Montemama - Mikroskop Spider Eye – nenápadný spoločník pri prechádzkach
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie

Login *
Heslo *
Zapamätať

Registrácia

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Login *
Heslo *
Overiť heslo *
Email *
Overiť email *
Captcha *

Svet prírody je fascinujúca vec. Toľko farieb štruktúr a tvarov, koľko vám ukáže jedna hlávka kvetu, steblo trávy či kúsok listu, neuvidíte ani v tej najlepšej učebnici o biológii. Preto je možno občas dobré zavrieť všetky knižky, zošity a vypnúť hoci aj náučné televízne programy, a vybrať sa von.

 

Do prírody, do parku, na záhradu, kdekoľvek, kde sa môžete kvetov, listov, stromov a rastlín dotknúť, ovoňať ich, odtrhnúť a spoznávať. Lebo lepšie než stokrát vidieť veci sprostredkovane je raz ísť a urobiť si svoj názor.

 

My sa a deťmi už pár týždňov nezaobídeme bez mikroskopu, ktorý so sebou brávame von. Je to taký maličký, nenápadný, ľahký pomocník a verný spoločník pri exkurziách okolím. Našťastie, so svojím kolegom, originálnym, ťažkým mikroskopom, ktorý neznesie smietku prachu, nieto ešte detské rúčky, pretože miluje ticho a laboratóriá, nemá spoločné takmer nič.

 

 

Náš mikroskop deti zbožňuje. Je malý, z ľahkého materiálu, takže keď mojim budúcim biologičkám spadne na zem, nič sa mu nestane. Deti s ním najradšej pozorujú kvety, suché listy zo stromov a chilli papričky na našom balkóne.

 

Ja ako vedúca výskumníckej skupiny si ho občas požičiam, aby som si zblízka prezrela chrobáčika, mravca, a ak mám šťastie, aj motýľa zatúlaného na rozkvitnutom kvete. Je to naozaj úžasný pohľad! Každá blanka, žilka či tieň pri desaťnásobnom zväčšení odhalí nepochopiteľné zákutia prírody, o ktorých by ľudské oko bez mikroskopu nemalo ani poňatia.

 

 

Aj taká sedmokráska vyzerá pod zväčšujúcim sklom krajšie a výnimočnejšie ako ktorákoľvek cudzokrajná rastlina v botanickej záhrade.

 

Ak máte doma objaviteľa, ktorý nenechá na zemi spadnutý ani jediný list, darčeku v podobe mikroskopu sa určite poteší. A nielen on, ale aj jeho nadšení, poznaniachtiví rodičia.

e2014 2
Vreckový mikroskop
ms907b_mikroskop
Mikroskop + 30 experimentov

 

 


Najčítanejšie na blogu

Psychomotorický vývoj dieťaťa

Psychomotorický vývoj je jedným z najdôležitejších procesov v živote každého človeka, a preto mu treba venovať dostatočnú rodičovskú pozornosť. Avšak nezabúdajme, že netreba hneď na začiatku očakávať veľké pokroky. Musíme si uvedomiť, že každé dieťa je iné a môže sa stať, že bude vo vývoji buď zaostávať alebo práve naopak veľmi napredovať. Preto sa nikdy nesnažte svojmu dieťatku nasilu vnucovať spôsoby, ktoré sú mu ešte cudzie a nemá na nich dostatočne vyvinuté zmysly a motoriku.
Akými vývojovými fázami dieťa prejde a ako sa k nim treba postaviť? O čo sa treba pri jednotlivých fázach snažiť a ako s dieťaťom cvičiť? To sa dozviete v tomto článku.

Čítať ďalej...

To najlepšie pre najmenších (0 - 6 mesiacov)

Keď sa bábätko narodí, tak to najdôležitejšie pre neho sú rodičia. Ich hlas, vôňa, tvár. To, ako sa s novorodencom zaobchádza, si nesie so sebou celý život. Rovnako je to aj s koncentráciou. Už dvojtýždňové bábätko sa dokáže koncentrovane pozerať na kontrastne čierno-biele obrazce. Preto je prvá montessori pomôcka pre deti práve závesný čierno-biely mobil známy ako Munari.

Čítať ďalej...

Komunikácia s deťmi Montessori spôsobom

Starostlivosť o deti úzko súvisí so spôsobom komunikácie. Komunikácia montessori spôsobom zahŕňa nefalšované uznanie a rešpekt voči deťom a nasleduje montessori princípy. To zahŕňa viac než len slová a intonáciu. Je to tiež postoj, reč tela a činy odpovedajúce deťom a ich potrebám. Každému dieťaťu mladšiemu než tri roky takáto vnímavá komunikácia pomáha dôverovať jeho vychovávateľom, slobodne sa pohybovať, objavovať a rozvíjať jeho zručnosti. Ako teda vychovávateľ (rodič) komunikuje s deťmi Montessori spôsobom? Nasledujúci zoznam nie je úplný, ale ponúka niekoľko dôležitých spôsobov komunikácie v Montessori zariadení (rodine).

 

Čítať ďalej...

Päť pravidiel, ktoré pomôžu dieťatku rozprávať

Prvé slová zvyčajne prichádzajú spolu s prvými krokmi medzi dvanástym až osemnástym mesiacom. Od Márie Montessori vieme, že mozog dieťaťa v tomto období funguje ako špongia. Absorbujúca myseľ nasáva podnety z okolia, od narodenia počúva hovorenú reč svojich rodičov, všetko si to do hlávky ukladá až zrazu dôjde k zázraku a slová, najskôr veľmi jednoduché a skomolené, začne používať. Bez toho, aby sme dieťa cielene učili, postupne rozpráva. Naučí sa to úplne samo. Niektoré skôr, iné trochu neskôr, každé v čase, kedy je pripravené. Ako mu vyjsť v ústrety a túto úžasnú cestu trochu uľahčiť?

Čítať ďalej...

Kým oslávim prvý rok (6 - 12 mesiacov)

Keď sa z malého bábätka stáva batoľa, z rodičov sa stávajú strážcovia všetkého v domácnosti. A týchto drobcov takmer vôbec nezaujímajú žiadne hračky. Malí objavitelia by chceli robiť to, čo robia aj rodičia a preto chcú všetko otvárať a zatvárať, schovávať a premiestňovať, navliekať a skúšať, čo sa kam zmestí. Ak sa deťom ponúkne to, o čo majú záujem správny čas, tak ich tieto pomôcky zabavia na dlho.

Čítať ďalej...