Montemama - Cestovanie v aute s deťmi do 3 rokov
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie

Login *
Heslo *
Zapamätať

Registrácia

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Login *
Heslo *
Overiť heslo *
Email *
Overiť email *
Captcha *

Aj pre tieto deti platí, že vydržať v aute vie byť poriadna drina :) Rovnako ako tí najmenší, sa aj títo drobci vyvíjajú v pohybe a pohyb je to, čo ich upokojuje. No toto obdobie je aj silno egocentrické, a preto je dobré na to myslieť pri výbere hračiek.

 

Jednou zo zaručených klasík do auta je syr a myš. Malá drevená myška vchádza do otvorov a na druhom konci vylezie. Táto hračka je celkom dobrá pomôcka na tréning navliekania a šitia. Jej veľkou výhodou je, že je to len jeden kus, a tým pádom sa po páde na zem ľahko hľadá. Deti do troch rokov ju zvládnu navliecť, vyvliekanie je zložitejšie, takže budú potrebovať asistenciu niekoho skúsenejšieho.

 

 

Okrem syra s myšou je obľúbené aj jabĺčko s húsenicou. Je trochu väčšie a ťažšie, takže je skôr pre deti okolo 2,5 roku. 

 

Ďalšou obľúbenou hračkou je magnetický labyrint. Cieľom je rozdeliť guľôčky do správnych jamiek. To väčšina detí v aute nezvládne. No veľmi ich baví posúvať ich paličkou a rôzne naháňať po labyrinte. Opäť táto hra pomáha deťom kľudne sedieť, keďže v nej môžu sledovať pohyby guľôčok.

 

 

Deti už majú svoje záľuby. Preto je dobré vyberať knižky z tém, ktoré sú pre Vaše dieťatko príťažlivé. Okienkové knižky majú zvyčajne väčší úspech. A táto rieši pre deti tak aktuálnu tému… Pozri sa pod okienko - Čo je to hovienko? 

Ďalšou vhodnou knihou je Pexeso na cesty, kde sa buď hľadajú páry, alebo riešia zaujímavé úlohy.

 

 

 

Témy knižiek Na lúke a V meste sú veľmi univerzálne pre chlapcov aj dievčatá.

Ak cestujete pravidelne tú istú trasu, odporúčame si spraviť vlastnú knižku – malý fotoalbum, kde sa nafotíte na najčastejších miestach na prestávky spolu s dieťaťom a pridáte tam aj pár záberov z cesty – miesta ktoré si Vaše dieťa všimne vždy keď idete okolo. Cestou si potom môžete čítať, čo ste už prešli a čo Vás ešte čaká. Posledné strany albumu by mali byť cieľom Vašej cesty aby dieťatko vedelo, čo ho na konci čaká. A keďže hlavným hrdinom bude ono s rodinou, pôjde o veľmi obľúbenú a veľakrát čítanú knižku.

 

Pokiaľ cestujete v noci a deti sa práve vyspali, odporúčame mať so sebou baterku. A tá, s ktorou sa dajú premietať obrázky na sedadlo pred Vami bude mať zaručene úspech. O zvieratkách sa môžete rozprávať, hovoriť si ako robia alebo len v tme premietať. A baterka navyše sa v aute s deťmi vždy zíde.

 

 

K baterkám odporúčame aj malé zvieratká do ruky, s nimi sa pohráte nielen v aute ale aj na dovolenke.

 

Okrem nových sa deti budú tešiť aj spoločnému spievaniu. Spievanie jednoduchých detských pesničiek napomáha k tréningu pamäte ako aj k rozvoju reči a slovnej zásoby. Takisto môžete skúsiť jednoduché básničky.

 

Inšpirácie z nášho repertoára :)

Keď ideme dlho po diaľnici, tak si spievame Vedie, vedie cesta nová…

Keď zbadáme koľajnice alebo vlak, tak si spievame Ide, ide vláčik…

Pri sledovaní polí si spievame Čížiček, čížiček, vtáčik maličký…

a mnoho mnoho ďalších

A ešte obľúbená básnička na posledné kilometre:

Už sme prišli z výletu

nezmokli sme a sme tu.

Mamička nás pochváli

že sme všetko spapali.

A otecko bude rád

že sa môže s nami hrať.

 

Keď je dieťatko bdelé, je dôležité si robiť prestávky, aby sa mohlo povystierať a unaviť sa pohybom.

Nezabudnite mať so sebou niečo dobré na jedenie a veľa tekutín ak by ste cestou náhodou uviazli niekde v kolóne.

Prajeme Vám šťastnú cestu a prázdniny plné zážitkov.


Najčítanejšie na blogu

Psychomotorický vývoj dieťaťa

Psychomotorický vývoj je jedným z najdôležitejších procesov v živote každého človeka, a preto mu treba venovať dostatočnú rodičovskú pozornosť. Avšak nezabúdajme, že netreba hneď na začiatku očakávať veľké pokroky. Musíme si uvedomiť, že každé dieťa je iné a môže sa stať, že bude vo vývoji buď zaostávať alebo práve naopak veľmi napredovať. Preto sa nikdy nesnažte svojmu dieťatku nasilu vnucovať spôsoby, ktoré sú mu ešte cudzie a nemá na nich dostatočne vyvinuté zmysly a motoriku.
Akými vývojovými fázami dieťa prejde a ako sa k nim treba postaviť? O čo sa treba pri jednotlivých fázach snažiť a ako s dieťaťom cvičiť? To sa dozviete v tomto článku.

Čítať ďalej...

To najlepšie pre najmenších (0 - 6 mesiacov)

Keď sa bábätko narodí, tak to najdôležitejšie pre neho sú rodičia. Ich hlas, vôňa, tvár. To, ako sa s novorodencom zaobchádza, si nesie so sebou celý život. Rovnako je to aj s koncentráciou. Už dvojtýždňové bábätko sa dokáže koncentrovane pozerať na kontrastne čierno-biele obrazce. Preto je prvá montessori pomôcka pre deti práve závesný čierno-biely mobil známy ako Munari.

Čítať ďalej...

Komunikácia s deťmi Montessori spôsobom

Starostlivosť o deti úzko súvisí so spôsobom komunikácie. Komunikácia montessori spôsobom zahŕňa nefalšované uznanie a rešpekt voči deťom a nasleduje montessori princípy. To zahŕňa viac než len slová a intonáciu. Je to tiež postoj, reč tela a činy odpovedajúce deťom a ich potrebám. Každému dieťaťu mladšiemu než tri roky takáto vnímavá komunikácia pomáha dôverovať jeho vychovávateľom, slobodne sa pohybovať, objavovať a rozvíjať jeho zručnosti. Ako teda vychovávateľ (rodič) komunikuje s deťmi Montessori spôsobom? Nasledujúci zoznam nie je úplný, ale ponúka niekoľko dôležitých spôsobov komunikácie v Montessori zariadení (rodine).

 

Čítať ďalej...

Päť pravidiel, ktoré pomôžu dieťatku rozprávať

Prvé slová zvyčajne prichádzajú spolu s prvými krokmi medzi dvanástym až osemnástym mesiacom. Od Márie Montessori vieme, že mozog dieťaťa v tomto období funguje ako špongia. Absorbujúca myseľ nasáva podnety z okolia, od narodenia počúva hovorenú reč svojich rodičov, všetko si to do hlávky ukladá až zrazu dôjde k zázraku a slová, najskôr veľmi jednoduché a skomolené, začne používať. Bez toho, aby sme dieťa cielene učili, postupne rozpráva. Naučí sa to úplne samo. Niektoré skôr, iné trochu neskôr, každé v čase, kedy je pripravené. Ako mu vyjsť v ústrety a túto úžasnú cestu trochu uľahčiť?

Čítať ďalej...

Kým oslávim prvý rok (6 - 12 mesiacov)

Keď sa z malého bábätka stáva batoľa, z rodičov sa stávajú strážcovia všetkého v domácnosti. A týchto drobcov takmer vôbec nezaujímajú žiadne hračky. Malí objavitelia by chceli robiť to, čo robia aj rodičia a preto chcú všetko otvárať a zatvárať, schovávať a premiestňovať, navliekať a skúšať, čo sa kam zmestí. Ak sa deťom ponúkne to, o čo majú záujem správny čas, tak ich tieto pomôcky zabavia na dlho.

Čítať ďalej...