Montemama - Cestovanie v aute s najmenšími deťmi do 1,5 roka
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie

Login *
Heslo *
Zapamätať

Registrácia

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Login *
Heslo *
Overiť heslo *
Email *
Overiť email *
Captcha *

Je tu leto a s ním je spojené cestovanie po Slovensku a aj po Európe autom. Pre veľa detí je dlhé cestovanie autom náročné. Deti sa vyvíjajú v pohybe. Ich vnútorná energia ich ženie, aby sa stále hýbali, niečo preliezali, skákali a chytali. No keď sú pripútané v autosedačke, tak to nejde. Začnú sa nudiť. Je im dlho sedieť na mieste (a ešte pripútané). Ako to spolu zvládnuť?

 

Ideálne je, ak väčšinu cesty dieťatko prespí, no nie vždy je to možné a niektoré deti neradi spia v aute. Ponúkame vám zopár tipov na hračky a hry, ktoré v aute zaujmú…

 

Cestovanie s bábätkom do 6 mesiacov

Najmenšie detičky sú ešte pomerne „statické“ a keď sa im v aute prihovárame, tak to zvládajú celkom dobre. Veľkou nevýhodou vajíčka je, že z neho nevidia von cez okno a pozerať sa niekoľko hodín na prázdnu sedačku je vážne nuda.

 

 

Zabavia sa napríklad s úchopovou loptičkou – stačí cez ňu prevliecť šnúru a zavesiť ju na rúčku od vajíčka. Môžu ju chytať rukami, ale aj kopkať do nej nôžkami a keď sa jej nasýtia, tak ju len odsuniete preč. Veľkou výhodou uchytenia na šnúrke je to, že keď aj z autosedačky vypadne, ľahko ju nájdete. :)

 

Do ruky ich poteší aj nová hrkálka, napríklad šašo. Niečo, čo nie je „okukané z domu“ a vydáva to zvuk alebo sa s tým dá robiť nejaký pohyb. Tieto hračky deti upokojujú, a tým že nemajú okolo seba veľa rušivých podnetov, vedia sa s nimi dlho zahrať.

 

Na čítanie odporúčame knižky s kontrastnými obrázkami – Aha, mami! Keď ich budete s deťmi v aute čítať, ukazujte im naraz najviac 2 – 3 obrázky, aby sa sústredili na obrázky a nie na „veľkú vec“ vo vašich rukách.

 

 

 

Cestovanie s deťmi do 1,5 roka

Keď sa otočí sedačka do smeru jazdy, cestovanie naberie nový rozmer. No kým sa tak nestane, je to s deťmi náročnejšie. Nám sa veľmi osvedčilo nosiť taštičku, v ktorej boli rôzne peňaženky (3 – 4) na otváranie a v nich bolo vždy schované malé prekvapenie. Najväčší úspech mali miniatúry domácich miláčikov. 

 

Pre deti je príťažlivá húsenica na motoriku, ktorú môžu v ruke rôzne pretáčať a uvoľňovať si tak zápästia na oboch rukách. Je celkom vhodné si nechať hračku, ktorá ich bude vždy „čakať v aute“ a bude pre ne zaujímavá.

 

Keďže v tomto období rastú zuby, je dobré si so sebou zobrať aj niečo na nekončiace žužľanie a okusovanie. Vhodné sú hrýzatká z prírodných materiálov a taktiež sa môžete pohrať so zvieratkami z farmy.  Odporúčame dať do rúk najviac 2, aby ste ich nehľadali po celom aute.

 

Dobre vám poslúži aj nová knižka s peknými obrázkami, ktorú si môžete spolu čítať. Opäť odporúčame túto knižku čítať iba v aute, aby bola zaujímavá. Okrem knižiek sa deti budú tešiť aj spoločnému spievaniu. Spievanie jednoduchých detských pesničiek napomáha k tréningu pamäte, ako aj k rozvoju reči a slovnej zásoby.

 

 

Keď je dieťatko bdelé, je dôležité si robiť prestávky, aby sa mohlo povystierať a unaviť sa pohybom. Nezabudnite mať so sebou niečo dobré na jedenie a veľa tekutín, ak by ste cestou náhodou uviazli niekde v kolóne.

 

Prajeme vám šťastnú cestu a prázdniny plné zážitkov.

 

Autorka: Marcela Gregorovičová


Najčítanejšie na blogu

Psychomotorický vývoj dieťaťa

Psychomotorický vývoj je jedným z najdôležitejších procesov v živote každého človeka, a preto mu treba venovať dostatočnú rodičovskú pozornosť. Avšak nezabúdajme, že netreba hneď na začiatku očakávať veľké pokroky. Musíme si uvedomiť, že každé dieťa je iné a môže sa stať, že bude vo vývoji buď zaostávať alebo práve naopak veľmi napredovať. Preto sa nikdy nesnažte svojmu dieťatku nasilu vnucovať spôsoby, ktoré sú mu ešte cudzie a nemá na nich dostatočne vyvinuté zmysly a motoriku.
Akými vývojovými fázami dieťa prejde a ako sa k nim treba postaviť? O čo sa treba pri jednotlivých fázach snažiť a ako s dieťaťom cvičiť? To sa dozviete v tomto článku.

Čítať ďalej...

To najlepšie pre najmenších (0 - 6 mesiacov)

Keď sa bábätko narodí, tak to najdôležitejšie pre neho sú rodičia. Ich hlas, vôňa, tvár. To, ako sa s novorodencom zaobchádza, si nesie so sebou celý život. Rovnako je to aj s koncentráciou. Už dvojtýždňové bábätko sa dokáže koncentrovane pozerať na kontrastne čierno-biele obrazce. Preto je prvá montessori pomôcka pre deti práve závesný čierno-biely mobil známy ako Munari.

Čítať ďalej...

Komunikácia s deťmi Montessori spôsobom

Starostlivosť o deti úzko súvisí so spôsobom komunikácie. Komunikácia montessori spôsobom zahŕňa nefalšované uznanie a rešpekt voči deťom a nasleduje montessori princípy. To zahŕňa viac než len slová a intonáciu. Je to tiež postoj, reč tela a činy odpovedajúce deťom a ich potrebám. Každému dieťaťu mladšiemu než tri roky takáto vnímavá komunikácia pomáha dôverovať jeho vychovávateľom, slobodne sa pohybovať, objavovať a rozvíjať jeho zručnosti. Ako teda vychovávateľ (rodič) komunikuje s deťmi Montessori spôsobom? Nasledujúci zoznam nie je úplný, ale ponúka niekoľko dôležitých spôsobov komunikácie v Montessori zariadení (rodine).

 

Čítať ďalej...

Päť pravidiel, ktoré pomôžu dieťatku rozprávať

Prvé slová zvyčajne prichádzajú spolu s prvými krokmi medzi dvanástym až osemnástym mesiacom. Od Márie Montessori vieme, že mozog dieťaťa v tomto období funguje ako špongia. Absorbujúca myseľ nasáva podnety z okolia, od narodenia počúva hovorenú reč svojich rodičov, všetko si to do hlávky ukladá až zrazu dôjde k zázraku a slová, najskôr veľmi jednoduché a skomolené, začne používať. Bez toho, aby sme dieťa cielene učili, postupne rozpráva. Naučí sa to úplne samo. Niektoré skôr, iné trochu neskôr, každé v čase, kedy je pripravené. Ako mu vyjsť v ústrety a túto úžasnú cestu trochu uľahčiť?

Čítať ďalej...

Kým oslávim prvý rok (6 - 12 mesiacov)

Keď sa z malého bábätka stáva batoľa, z rodičov sa stávajú strážcovia všetkého v domácnosti. A týchto drobcov takmer vôbec nezaujímajú žiadne hračky. Malí objavitelia by chceli robiť to, čo robia aj rodičia a preto chcú všetko otvárať a zatvárať, schovávať a premiestňovať, navliekať a skúšať, čo sa kam zmestí. Ak sa deťom ponúkne to, o čo majú záujem správny čas, tak ich tieto pomôcky zabavia na dlho.

Čítať ďalej...