Montemama - Super tipy na plastelínové triky
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie

Login *
Heslo *
Zapamätať

Registrácia

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Login *
Heslo *
Overiť heslo *
Email *
Overiť email *
Captcha *

Vyskúšali ste už inteligentnú plastelínu? Je to superhmota. Nelepí sa na ruky, naťahuje do nekonečných dĺžok, dá sa trhať ako papier, skáče ako lopta, pojedá magnety a ešte oveľa viac.

 

Inteligentná plastelína je úplne iná ako bežné modelovacie hmoty. Aj preto, že nie je určená práve na vyrábanie postavičiek. Keď sme ju s deťmi prvýkrát prehnietili v dlaniach, ostali sme ohúrení. Najskôr členovia rodiny a potom rad radom aj všetci známi, susedia, kamaráti...

 

Táto plastelína je vyrobená na báze silikónu. V ponuke je množstvo úžasných farieb, perleťových, metalických odtieňov i plastelíny s rôznymi vlastnosťami. Svietiaca, magnetická, teplocitlivá...Predáva sa v kovovej nádobe, kam ju vkladáme, aby sa nezašpinila. Ak ju zabudnete večer na stolíku, žiaden strach, do rána nevyschne.

 

Aha, čo dokáže:

Deti ju najradšej naťahujú. Dlhočižné hady, šnúrky, červíčkovia, špirály, slimáci, ťahajúca sa masa je fascinujúca.

 

 

Na jednej strane sa dá natiahnuť, ale zároveň ju prudkým trhnutím prekvapivo ľahko roztrháte, pričom rez je ostrý, akoby ste ho spravili žiletkou. Konce zas k sebe stačí jemne priložiť a čohvíľa sa znova spojí do celistvého orgánu.

 

 

Dá sa tiež strihať...

 

 

Keď je voľne položená, časom sa začína roztekať. Aj preto sa z nej ťažšie modeluje, lebo dielka držia tvar len chvíľu. 

 

 

Spravte ale z tej istej, ešte pred chvíľou roztečenej hmoty, guľu a bude skákať ako lopta!

 

 

Nelepí! Môžete si ňou obaliť celú dlaň a vrstvu zvliecť jedným ťahom, ako sa zbavuje kože had.

 

 

U nás doma je najobľúbenejšia „sklárska dielňa“. Vezmite slamku a predstavujte si, že fúkate bárs vianočné gule. Aký zážitok, keď bublina praskne! Môžete ju prikryť prstom a fúkať ďalej.

 

 

K svietiacej môžete prikúpiť aj UV baterku. Po nasvietení žiari aj za dňa, večer sú úkazy ale pôsobivejšie. Dá sa na ňu svetlom písať, kresliť. Máme svietiacu na zeleno, modro a čo tak Cesta časom.

 

Magnetická strieborná, čierna, alebo malinová sa liape po magnete ako živý organizmus. Doslova ho pohltí.

Takto na začiatku: 

 

 

a takto po piatich minútach: 

 

 

Za magnetom sa ťahá a tancuje. Na pokus sme použili spievajúce magnety.

 

 

Jedna z teplocitlivých sa volá chameleón. Najskôr je zelená, dajte ju chvíľu mačkať deťom a raz-dva uvidíte rozdiel.

 

 

Chceli by ste si to vyskúšať? Zo širokej ponuky si môžete vybrať v e-shope Montemama. 

Pozrite si aj toto fantastické video:

 

Text a foto: Lenka Straková

 

 

 

 


Najčítanejšie na blogu

Psychomotorický vývoj dieťaťa

Psychomotorický vývoj je jedným z najdôležitejších procesov v živote každého človeka, a preto mu treba venovať dostatočnú rodičovskú pozornosť. Avšak nezabúdajme, že netreba hneď na začiatku očakávať veľké pokroky. Musíme si uvedomiť, že každé dieťa je iné a môže sa stať, že bude vo vývoji buď zaostávať alebo práve naopak veľmi napredovať. Preto sa nikdy nesnažte svojmu dieťatku nasilu vnucovať spôsoby, ktoré sú mu ešte cudzie a nemá na nich dostatočne vyvinuté zmysly a motoriku.
Akými vývojovými fázami dieťa prejde a ako sa k nim treba postaviť? O čo sa treba pri jednotlivých fázach snažiť a ako s dieťaťom cvičiť? To sa dozviete v tomto článku.

Čítať ďalej...

To najlepšie pre najmenších (0 - 6 mesiacov)

Keď sa bábätko narodí, tak to najdôležitejšie pre neho sú rodičia. Ich hlas, vôňa, tvár. To, ako sa s novorodencom zaobchádza, si nesie so sebou celý život. Rovnako je to aj s koncentráciou. Už dvojtýždňové bábätko sa dokáže koncentrovane pozerať na kontrastne čierno-biele obrazce. Preto je prvá montessori pomôcka pre deti práve závesný čierno-biely mobil známy ako Munari.

Čítať ďalej...

Komunikácia s deťmi Montessori spôsobom

Starostlivosť o deti úzko súvisí so spôsobom komunikácie. Komunikácia montessori spôsobom zahŕňa nefalšované uznanie a rešpekt voči deťom a nasleduje montessori princípy. To zahŕňa viac než len slová a intonáciu. Je to tiež postoj, reč tela a činy odpovedajúce deťom a ich potrebám. Každému dieťaťu mladšiemu než tri roky takáto vnímavá komunikácia pomáha dôverovať jeho vychovávateľom, slobodne sa pohybovať, objavovať a rozvíjať jeho zručnosti. Ako teda vychovávateľ (rodič) komunikuje s deťmi Montessori spôsobom? Nasledujúci zoznam nie je úplný, ale ponúka niekoľko dôležitých spôsobov komunikácie v Montessori zariadení (rodine).

 

Čítať ďalej...

Päť pravidiel, ktoré pomôžu dieťatku rozprávať

Prvé slová zvyčajne prichádzajú spolu s prvými krokmi medzi dvanástym až osemnástym mesiacom. Od Márie Montessori vieme, že mozog dieťaťa v tomto období funguje ako špongia. Absorbujúca myseľ nasáva podnety z okolia, od narodenia počúva hovorenú reč svojich rodičov, všetko si to do hlávky ukladá až zrazu dôjde k zázraku a slová, najskôr veľmi jednoduché a skomolené, začne používať. Bez toho, aby sme dieťa cielene učili, postupne rozpráva. Naučí sa to úplne samo. Niektoré skôr, iné trochu neskôr, každé v čase, kedy je pripravené. Ako mu vyjsť v ústrety a túto úžasnú cestu trochu uľahčiť?

Čítať ďalej...

Kým oslávim prvý rok (6 - 12 mesiacov)

Keď sa z malého bábätka stáva batoľa, z rodičov sa stávajú strážcovia všetkého v domácnosti. A týchto drobcov takmer vôbec nezaujímajú žiadne hračky. Malí objavitelia by chceli robiť to, čo robia aj rodičia a preto chcú všetko otvárať a zatvárať, schovávať a premiestňovať, navliekať a skúšať, čo sa kam zmestí. Ak sa deťom ponúkne to, o čo majú záujem správny čas, tak ich tieto pomôcky zabavia na dlho.

Čítať ďalej...