvičiť? To sa dozviete v tomto článku.

Čítať ďalej...

To najlepšie pre najmenších (0 - 6 mesiacov)

Keď sa bábätko narodí, tak to najdôležitejšie pre neho sú rodičia. Ich hlas, vôňa, tvár. To, ako sa s novorodencom zaobchádza, si nesie so sebou celý život. Rovnako je to aj s koncentráciou. Už dvojtýždňové bábätko sa dokáže koncentrovane pozerať na kontrastne čierno-biele obrazce. Preto je prvá montessori pomôcka pre deti práve závesný čierno-biely mobil známy ako Munari.

Čítať ďalej...

Komunikácia s deťmi Montessori spôsobom

Starostlivosť o deti úzko súvisí so spôsobom komunikácie. Komunikácia montessori spôsobom zahŕňa nefalšované uznanie a rešpekt voči deťom a nasleduje montessori princípy. To zahŕňa viac než len slová a intonáciu. Je to tiež postoj, reč tela a činy odpovedajúce deťom a ich potrebám. Každému dieťaťu mladšiemu než tri roky takáto vnímavá komunikácia pomáha dôverovať jeho vychovávateľom, slobodne sa pohybovať, objavovať a rozvíjať jeho zručnosti. Ako teda vychovávateľ (rodič) komunikuje s deťmi Montessori spôsobom? Nasledujúci zoznam nie je úplný, ale ponúka niekoľko dôležitých spôsobov komunikácie v Montessori zariadení (rodine).

 

Čítať ďalej...

Päť pravidiel, ktoré pomôžu dieťatku rozprávať

Prvé slová zvyčajne prichádzajú spolu s prvými krokmi medzi dvanástym až osemnástym mesiacom. Od Márie Montessori vieme, že mozog dieťaťa v tomto období funguje ako špongia. Absorbujúca myseľ nasáva podnety z okolia, od narodenia počúva hovorenú reč svojich rodičov, všetko si to do hlávky ukladá až zrazu dôjde k zázraku a slová, najskôr veľmi jednoduché a skomolené, začne používať. Bez toho, aby sme dieťa cielene učili, postupne rozpráva. Naučí sa to úplne samo. Niektoré skôr, iné trochu neskôr, každé v čase, kedy je pripravené. Ako mu vyjsť v ústrety a túto úžasnú cestu trochu uľahčiť?

Čítať ďalej...

Kým oslávim prvý rok (6 - 12 mesiacov)

Keď sa z malého bábätka stáva batoľa, z rodičov sa stávajú strážcovia všetkého v domácnosti. A týchto drobcov takmer vôbec nezaujímajú žiadne hračky. Malí objavitelia by chceli robiť to, čo robia aj rodičia a preto chcú všetko otvárať a zatvárať, schovávať a premiestňovať, navliekať a skúšať, čo sa kam zmestí. Ak sa deťom ponúkne to, o čo majú záujem správny čas, tak ich tieto pomôcky zabavia na dlho.

Čítať ďalej...