Montemama - Čo sa naučíte na Montessori kurze: Ako drobca naučiť myslieť
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie

Login *
Heslo *
Zapamätať

Registrácia

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Login *
Heslo *
Overiť heslo *
Email *
Overiť email *
Captcha *

Montessori pedagogika sa zaoberá každým obdobím vo vývine dieťaťa. Od jeho úplného narodenia až po koniec základnej školy. Avšak všetci dobre vieme, že prvé roky života formujú deti najviac. Ich absorbujúca myseľ si starostlivo ukladá všetko, čo sa okolo nich deje – čo vidia, cítia či zažijú.

 

V tomto článku som vám priblížila svoje postrehy z Montessori kurzu pre najmenšie deti do šiestich mesiacov. Dnes sa zameriam na ďalší z cyklu seminárov, ktorý vedie lektorka Marcela Gregorovičová – pre deti od 6 do 18 mesiacov.

 

Marcela, mama 3-ročného Maťka, nám teóriu ilustrovala videami a fotkami detí zo života a keďže sme zaplnili celú miestnosť, rozvinula sa aj kvetnatá diskusia.

 

 

Chcem robiť to, čo „dospeláci“

Pričom novorodenec je úplne závislý na svojej mame, také 9-mesačné dieťatko už zvláda viacero vecí samo a začína dôverne skúmať predmety okolo seba. Zaujíma ho všetko, čo robia jeho rodičia. Preto niet divu, keď sa namiesto hračky, ktorú mu ponúknete, úpenlivo naťahuje za sitkom od čaju, nádobou s mrkvou či hrebeňom na vlasy. :-)

 

Podobné predmety sú preň asi neškodné, ale pomyslenie, že by si pre objavovanie sveta vybral zásuvku, je pre rodiča nemysliteľné. Podľa Montessori pedagogiky by deti nemali byť potláčané v spoznávaní, ale mali by mať jasné pravidlá. A vy sami si musíte určiť, ktoré predmety môže ohmatávať a dávať do úst a ktoré určite nie. Dôležité je všetko mu vysvetliť a vždy trvať na stanovenom pravidle.

 

Mama zmizla, čo teraz?

S obdobím dieťaťa od 6 do 12 (niekedy až 18 mesiacov) sa spája separačná úzkosť, ktorá je prirodzeným vývinovým štádiom. Ak batoľa stratí z dohľadu svoju matku (či inú osobu, ktorá sa oň stará), spustí prenikavý plač. Nerozumie, že mama sa o chvíľu vráti, že si iba odbehla do druhej miestnosti po vysávač. Keďže dieťaťko už lozí a spoznáva svoju samostatnosť, potrebuje sa uistiť, že matka je stále tou osobu, s ktorou je v bezpečí.

 

Tipy, ako sa popasovať s náročným obdobím separačnej úzkosti, nájdete podrobnejšie rozpísané v inom článku na blogu.

 

Aj pre toto obdobie existujú vhodné Montessori pomôcky, ktoré mu ukážu, že to, čo chvíľku nevidí, nezmizlo navždy. V tomto období sa taktiež detičky dokážu dlho sústrediť na otváranie a zatváranie dvierok, vhadzovanie kociek do dierky či navliekanie korálok – potrebujú si totiž trénovať pevný úchop a koordinovať pohyb rúk a očí. Mnohé z týchto pomôcok si môžete kúpiť v e-shope Montemama.

 

 

Samostatnosť v bežnom živote

Ďalšou z tém, ktoré ma na kurze oslovili, bolo budovanie samostatnosti už u takto maličkých detí. Namiesto toho, aby sme všetko robili za nich a dávali im najavo, že mama má nevybiteľné baterky, môžeme v nich vybudovať zárodky samostatnosti. Nachystajte si košík s dvomi či tromi hračkami a nechajte, nech si samy vyberú, s čím sa chcú hrať. Keď začne dieťatko chodiť, poskytnite mu dostatok priestoru a zaobstarajte mu napríklad učiacu vežu, z ktorej bude dočiahnuť na pracovnú dosku v kuchyni.  

 

 

Toto bola iba drobná ochutnávka ďalšieho z Montessori kurzov, ktoré organizuje lektorka Marcela Gregorovičová. Okrem toho, čo som spomenula, sme sa dozvedeli aj to, ako podporiť psychomotorický vývoj detí v jednotlivých mesiacoch ich vývoja, ako na vhodnú stravu či pokojný spánok.

 

Vraví sa, že raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť, ale ja by som to v tomto prípade pozmenila na to, že raz zažiť a pýtať sa je lepšie ako stokrát čítať. Každý z nás má svoje otázky a problémy, s ktorými sa doma pasuje, a na tomto mieste o nich môžete diskutovať s odborníčkou, ale aj s rodičmi, ktorých trápi možno úplne to isté. :) Navyše si môžete všetky pomôcky odfotiť, zistiť, na čo slúžia a potom sa rozhodnúť, či ich vášmu drobcovi kúpite.

 

 

 

Autor: Petra Ort

 


Najčítanejšie na blogu

Psychomotorický vývoj dieťaťa

Psychomotorický vývoj je jedným z najdôležitejších procesov v živote každého človeka, a preto mu treba venovať dostatočnú rodičovskú pozornosť. Avšak nezabúdajme, že netreba hneď na začiatku očakávať veľké pokroky. Musíme si uvedomiť, že každé dieťa je iné a môže sa stať, že bude vo vývoji buď zaostávať alebo práve naopak veľmi napredovať. Preto sa nikdy nesnažte svojmu dieťatku nasilu vnucovať spôsoby, ktoré sú mu ešte cudzie a nemá na nich dostatočne vyvinuté zmysly a motoriku.
Akými vývojovými fázami dieťa prejde a ako sa k nim treba postaviť? O čo sa treba pri jednotlivých fázach snažiť a ako s dieťaťom cvičiť? To sa dozviete v tomto článku.

Čítať ďalej...

To najlepšie pre najmenších (0 - 6 mesiacov)

Keď sa bábätko narodí, tak to najdôležitejšie pre neho sú rodičia. Ich hlas, vôňa, tvár. To, ako sa s novorodencom zaobchádza, si nesie so sebou celý život. Rovnako je to aj s koncentráciou. Už dvojtýždňové bábätko sa dokáže koncentrovane pozerať na kontrastne čierno-biele obrazce. Preto je prvá montessori pomôcka pre deti práve závesný čierno-biely mobil známy ako Munari.

Čítať ďalej...

Komunikácia s deťmi Montessori spôsobom

Starostlivosť o deti úzko súvisí so spôsobom komunikácie. Komunikácia montessori spôsobom zahŕňa nefalšované uznanie a rešpekt voči deťom a nasleduje montessori princípy. To zahŕňa viac než len slová a intonáciu. Je to tiež postoj, reč tela a činy odpovedajúce deťom a ich potrebám. Každému dieťaťu mladšiemu než tri roky takáto vnímavá komunikácia pomáha dôverovať jeho vychovávateľom, slobodne sa pohybovať, objavovať a rozvíjať jeho zručnosti. Ako teda vychovávateľ (rodič) komunikuje s deťmi Montessori spôsobom? Nasledujúci zoznam nie je úplný, ale ponúka niekoľko dôležitých spôsobov komunikácie v Montessori zariadení (rodine).

 

Čítať ďalej...

Päť pravidiel, ktoré pomôžu dieťatku rozprávať

Prvé slová zvyčajne prichádzajú spolu s prvými krokmi medzi dvanástym až osemnástym mesiacom. Od Márie Montessori vieme, že mozog dieťaťa v tomto období funguje ako špongia. Absorbujúca myseľ nasáva podnety z okolia, od narodenia počúva hovorenú reč svojich rodičov, všetko si to do hlávky ukladá až zrazu dôjde k zázraku a slová, najskôr veľmi jednoduché a skomolené, začne používať. Bez toho, aby sme dieťa cielene učili, postupne rozpráva. Naučí sa to úplne samo. Niektoré skôr, iné trochu neskôr, každé v čase, kedy je pripravené. Ako mu vyjsť v ústrety a túto úžasnú cestu trochu uľahčiť?

Čítať ďalej...

Kým oslávim prvý rok (6 - 12 mesiacov)

Keď sa z malého bábätka stáva batoľa, z rodičov sa stávajú strážcovia všetkého v domácnosti. A týchto drobcov takmer vôbec nezaujímajú žiadne hračky. Malí objavitelia by chceli robiť to, čo robia aj rodičia a preto chcú všetko otvárať a zatvárať, schovávať a premiestňovať, navliekať a skúšať, čo sa kam zmestí. Ak sa deťom ponúkne to, o čo majú záujem správny čas, tak ich tieto pomôcky zabavia na dlho.

Čítať ďalej...