Montemama - Známe Montessori osobnosti
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie

Login *
Heslo *
Zapamätať

Registrácia

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Login *
Heslo *
Overiť heslo *
Email *
Overiť email *
Captcha *

Viete, ktoré známe osobnosti sa vzdelávali v Montessori školách a škôlkach? Ako a v čom Montessori ovplynilo ich život? Prečítajte si, čo povedali o metóde Montessori úspešní ľudia, ktorí svetu niečo zanechali...

 

montessori celebritySteve Wozniak - spoluzakladateľ Apple

 "Keď vstúpite ako dieťa prvý raz do škôlky, prvé čo chcete urobiť je, poprezerať všetky zásuvky. Oni vám povedia, nie, nesmieš otvárať tie zásuvky. Môžeš robiť len to, čo robia ostatní. Stopnú vás. Máte nápad a chcete niečo urobiť a oni vám hovoria nie, nie, nie. Môžete nasledovať iba túto jednu cestičku v bludisku, musíte ísť tou istou cestou ako ostatní."

"Inteligencia v našich školách sa definuje takto: mať vždy rovnaké odpovede ako ostatní. To znamená byť nasledovníkom a nie lídrom."

"Mali by sme deti učiť hlásiť sa, aby nám povedali NIE, nie je to tak..."


 

Larry Page - spoluzakladateľ Google

"Myslím, že súčasťou môjho vzdelávania bolo, nenasledovať pravidlá a príkazy, byť vnútorne motivovaný, zaujímať sa, čo sa deje vo svete a robiť veci trošku odlišne." Link na video.


Sergey Brin - spoluzakladateľ Google

"Montessori vzdelávanie dáva študentom oveľa viac slobody objavovať veci vlastným tempom."

 

Helen Hunt - herečka

"Pamätám si, že všetko v škole bolo veľmi pohyblivé, nesedeli sme v radoch v laviciach, mohli sme robiť veci svojím vlastným tempom, nikto nás nenútil stíhať s ostatnými alebo naopak, čakať na ostatných. To bol naozaj úžasný dar."

"Môcť robiť veci vlastným tempom, je naozaj nenahraditeľná vlastnosť, s ktorou som vyrastala."

"Čo vo mne ostalo, je spôsob myslenia. Snažím sa, aby mi ľudia podávali informácie v hmatateľnej, trojdimezionálnej podobe. Pomáha mi, ak mám niečomu porozumieť, že to stojí pred mojimi očami, môžem to chytiť, hýbať s tým."

 
Will Wright - tvorca PC hry The Sims, SimCity

"Montessori ma naučilo radosti z objavovania. Ukázalo sa, že vás môžu zaujímať také teoretické veci ako je napríklad Pytagorova veta, povedzme prostredníctvom hry s kockami. Všetko je to  o učení sa podľa vašich podmienok a nie o tom, že učiteľ vysvetľuje nejakú látku." *

 

Jimmy Wales - zakladateľ Wikipedie

„Moja škola bolo Montessori filozofiou ovplyvnené vzdelávanie, kde som strávil veľa hodín čumením do Britaniky a Encyklopédií sveta.“ **

 

Gabriel Garcia Marquez - kolumbijský spisovateľ, držiteľ Nobelovej ceny za literatúru

„Bolo pre mňa veľmi ťažké naučiť sa čítať. Nezdalo sa mi logické nazývať písmeno m "em". Potom ak nasledovala samohláska, nemal som to prečítať ako "ema", ale ako "ma". Bolo pre mňa nemožné čítať týmto spôsobom. Napokon som šiel do Montessori školy a učiteľ ma neučil názvy spoluhlások, ale ich zvuky. Týmto spôsobom som prečítal svoju prvú knihu, ktorú som našiel v špinavej debne v pivnici domu.“

„Neverím, že existuje lepšia metóda ako Montessori, aby sme sa stali citlivými na všetky krásy sveta a ktorá by v nás prebudila zvedavosť ku všetkým tajomstvám života. Podporuje zmysel pre nezávislosť a individualizmus a pravdepodobne to bol aj môj prípad.“ ***

 

Ďalšie známe osobnosti s Montessori vzdelaním: Princ William a Princ Harry, Mark Zuckerberg (zakladateľ Facebooku), Jeff Bezos (zakladateľ Amazonu),  Bill a Hillary Clinton (bývalý americký prezident s manželkou), George Clooney (herec), Jacqueline Bouvier Kennedy Onassis (bývalá prvá dáma USA), Sean “P. Diddy” Combs (spevák), Melissa and Sarah Gilbert (herečky), Hugh Grant (herec), Michael Douglas (herec), Anna Franková (autorka z obdobia 2. svetovej vojny) a veľa ďalších...

 

Zdroje:
* http://www.csmonitor.com/Technology/Tech-Culture/2012/0831/Maria-Montessori-and-10-famous-graduates-from-her-schools/Will-Wright
** https://en.wikipedia.org/wiki/Jimmy_Wales#cite_note-qanda-11D
*** https://montessoriobserver.com/2014/04/20/the-montessori-marquez-connection-with-links/

foto: http://www.chateau-school.com/wp-content/uploads/2015/02/montessori-alumni1.png

autor: Lenka Záhradníková


Najčítanejšie na blogu

Psychomotorický vývoj dieťaťa

Psychomotorický vývoj je jedným z najdôležitejších procesov v živote každého človeka, a preto mu treba venovať dostatočnú rodičovskú pozornosť. Avšak nezabúdajme, že netreba hneď na začiatku očakávať veľké pokroky. Musíme si uvedomiť, že každé dieťa je iné a môže sa stať, že bude vo vývoji buď zaostávať alebo práve naopak veľmi napredovať. Preto sa nikdy nesnažte svojmu dieťatku nasilu vnucovať spôsoby, ktoré sú mu ešte cudzie a nemá na nich dostatočne vyvinuté zmysly a motoriku.
Akými vývojovými fázami dieťa prejde a ako sa k nim treba postaviť? O čo sa treba pri jednotlivých fázach snažiť a ako s dieťaťom cvičiť? To sa dozviete v tomto článku.

Čítať ďalej...

To najlepšie pre najmenších (0 - 6 mesiacov)

Keď sa bábätko narodí, tak to najdôležitejšie pre neho sú rodičia. Ich hlas, vôňa, tvár. To, ako sa s novorodencom zaobchádza, si nesie so sebou celý život. Rovnako je to aj s koncentráciou. Už dvojtýždňové bábätko sa dokáže koncentrovane pozerať na kontrastne čierno-biele obrazce. Preto je prvá montessori pomôcka pre deti práve závesný čierno-biely mobil známy ako Munari.

Čítať ďalej...

Komunikácia s deťmi Montessori spôsobom

Starostlivosť o deti úzko súvisí so spôsobom komunikácie. Komunikácia montessori spôsobom zahŕňa nefalšované uznanie a rešpekt voči deťom a nasleduje montessori princípy. To zahŕňa viac než len slová a intonáciu. Je to tiež postoj, reč tela a činy odpovedajúce deťom a ich potrebám. Každému dieťaťu mladšiemu než tri roky takáto vnímavá komunikácia pomáha dôverovať jeho vychovávateľom, slobodne sa pohybovať, objavovať a rozvíjať jeho zručnosti. Ako teda vychovávateľ (rodič) komunikuje s deťmi Montessori spôsobom? Nasledujúci zoznam nie je úplný, ale ponúka niekoľko dôležitých spôsobov komunikácie v Montessori zariadení (rodine).

 

Čítať ďalej...

Päť pravidiel, ktoré pomôžu dieťatku rozprávať

Prvé slová zvyčajne prichádzajú spolu s prvými krokmi medzi dvanástym až osemnástym mesiacom. Od Márie Montessori vieme, že mozog dieťaťa v tomto období funguje ako špongia. Absorbujúca myseľ nasáva podnety z okolia, od narodenia počúva hovorenú reč svojich rodičov, všetko si to do hlávky ukladá až zrazu dôjde k zázraku a slová, najskôr veľmi jednoduché a skomolené, začne používať. Bez toho, aby sme dieťa cielene učili, postupne rozpráva. Naučí sa to úplne samo. Niektoré skôr, iné trochu neskôr, každé v čase, kedy je pripravené. Ako mu vyjsť v ústrety a túto úžasnú cestu trochu uľahčiť?

Čítať ďalej...

Kým oslávim prvý rok (6 - 12 mesiacov)

Keď sa z malého bábätka stáva batoľa, z rodičov sa stávajú strážcovia všetkého v domácnosti. A týchto drobcov takmer vôbec nezaujímajú žiadne hračky. Malí objavitelia by chceli robiť to, čo robia aj rodičia a preto chcú všetko otvárať a zatvárať, schovávať a premiestňovať, navliekať a skúšať, čo sa kam zmestí. Ak sa deťom ponúkne to, o čo majú záujem správny čas, tak ich tieto pomôcky zabavia na dlho.

Čítať ďalej...