Montemama - Perlové schody – recenzia alebo how /not/ to diy? ;)
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie

Login *
Heslo *
Zapamätať

Registrácia

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Login *
Heslo *
Overiť heslo *
Email *
Overiť email *
Captcha *

Kúpiť či vyrobiť? To je otázka. Vzhľadom na ich cenu nie je o čom rozmýšľať. No predsa len, keď sa k tomu už pridá cena za poštovné, môže to byť na zváženie.  Farebné korálky sa dajú kúpiť v každej lepšej galantérii. Treba však vyberať tak, aby boli pokiaľ možno rovnaké. A to nie len veľkosťou, ale aj vzhľadom. Korálok je nespočetné množstvo. Videla som perlové schody vyrobené už aj z korálok drevených či priesvitných, s bublinkovou štruktúrou vo vnútri a podobne. No nebolo to pre mňa to pravé orechové.

 

schody recenzia 01

 schody recenzia 02

Najhoršou verziou pre mňa boli perlové schody vyskladané z korálok síce rovnakej veľkosti, ale rôzneho vzhľadu. Jednotka bola lesklá, dvojka matná, trojka priesvitná... Pôsobilo to na mňa rušivo a uvedomila som si, že rovnako rušivo to môže pôsobiť na moje dieťa. Vytráca sa potom zároveň z perlových schodov ich estetickosť, ktorá má dieťa lákať k pomôcke. Základným princípom pri Montessori zmyslových pomôckach je aj to, že sa ich jednotlivé časti líšia iba jednou vlastnosťou. Tou je v prípade koráliek perlových schodov iba farba. Originál perlové schody sú z koráliek lesklých, nepriehľadných, s jednoliatou štruktúrou a priemerom 7 mm. Preto  pokiaľ sa ich rozhodnete vyrábať, odporúčam nájsť korálky rovnakého priemeru, vzhľadu a v konkrétnych farbách, ktoré zvolila M. Montessori. Podľa môjho googlenia však možno od každej farby  budete musieť kúpiť rovno niekoľko desiatok kusov, záleží od balenia.

Čo sa drôtiku týka, na ktorom sú korálky navlečené, hľadajte taký, ktorý sa vám bude dobre ohýbať, ale zasa aby sa nedal ľahko deformovať pri manipulácii dieťaťom. Najlepšie medený o hrúbke cca 1 mm.

 

Zdroj obr.: http://www.lapappadolce.net/wp-content/uploads/2012/09/Perle-dorate-Montessori-presentazione-e-tutorial-per-costruirle-in-proprio-511-310x165.jpg
Zdroj obr.: https://pumkinsandme.files.wordpress.com/2015/10/img_9049.jpg
Autor: Lenka Záhradníková


Najčítanejšie na blogu

Psychomotorický vývoj dieťaťa

Psychomotorický vývoj je jedným z najdôležitejších procesov v živote každého človeka, a preto mu treba venovať dostatočnú rodičovskú pozornosť. Avšak nezabúdajme, že netreba hneď na začiatku očakávať veľké pokroky. Musíme si uvedomiť, že každé dieťa je iné a môže sa stať, že bude vo vývoji buď zaostávať alebo práve naopak veľmi napredovať. Preto sa nikdy nesnažte svojmu dieťatku nasilu vnucovať spôsoby, ktoré sú mu ešte cudzie a nemá na nich dostatočne vyvinuté zmysly a motoriku.
Akými vývojovými fázami dieťa prejde a ako sa k nim treba postaviť? O čo sa treba pri jednotlivých fázach snažiť a ako s dieťaťom cvičiť? To sa dozviete v tomto článku.

Čítať ďalej...

To najlepšie pre najmenších (0 - 6 mesiacov)

Keď sa bábätko narodí, tak to najdôležitejšie pre neho sú rodičia. Ich hlas, vôňa, tvár. To, ako sa s novorodencom zaobchádza, si nesie so sebou celý život. Rovnako je to aj s koncentráciou. Už dvojtýždňové bábätko sa dokáže koncentrovane pozerať na kontrastne čierno-biele obrazce. Preto je prvá montessori pomôcka pre deti práve závesný čierno-biely mobil známy ako Munari.

Čítať ďalej...

Komunikácia s deťmi Montessori spôsobom

Starostlivosť o deti úzko súvisí so spôsobom komunikácie. Komunikácia montessori spôsobom zahŕňa nefalšované uznanie a rešpekt voči deťom a nasleduje montessori princípy. To zahŕňa viac než len slová a intonáciu. Je to tiež postoj, reč tela a činy odpovedajúce deťom a ich potrebám. Každému dieťaťu mladšiemu než tri roky takáto vnímavá komunikácia pomáha dôverovať jeho vychovávateľom, slobodne sa pohybovať, objavovať a rozvíjať jeho zručnosti. Ako teda vychovávateľ (rodič) komunikuje s deťmi Montessori spôsobom? Nasledujúci zoznam nie je úplný, ale ponúka niekoľko dôležitých spôsobov komunikácie v Montessori zariadení (rodine).

 

Čítať ďalej...

Päť pravidiel, ktoré pomôžu dieťatku rozprávať

Prvé slová zvyčajne prichádzajú spolu s prvými krokmi medzi dvanástym až osemnástym mesiacom. Od Márie Montessori vieme, že mozog dieťaťa v tomto období funguje ako špongia. Absorbujúca myseľ nasáva podnety z okolia, od narodenia počúva hovorenú reč svojich rodičov, všetko si to do hlávky ukladá až zrazu dôjde k zázraku a slová, najskôr veľmi jednoduché a skomolené, začne používať. Bez toho, aby sme dieťa cielene učili, postupne rozpráva. Naučí sa to úplne samo. Niektoré skôr, iné trochu neskôr, každé v čase, kedy je pripravené. Ako mu vyjsť v ústrety a túto úžasnú cestu trochu uľahčiť?

Čítať ďalej...

Kým oslávim prvý rok (6 - 12 mesiacov)

Keď sa z malého bábätka stáva batoľa, z rodičov sa stávajú strážcovia všetkého v domácnosti. A týchto drobcov takmer vôbec nezaujímajú žiadne hračky. Malí objavitelia by chceli robiť to, čo robia aj rodičia a preto chcú všetko otvárať a zatvárať, schovávať a premiestňovať, navliekať a skúšať, čo sa kam zmestí. Ak sa deťom ponúkne to, o čo majú záujem správny čas, tak ich tieto pomôcky zabavia na dlho.

Čítať ďalej...