Montemama - Kým oslávim prvý rok (6 - 12 mesiacov)
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie

Login *
Heslo *
Zapamätať

Registrácia

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Login *
Heslo *
Overiť heslo *
Email *
Overiť email *
Captcha *

Keď sa z malého bábätka stáva batoľa, z rodičov sa stávajú strážcovia všetkého v domácnosti. A týchto drobcov takmer vôbec nezaujímajú žiadne hračky. Malí objavitelia by chceli robiť to, čo robia aj rodičia a preto chcú všetko otvárať a zatvárať, schovávať a premiestňovať, navliekať a skúšať, čo sa kam zmestí. Ak sa deťom ponúkne to, o čo majú záujem správny čas, tak ich tieto pomôcky zabavia na dlho.

 

Asi prvá ( a jedna z najdôležitejších) pomôcok je krabička s táckou a guľôčkou.

Ide o veľmi jednoduchú a pritom účinnú pomôcku hlavne počas separačnej úzkosti. Bábätko si začína uvedomovať, že veci existujú aj keď ich nevidí a tento poznatok si najradšej overuje na maminke, ktorú neustále privoláva svojim plačom. V tomto období mu je vhodné ukázať túto krabičku, kde si môže veľa krát overiť, že aj keď niečo chvíľku nevidí, tak to existuje. Ak bábätko ešte nie je motoricky schopné vhadzovať guľôčku, stačí, keď ju vhadzuje niekto iný a drobec je len pozorovateľ. V tomto období sú veľmi dôležité aj všetky hry „kuk“.
   

Keď začne batoľa otvárať všetky dvierka a šuplíky, obzvlášť vhodné sú tieto krabičky:

Na otváranie a zatváranie dvierok napríklad táto:

Pre deti čo milujú šuplíky táto:

A pre malých objaviteľov táto:

Krabička s farebnými zásuvkami poslúži na schovanie všetkých pokladov (či už cumlíka alebo vyzlečenej ponožky). Bábo môže donekonečna otvárať a zatvárať dvierka a vysťahovať celý ich obsah. Keď trošku podrastie, môžeme mu skúsiť dať do krabičky predmety rovnakých farieb ako sú dvierka a sledovať, či ich schováva podľa farieb.

Do autosedačky a na dlhé prechádzky v kočíku je priam ideálna motorická húsenica. Deti si ju veľmi rýchlo obľúbia a radi sa s ňou hrajú ešte aj okolo druhých narodenín.

Deti, ktoré milujú kolieska určite poteší krásne spracované drevené autíčko ako je napríklad toto:

Jedna z hračiek, ktorá vydrží dlho, je pyramída na navliekanie.

Tých najmenších (okolo 9 mesiaca) zabaví na dostatočne dlho len podstava a najväčšia obruč. Pyramída ma oblú základňu, takže si ju drobec vie nakloniť presne tak, ako potrebuje. Postupne mu môžeme zvyšovať počet obručí a okolo dvoch rokov už zvládne poskladať aj pyramídu.

Ďalšou z tých nadčasových je táto drevená zatĺkačka.

Malé bábätko poteší bez kladiva hoc aj len s jednou loptičkou na vtláčanie celou dlaňou (v čase keď dieťatko začína sedieť). Aj tu sa loptička stráca a objavuje, čiže taktiež pomáha s prekonaním separačnej úzkosti. Postupne môžeme loptičky pridávať a sledovať, či si batoľa uvedomuje farby a začne loptičky s otvormi párovať. Táto hračka poslúži naozaj dlho, keď sa k nej pridá kladivko, tak si na nej prebytočnú energiu vybijú aj štvorroční.
 

Všetky spomínané hračky sú veľmi jednoduché a skutočné hračky až tak nepripomínajú. Aj preto si ich malé bábätká radi vyberajú a radi sa s nimi zabavia.

 

Autor: Marcela Gregorovičová


Najčítanejšie na blogu

Psychomotorický vývoj dieťaťa

Psychomotorický vývoj je jedným z najdôležitejších procesov v živote každého človeka, a preto mu treba venovať dostatočnú rodičovskú pozornosť. Avšak nezabúdajme, že netreba hneď na začiatku očakávať veľké pokroky. Musíme si uvedomiť, že každé dieťa je iné a môže sa stať, že bude vo vývoji buď zaostávať alebo práve naopak veľmi napredovať. Preto sa nikdy nesnažte svojmu dieťatku nasilu vnucovať spôsoby, ktoré sú mu ešte cudzie a nemá na nich dostatočne vyvinuté zmysly a motoriku.
Akými vývojovými fázami dieťa prejde a ako sa k nim treba postaviť? O čo sa treba pri jednotlivých fázach snažiť a ako s dieťaťom cvičiť? To sa dozviete v tomto článku.

Čítať ďalej...

To najlepšie pre najmenších (0 - 6 mesiacov)

Keď sa bábätko narodí, tak to najdôležitejšie pre neho sú rodičia. Ich hlas, vôňa, tvár. To, ako sa s novorodencom zaobchádza, si nesie so sebou celý život. Rovnako je to aj s koncentráciou. Už dvojtýždňové bábätko sa dokáže koncentrovane pozerať na kontrastne čierno-biele obrazce. Preto je prvá montessori pomôcka pre deti práve závesný čierno-biely mobil známy ako Munari.

Čítať ďalej...

Komunikácia s deťmi Montessori spôsobom

Starostlivosť o deti úzko súvisí so spôsobom komunikácie. Komunikácia montessori spôsobom zahŕňa nefalšované uznanie a rešpekt voči deťom a nasleduje montessori princípy. To zahŕňa viac než len slová a intonáciu. Je to tiež postoj, reč tela a činy odpovedajúce deťom a ich potrebám. Každému dieťaťu mladšiemu než tri roky takáto vnímavá komunikácia pomáha dôverovať jeho vychovávateľom, slobodne sa pohybovať, objavovať a rozvíjať jeho zručnosti. Ako teda vychovávateľ (rodič) komunikuje s deťmi Montessori spôsobom? Nasledujúci zoznam nie je úplný, ale ponúka niekoľko dôležitých spôsobov komunikácie v Montessori zariadení (rodine).

 

Čítať ďalej...

Päť pravidiel, ktoré pomôžu dieťatku rozprávať

Prvé slová zvyčajne prichádzajú spolu s prvými krokmi medzi dvanástym až osemnástym mesiacom. Od Márie Montessori vieme, že mozog dieťaťa v tomto období funguje ako špongia. Absorbujúca myseľ nasáva podnety z okolia, od narodenia počúva hovorenú reč svojich rodičov, všetko si to do hlávky ukladá až zrazu dôjde k zázraku a slová, najskôr veľmi jednoduché a skomolené, začne používať. Bez toho, aby sme dieťa cielene učili, postupne rozpráva. Naučí sa to úplne samo. Niektoré skôr, iné trochu neskôr, každé v čase, kedy je pripravené. Ako mu vyjsť v ústrety a túto úžasnú cestu trochu uľahčiť?

Čítať ďalej...

Kým oslávim prvý rok (6 - 12 mesiacov)

Keď sa z malého bábätka stáva batoľa, z rodičov sa stávajú strážcovia všetkého v domácnosti. A týchto drobcov takmer vôbec nezaujímajú žiadne hračky. Malí objavitelia by chceli robiť to, čo robia aj rodičia a preto chcú všetko otvárať a zatvárať, schovávať a premiestňovať, navliekať a skúšať, čo sa kam zmestí. Ak sa deťom ponúkne to, o čo majú záujem správny čas, tak ich tieto pomôcky zabavia na dlho.

Čítať ďalej...