Montemama - Čo sa naučíte na Montessori kurze: 1,5 – 3 roky
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie

Login *
Heslo *
Zapamätať

Registrácia

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Login *
Heslo *
Overiť heslo *
Email *
Overiť email *
Captcha *

Deti sú úžasné stvorenia, ktoré už odmalička vedia, čo a kedy sa majú na tomto svete naučiť. My, dospelí, im to však veľakrát kazíme! Poďte so mnou nahliadnuť do čarovného detského obdobia do troch rokov, kedy vaše aktívne dieťa potrebuje niečo úplne iné ako kopec hračiek a rozprávky v televízii.  

 

Toto maličké stvorenie sa ešte len teraz naučilo posadiť, loziť aj stáť na nohách. Odučilo sa od plienky, rozviazal sa mu jazyk. Zvládlo toľko náročných vecí...Tak prečo neveríme, že je dostatočne schopné na to, aby si nakrájalo jablko, vedelo sa samo obliecť, poutierať prach, postarať sa o zvieratká, kvetinky, upratať si izbičku?

 

Mám pre vás skvelú správu. :) Na Montessori kurzoch zistíte, že sa to dá. Že deti môžete zapájať do varenia, upratovania či vysávania, a to bez toho, aby ste mali každý deň nočné mory, že si ublížia. :)  Zistíte, že si dvojročné dieťa zvládne samo povysávať izbičku (dokonalé to zďaleka nebude, no dôležité je, že to zvládne). Lektorka Marcela vám na kurze ukáže, aké pomôcky si zaobstarať, kde ich kúpiť a ako s nimi pracovať.

 

To najlepšie pre tento vek: Byť doma užitočný

Deti sú v tomto veku plné energie a keďže už vedia behať, je ich celý dom. Všetko chcú vidieť a zažiť, prirodzene. :) Tým najlepším spôsobom, ako v nich budovať sebaistotu a pripravovať ich do života, je umožniť im, aby pomáhali v domácnosti. Fascinuje ich to viac ako čokoľvek iné.

 

Podľa Montessori pedagogiky však treba deťom ukazovať činnosti také, ako ich skutočne robíme aj my, dospelí. Čiže ak ho naučíte, ako ošúpať vajíčko, je dôležité, aby ste to vajíčko zjedli. Mrkva patrí do polievky, ryža sa papá s mäsom. Každá činnosť z praktického života má svoj začiatok, priebeh a koniec.  

 

K tejto téme som našla zaujímavý článok o tom, ako z detí vychovávame princov a princezné, no má to na nich veľmi negatívny vplyv. Prečítajte si zaujímavé postrehy klinickej psychologičky Lidmily Pekařovej.

 

 

Starostlivosť o seba

Dnes už nie je ničím nezvyčajným, ak dieťa v troch rokoch chodí na dva krúžky, ale nevie sa poriadne obliecť. Ak mu správne ukážeme, ako si obliecť bundu, obuť si topánky, uložiť si oblečenie do skrine či si oprať ponožky, dokáže to zvládnuť dokonca skôr. Väčšinu z týchto samoobslužných činností nám lektorka prakticky ukázala na kurze. :)


Prečítajte si tiež: Čo sa naučíte na Montessori kurze: Ako drobca naučiť myslieť

 

Jemná motorika: Aké činnosti zvoliť?

Samozrejme, podpora jemnej motoriky je taktiež dôležitou oblasťou, ktorú by malo batoľa rozvíjať. V tomto období budú deti s radosťou vhadzovať rôzne malé predmety do malých otvorov, otvárať a zatvárať zložitejšie krabičky či navliekať korálky. Samozrejme, možností je oveľa viac. Nechajte, nech si vaše dieťa samo zvolí, k čomu ho to najviac ťahá. Nechcite z neho mať génia, iba mu umožnite, aby sa rozvíjalo spôsobom, aký mu je najbližší. Pri týchto činnostiach sa učí sústrediť a odhadovať, ako má zaobchádzať s predmetmi (napríklad s krehkými, ťažkými vecami).

 

 

Ako cez „kopirák“

Detičky do troch rokov sú jedinečné tým, že nedokážu rozlíšiť, čo je správne a nesprávne, nehodnotia a nekritizujú, čo sa má a nemá robiť. Jednoducho vstrebávajú všetko, čo okolo seba vidia. Ich najväčšou inšpiráciou sú rodičia. Preto je veľmi dôležité, aby sme im dávali správne vzory do života, ktoré ich budú posúvať vpred.

Ak vás článok zaujal a chceli by ste sa zúčastniť kurzu pre detičky do 3 rokov, určite navštívte seminár Malý veľký pomocník alebo kurz Ako sa spolu hrať a pritom rásť. :)

 

Autor: Petra Ort


Najčítanejšie na blogu

Psychomotorický vývoj dieťaťa

Psychomotorický vývoj je jedným z najdôležitejších procesov v živote každého človeka, a preto mu treba venovať dostatočnú rodičovskú pozornosť. Avšak nezabúdajme, že netreba hneď na začiatku očakávať veľké pokroky. Musíme si uvedomiť, že každé dieťa je iné a môže sa stať, že bude vo vývoji buď zaostávať alebo práve naopak veľmi napredovať. Preto sa nikdy nesnažte svojmu dieťatku nasilu vnucovať spôsoby, ktoré sú mu ešte cudzie a nemá na nich dostatočne vyvinuté zmysly a motoriku.
Akými vývojovými fázami dieťa prejde a ako sa k nim treba postaviť? O čo sa treba pri jednotlivých fázach snažiť a ako s dieťaťom cvičiť? To sa dozviete v tomto článku.

Čítať ďalej...

To najlepšie pre najmenších (0 - 6 mesiacov)

Keď sa bábätko narodí, tak to najdôležitejšie pre neho sú rodičia. Ich hlas, vôňa, tvár. To, ako sa s novorodencom zaobchádza, si nesie so sebou celý život. Rovnako je to aj s koncentráciou. Už dvojtýždňové bábätko sa dokáže koncentrovane pozerať na kontrastne čierno-biele obrazce. Preto je prvá montessori pomôcka pre deti práve závesný čierno-biely mobil známy ako Munari.

Čítať ďalej...

Komunikácia s deťmi Montessori spôsobom

Starostlivosť o deti úzko súvisí so spôsobom komunikácie. Komunikácia montessori spôsobom zahŕňa nefalšované uznanie a rešpekt voči deťom a nasleduje montessori princípy. To zahŕňa viac než len slová a intonáciu. Je to tiež postoj, reč tela a činy odpovedajúce deťom a ich potrebám. Každému dieťaťu mladšiemu než tri roky takáto vnímavá komunikácia pomáha dôverovať jeho vychovávateľom, slobodne sa pohybovať, objavovať a rozvíjať jeho zručnosti. Ako teda vychovávateľ (rodič) komunikuje s deťmi Montessori spôsobom? Nasledujúci zoznam nie je úplný, ale ponúka niekoľko dôležitých spôsobov komunikácie v Montessori zariadení (rodine).

 

Čítať ďalej...

Päť pravidiel, ktoré pomôžu dieťatku rozprávať

Prvé slová zvyčajne prichádzajú spolu s prvými krokmi medzi dvanástym až osemnástym mesiacom. Od Márie Montessori vieme, že mozog dieťaťa v tomto období funguje ako špongia. Absorbujúca myseľ nasáva podnety z okolia, od narodenia počúva hovorenú reč svojich rodičov, všetko si to do hlávky ukladá až zrazu dôjde k zázraku a slová, najskôr veľmi jednoduché a skomolené, začne používať. Bez toho, aby sme dieťa cielene učili, postupne rozpráva. Naučí sa to úplne samo. Niektoré skôr, iné trochu neskôr, každé v čase, kedy je pripravené. Ako mu vyjsť v ústrety a túto úžasnú cestu trochu uľahčiť?

Čítať ďalej...

Kým oslávim prvý rok (6 - 12 mesiacov)

Keď sa z malého bábätka stáva batoľa, z rodičov sa stávajú strážcovia všetkého v domácnosti. A týchto drobcov takmer vôbec nezaujímajú žiadne hračky. Malí objavitelia by chceli robiť to, čo robia aj rodičia a preto chcú všetko otvárať a zatvárať, schovávať a premiestňovať, navliekať a skúšať, čo sa kam zmestí. Ak sa deťom ponúkne to, o čo majú záujem správny čas, tak ich tieto pomôcky zabavia na dlho.

Čítať ďalej...