Montemama - Trúfnete si na domáce zvieratko?
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie

Login *
Heslo *
Zapamätať

Registrácia

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Login *
Heslo *
Overiť heslo *
Email *
Overiť email *
Captcha *

Váhate nad domácim zvieratkom? Nerobíte dobre. Máločo tak prospieva deťom ako práve starostlivosť o bezbranného tvora. Veľa rodičov sa obáva, že kúpou domáceho zvietka si na seba ušijú bič – vysnívaný psík, škrečok či korytnačka pod vianočným stromčekom končia nechcené a ignorované. Všetka starostlivosť o ich potreby ostane v rukách mamy a oca (nuž častejšie mamy, nie?), ktorí okrem bežných domácich prác musia navyše venčiť, kúpať, čistiť klietky a absolvovať povinné návštevy veterinára.

 

Aj keď to tak nevyzerá, takýmto situáciám sa dá predchádzať. Nielen prípravou na príchod miláčika, ale spoločným zapojením celej rodiny do starostlivosti o nový prírastok. Zvieratko by ste nemali vnímať ako príťaž, ale ako pomocníka, kúsok prírody vo vaše domácnosti, ktorý sprospieva nielen dospelým, ale aj deťom.

 

 

Zrkadlo rodiny

Nezáleží na tom, či sa rozhodnete mať doma psa alebo rybičky. Domáce zvieratko a starostlivosť oň je odrazom chodu vašej domácnosti. Nemáte čas na prechádzky, pretože ste príliš zaneprázdnení? Alebo týždeň čo týždeň otrávene drhnete namiesto detí akvárko, pretože tie sa na to napriek sľubom vykašlali? Domáce zvieratko ukazuje slabé a silné stránky rodinného tímu.

 

Je dobré, že sa deň čo deň naháňame a neostáva nám čas na nič iné? A je v poriadku, keď deti necítia žiadne záväzky voči iným ľuďom (ani tvorom)? Sme šťastní v byte, v ktorom sa nemôže objaviť jediná neželaná capka?

 

Ak chcete svoj domov uvidieť v objektívnom svetle, práve domáce zvieratko vám v tom pomôže. Spolu s ním môže prísť ideálny čas na rozhovory o výchove k zodpovednosti, starostlivosti a význame rodinnej spolupráce. A verte či nie, vytúžený psík, ktorému dáte domov, dokáže byť úžasný zbližovač vzťahov.

 

Ako sa pripraviť na príchod zvieratka?

Dôležité je rozhodnúť sa pre také zvieratko, ktoré poteší celú rodinu. Možno nemáte podmienky, ktoré vám dovolia chovať poníka. Na druhej strane zajačik, andulka či vodná korytnačka sú pomerne odolní spoločníci a svoje miesto si nájdu aj v menšom byte. Majitelia záhrady zas môžu využiť väčší priestor a majú viac možností voľby.

 

 

Objektívne zvážte svoje chovateľské skúsenosti. Niektoré zvieratká si vyžadujú náročnejšiu starostlivosť. Možno vás poteší skôr také, ktoré môžete pozorovať a deti ho budú kŕmiť a raz za čas mu vyčistia príbytok.

 

Jedna z najpríjemnejších častí je vziať deti do knižnice a spoločne si prečítať čo najviac dostupných kníh o starostlivosti. Na internete nájdete množstvo dobrých článkov, na sociálnych sieťach sa zas môžete zapojiť do komunít chovateľov a vymieňať si tu rady a názory.

 

Domáci miláčik prináša množstvo pozitív

Hovorí sa, že zvieratko dokáže odbúravať stres a napätie v rodine. Malým deťom, ktoré potrebujú častý fyzický kontakt, prospeje pritúliť si a pohladať mäkký kožúšok zajačika. Korytnačka či rybky vám zrejme veľa lásky neprejavia. Ak však máte doma malého pozorovateľa, ktorý miluje prírodu, rád číta a zaujíma sa o svet okolo seba, takéto zvieratko mu urobí obrovskú radosť.

 

 

Psík, mačiatko či zhovorčivá andulka sú skvelými parťákmi, ak je vaše dieťa uzavreté, nesmelé či má problém nájsť si kamarátov. Zvieratká majú schopnosť opätovať starostlivosť a lásku vďačne a úprimne. Dieťa sa naviac môže doma odreagovať od nárokov v škole, prísť na iné myšlienky a mať na starosti aj iné veci ako seba. Tento bonus ocenia najmä rodičia detí v období puberty.

 

Aj mnohí psychológovia a terapeuti zdôrazňujú, že domáce zvieratá boli celé generácie bežnou súčasťou života detí a majú veľký vplyv na detskú psychiku a pohodu. Čím je dieťa menšie, tým skôr sa preň stane život so štvornohým priateľom samozrejmosťou a bude sa oň s láskou starať. Ostáva už len vybrať zvieratko, ktoré chytí za srdce všetkých členov rodiny.

 


Najčítanejšie na blogu

Psychomotorický vývoj dieťaťa

Psychomotorický vývoj je jedným z najdôležitejších procesov v živote každého človeka, a preto mu treba venovať dostatočnú rodičovskú pozornosť. Avšak nezabúdajme, že netreba hneď na začiatku očakávať veľké pokroky. Musíme si uvedomiť, že každé dieťa je iné a môže sa stať, že bude vo vývoji buď zaostávať alebo práve naopak veľmi napredovať. Preto sa nikdy nesnažte svojmu dieťatku nasilu vnucovať spôsoby, ktoré sú mu ešte cudzie a nemá na nich dostatočne vyvinuté zmysly a motoriku.
Akými vývojovými fázami dieťa prejde a ako sa k nim treba postaviť? O čo sa treba pri jednotlivých fázach snažiť a ako s dieťaťom cvičiť? To sa dozviete v tomto článku.

Čítať ďalej...

To najlepšie pre najmenších (0 - 6 mesiacov)

Keď sa bábätko narodí, tak to najdôležitejšie pre neho sú rodičia. Ich hlas, vôňa, tvár. To, ako sa s novorodencom zaobchádza, si nesie so sebou celý život. Rovnako je to aj s koncentráciou. Už dvojtýždňové bábätko sa dokáže koncentrovane pozerať na kontrastne čierno-biele obrazce. Preto je prvá montessori pomôcka pre deti práve závesný čierno-biely mobil známy ako Munari.

Čítať ďalej...

Komunikácia s deťmi Montessori spôsobom

Starostlivosť o deti úzko súvisí so spôsobom komunikácie. Komunikácia montessori spôsobom zahŕňa nefalšované uznanie a rešpekt voči deťom a nasleduje montessori princípy. To zahŕňa viac než len slová a intonáciu. Je to tiež postoj, reč tela a činy odpovedajúce deťom a ich potrebám. Každému dieťaťu mladšiemu než tri roky takáto vnímavá komunikácia pomáha dôverovať jeho vychovávateľom, slobodne sa pohybovať, objavovať a rozvíjať jeho zručnosti. Ako teda vychovávateľ (rodič) komunikuje s deťmi Montessori spôsobom? Nasledujúci zoznam nie je úplný, ale ponúka niekoľko dôležitých spôsobov komunikácie v Montessori zariadení (rodine).

 

Čítať ďalej...

Päť pravidiel, ktoré pomôžu dieťatku rozprávať

Prvé slová zvyčajne prichádzajú spolu s prvými krokmi medzi dvanástym až osemnástym mesiacom. Od Márie Montessori vieme, že mozog dieťaťa v tomto období funguje ako špongia. Absorbujúca myseľ nasáva podnety z okolia, od narodenia počúva hovorenú reč svojich rodičov, všetko si to do hlávky ukladá až zrazu dôjde k zázraku a slová, najskôr veľmi jednoduché a skomolené, začne používať. Bez toho, aby sme dieťa cielene učili, postupne rozpráva. Naučí sa to úplne samo. Niektoré skôr, iné trochu neskôr, každé v čase, kedy je pripravené. Ako mu vyjsť v ústrety a túto úžasnú cestu trochu uľahčiť?

Čítať ďalej...

Kým oslávim prvý rok (6 - 12 mesiacov)

Keď sa z malého bábätka stáva batoľa, z rodičov sa stávajú strážcovia všetkého v domácnosti. A týchto drobcov takmer vôbec nezaujímajú žiadne hračky. Malí objavitelia by chceli robiť to, čo robia aj rodičia a preto chcú všetko otvárať a zatvárať, schovávať a premiestňovať, navliekať a skúšať, čo sa kam zmestí. Ak sa deťom ponúkne to, o čo majú záujem správny čas, tak ich tieto pomôcky zabavia na dlho.

Čítať ďalej...