Montemama - Tipy na drobnosti a aktivity do adventného kalendára
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie

Login *
Heslo *
Zapamätať

Registrácia

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Login *
Heslo *
Overiť heslo *
Email *
Overiť email *
Captcha *

Advent, obdobie radostného očakávania Vianoc sa pomaly približuje. Preto prinášame pár zaujímavých tipov ako spestriť Vaše tohto ročné adventné kalendáre.

Drobnosti do adventného kalendára


Čím naplniť okienka adventného kalendára? Prekvapenia v okienkach je dobré prispôsobiť záujmu Vášho dieťaťa. Na inšpiráciu prinášame nasledujúce tipy.
Jednou z možností sú miniatúry - môžete siahnuť po vianočnej tematike a do každého okienka vložiť postavičku z Betlehema.

Ak je Vaše dieťa milovníkom zvierat, môže ho potešiť každý deň nájsť v okienku zaujímavé zvieratko.

Nadšencov dopravy zase môžete prekvapiť miniatúrami dopravných prostriedkov.

Ak Vaše deti radi skladajú puzzle, môže ich v každom okienku čakať 1 alebo 2 puzzle dieliky. Počas adventnú si tak postupne môžu vyskladať celý obrázok.Potešiť môžu tiež samolepky, vykrajovačky či pečiatky.

 

Aktivity do adventného kalendára


Vo vnútri okienok adventného kalendára môžete okrem malej drobnosti – darčeka, pribaliť i lístok so zaujímavou aktivitou, ktorá môže obohatiť deň nielen deťom ale i celej rodine. Aktivity môžu zahŕňať prípravy na Vianoce, či už vo forme pečenia koláčikov, pripravovania vianočnej výzdoby alebo písania pozdravov.

 

viano

 

 Tu je niekoľko tipov na adventné aktivity:
1. Zaspievaj si spolu s rodičmi vianočné koledy.
2. Pošli niekomu blízkemu vianočnú pohľadnicu.
3. Vytvor si vo svojej izbe vianočnú výzdobu.
4. Pozri si s rodičmi staré rodinné fotografie z obdobia Vianoc.
5. Vydaj sa na zimnú prechádzku do lesa.
6. Napeč spolu s rodičmi medovníky.
7. Vystrihni si z papiera snehové vločky a vyzdob nimi okná.
8. Obdaruj medovníkmi susedov alebo kamarátov, ktorý bývajú blízko.
9. Prečítaj si s rodičmi príbeh o narodení Ježiška.
10. Vytvor krmítko pre vtáčiky.
11. Vytvor vianočné ozdoby na stromček.
12. Uvar si spolu s rodičmi detský vianočný punč.
13. Vymaľuj si vianočnú omaľovánku.
14. Priprav pre rodičov a súrodencov vianočný darček.
15. Zahraj si spolu so svojou rodinou obľúbenú spoločenskú hru.
16. Nakresli si na výkres svoj vlastný vianočný stromček aj s ozdobami.
17. Naplň krmítko pre vtáčiky semienkami.
18. Vyber sa spolu s rodičmi pozrieť na vianočné trhy.
19. Vyzdob spolu so svojimi rodičmi váš domov vianočnými svetielkami.
20. Vytvor vianočnú ikebanu, ktorá bude zdobiť Váš vianočný stôl.
21. Vyber sa so svojimi rodičmi na večernú prechádzku pozrieť vianočnú výzdobu vo vašom okolí.
22. Priprav Betlehem a poukladaj doňho všetky postavičky.
23. Vyzdob spolu s rodičmi vianočný stromček.
24. Spolu so svojou rodinou sa vyber zakoledovať svojim blízkym.

 

Tipy na stiahnutie


Pre ozdobenie a očíslovanie Vášho adventného kalendára môžete použiť napríklad i tieto voľne dostupné čísla s vianočným motívom.
https://www.printablee.com/post_free-printable-christmas-calendar-numbers_222496/


Pre tých, ktorí nestíhajú s prípravami vopred, pridávame ešte tip na jednoduchý odpočítavací kalendár. ktorý si môžete zdarma stiahnuť napríklad tu.
https://www.sunnydayfamily.com/2017/11/free-printable-advent-calendar.html

strom

 

Každý deň môže dieťa nalepiť na stromček jednu ozdobu a ako sa bude stromček zapĺňať, budete sa zo dňa na deň viac a viac tešiť na blížiace sa Vianoce.

 

Prajeme Vám príjemné spoločné chvíle s deťmi spojené s prípravami a očakávaním najkrajších sviatkov roka.

 

Monika

 

 


Najčítanejšie na blogu

Psychomotorický vývoj dieťaťa

Psychomotorický vývoj je jedným z najdôležitejších procesov v živote každého človeka, a preto mu treba venovať dostatočnú rodičovskú pozornosť. Avšak nezabúdajme, že netreba hneď na začiatku očakávať veľké pokroky. Musíme si uvedomiť, že každé dieťa je iné a môže sa stať, že bude vo vývoji buď zaostávať alebo práve naopak veľmi napredovať. Preto sa nikdy nesnažte svojmu dieťatku nasilu vnucovať spôsoby, ktoré sú mu ešte cudzie a nemá na nich dostatočne vyvinuté zmysly a motoriku.
Akými vývojovými fázami dieťa prejde a ako sa k nim treba postaviť? O čo sa treba pri jednotlivých fázach snažiť a ako s dieťaťom cvičiť? To sa dozviete v tomto článku.

Čítať ďalej...

To najlepšie pre najmenších (0 - 6 mesiacov)

Keď sa bábätko narodí, tak to najdôležitejšie pre neho sú rodičia. Ich hlas, vôňa, tvár. To, ako sa s novorodencom zaobchádza, si nesie so sebou celý život. Rovnako je to aj s koncentráciou. Už dvojtýždňové bábätko sa dokáže koncentrovane pozerať na kontrastne čierno-biele obrazce. Preto je prvá montessori pomôcka pre deti práve závesný čierno-biely mobil známy ako Munari.

Čítať ďalej...

Komunikácia s deťmi Montessori spôsobom

Starostlivosť o deti úzko súvisí so spôsobom komunikácie. Komunikácia montessori spôsobom zahŕňa nefalšované uznanie a rešpekt voči deťom a nasleduje montessori princípy. To zahŕňa viac než len slová a intonáciu. Je to tiež postoj, reč tela a činy odpovedajúce deťom a ich potrebám. Každému dieťaťu mladšiemu než tri roky takáto vnímavá komunikácia pomáha dôverovať jeho vychovávateľom, slobodne sa pohybovať, objavovať a rozvíjať jeho zručnosti. Ako teda vychovávateľ (rodič) komunikuje s deťmi Montessori spôsobom? Nasledujúci zoznam nie je úplný, ale ponúka niekoľko dôležitých spôsobov komunikácie v Montessori zariadení (rodine).

 

Čítať ďalej...

Päť pravidiel, ktoré pomôžu dieťatku rozprávať

Prvé slová zvyčajne prichádzajú spolu s prvými krokmi medzi dvanástym až osemnástym mesiacom. Od Márie Montessori vieme, že mozog dieťaťa v tomto období funguje ako špongia. Absorbujúca myseľ nasáva podnety z okolia, od narodenia počúva hovorenú reč svojich rodičov, všetko si to do hlávky ukladá až zrazu dôjde k zázraku a slová, najskôr veľmi jednoduché a skomolené, začne používať. Bez toho, aby sme dieťa cielene učili, postupne rozpráva. Naučí sa to úplne samo. Niektoré skôr, iné trochu neskôr, každé v čase, kedy je pripravené. Ako mu vyjsť v ústrety a túto úžasnú cestu trochu uľahčiť?

Čítať ďalej...

Kým oslávim prvý rok (6 - 12 mesiacov)

Keď sa z malého bábätka stáva batoľa, z rodičov sa stávajú strážcovia všetkého v domácnosti. A týchto drobcov takmer vôbec nezaujímajú žiadne hračky. Malí objavitelia by chceli robiť to, čo robia aj rodičia a preto chcú všetko otvárať a zatvárať, schovávať a premiestňovať, navliekať a skúšať, čo sa kam zmestí. Ak sa deťom ponúkne to, o čo majú záujem správny čas, tak ich tieto pomôcky zabavia na dlho.

Čítať ďalej...