Montemama - Nastúpte do škôlky v pohode a s úsmevom
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie

Login *
Heslo *
Zapamätať

Registrácia

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Login *
Heslo *
Overiť heslo *
Email *
Overiť email *
Captcha *

Už len pár týždňov a deti čaká nástup do škôlok. Niektoré sa tešia, iné majú obavy, mnoho detí si blížiacu zmeny ani neuvedomuje. No my rodičia vieme, najmä ak máme doma deti, ktoré ešte odlúčenie od mamičiek nezažili, že táto zmena bude pre malého predškoláka poriadna. Prísny denný režim, vstávanie, prvé (hoci len malé) povinnosti.

Na jednej strane nový batôžtek, papučky, pršiplášť, na druhej strane hodiny bez rodičovskej podpory, obmedzenie voľnosti, ďalšie deti, ktoré si budú vyžadovať pozornosť pani učiteľky. Ako zvládnuť nástup do škôlky bez stresu a zbytočných slzičiek? Inšpirujte sa našimi tipmi.

Šťastná mama, šťastné dieťa

To platí v každej oblasti rodinného života, najmä však pri zásadných zmenách. Nakoniec, nástup do škôlky znamená pre rodinu aj nástup na istý životný štýl. Mamičky obvykle odchádzajú do práce či opätovne na materskú dovolenku a dieťa zverujú do opatery systému. To však neraz zvyknú kritizovať iné mamičky, ktoré s deťmi aj v staršom veku zostávajú doma, alebo sa úplne vzdajú pracovných povinností.

Z tohto rozhodnutia nemajte strach. Deti najviac potrebujú rodinnú starostlivosť a plnú pozornosť do troch rokov. Nástup do kolektívu je pre ne nielen spôsobom, ako nasávať nové vedomosti a skúsenosti. Jeho svet sa neuveriteľne rozšíri - o nové vzťahy, väzby, kamarátstva.

Najdôležitejšie je, aby ste sa ako mama necítili vinná za to, že deťom poskytujete možnosť stráviť niekoľko hodín v škôlke. Naopak, rozprávajte im o tom, aké krásne zážitky ich čakajú, čo všetko sa naučia a aké sú pani učiteľky milé.

Dôležité je, aby sa dieťa jedného dňa nezobudilo s tým, že ho rodič jednoducho odvedie na cudzie miesto a nechá tam. Pripravujte sa na zmenu každodennými rozhovormi, choďte sa prejsť k novej škôlke, ale ho zoznámte s kamarátmi, s ktorými do škôlky nastúpi.

Spravte z povinných nákupov zážitok

Nástup do škôlky si žiada niekoľko dôležitých prípravných krokov. Deti väčšinou potrebujú pár kúskov nového oblečenia, ruksak, papuče, topánky, dáždnik a zopár drobností, bez ktorých sa počas pobytu v škôlke nezaobíde.

Najjednoduchší spôsob, ako mu spríjemniť nástup do predškolského zariadenia, je vybrať sa na nákupy spoločne s ním a dožičiť mu, aby si aspoň zopár vecí vybralo podľa svojho gusta. Či už máte doma mladú dámu, ktorá miluje princezné, alebo pretekára, čo neodolá ničomu s motívom autíčok a motoriek, obchody sú dnes plné tovaru za prijateľné ceny.
Z nákupu školských pomôcok a nového oblečenia môžete zároveň urobiť príjemný výlet, ktorý spojíte s rodinným obedom či zmrzlinou a dieťa sa bude určite do škôlky tešiť viac, ak si bude môcť v prvý deň obuť novučké papučky, ktoré si vybralo samé.

Tým, že mu dovolíte rozhodnúť aspoň o niekoľkých veciach, mu zároveň umožníte, aby sa cítilo zodpovednejšie a samostatnejšie. A to pri nástupe do škôlky ide.

Vyskúšajte si skoršie vstávanie

Rok čo rok sa rodičia odhodlávajú zobudiť svoje dieťa o pár minút či polhodinku skôr. Nakoniec to však dopadne vždy rovnako: mame ani ockovi sa vsať zavčasu nechce a prvý škôlkarsky a školský deň začína stresom, únavou a nervozitou.

Vyskúšajte aspoň posledný týždeň vstávať podľa budíka a uvidíte ten zázračný rozdiel. Na prvý deň môžete pridať ešte päť minút naviac, aby ste do škôlky nedobehli zadychčaní a na poslednú chvíľu. Deň vopred si nachystajte oblečenie, zabaľte do ruksaku fľašu vody, papuče a pyžamo a premyslite si, čo budete pripravovať na raňajky.

Aj keď v nasledujúce dni možno poľavíte režim, je dôležité, aby ste aspoň prvý týždeň pristupovali k škôlkarskému režimu zodpovedne. Dostatočne skoré vstávanie, pokojné raňajky a všetko vopred pripravené znamená menej ranného stresu a väčšiu pohodu. Deti milujú režim a rituály, pretože im dodávajú pocit bezpečia a istoty. Oplatí sa zaviesť si ich niekoľko v bežné pracovné ráno, aby bol ich nástup do škôlky pohodovejší.

Nevzdávajte to príliš skoro

Každé dieťa je iné. Niektoré sa do škôlky okamžite zamiluje, iné si potrebuje pár dní, aby si zvyklo na zmeny okolo seba. Ak príde plač, slzy a nespokojnosť, dajte dieťaťu chvíľu času. Nie vždy je za tým zúfalstvo z odlúčenia od rodičov. Poväčšine si dieťa len potrebuje privykať na novú skúsenosť a režim a pri mame sa potrebuje trochu emocionálne uvoľniť.

Ak sa vám zdá, že sa dieťa v škôlke vyslovene trápi, popýtajte sa na jeho správanie pani učiteľky. Pokiaľ sa z plačúceho nešťastníka chvíľu po tom, ako zavriete dvere na triede, stane usmievavé slniečko, alebo sa len pritúli k pani učiteľke a za pár minút je všetko v poriadku, môžete byť spokojné.

Ak však ani po niekoľkých mesiacoch nechce spolu s deťmi obedovať, hrať sa, zapájať sa do aktivít a nedokáže zaspať, možno je len potrebné, aby ste s ním o škôlke viac hovorili, alebo nástup do predškolského zariadenia zatiaľ odložili.

Niektoré deti potrebujú do škôlkarských topánok trochu dorásť. Sú však aj také, ktoré majú väčší problém so životnými zmenami a zlý nástup do škôlky predznamenáva aj problémy s nástupom do školy. V tom prípade sa o ďalších krokoch poraďte s pani učiteľkou, ktorá má s deťmi bohaté skúsenosti.

Je len na nás rodičoch, aby sme deti škôlkou nikdy nestrašili, ale urobili z nej úžasné dobrodružstvo a ukázali potomkom, koľko skvelých vecí im môže kolektív priniesť. Najmä sa však nesmieme o naše ratolesti prehnane báť. Majú pred sebou veľa nových, zaujímavých a zábavných vecí, ktoré im my dospelí môžeme len závidieť.


Najčítanejšie na blogu

Psychomotorický vývoj dieťaťa

Psychomotorický vývoj je jedným z najdôležitejších procesov v živote každého človeka, a preto mu treba venovať dostatočnú rodičovskú pozornosť. Avšak nezabúdajme, že netreba hneď na začiatku očakávať veľké pokroky. Musíme si uvedomiť, že každé dieťa je iné a môže sa stať, že bude vo vývoji buď zaostávať alebo práve naopak veľmi napredovať. Preto sa nikdy nesnažte svojmu dieťatku nasilu vnucovať spôsoby, ktoré sú mu ešte cudzie a nemá na nich dostatočne vyvinuté zmysly a motoriku.
Akými vývojovými fázami dieťa prejde a ako sa k nim treba postaviť? O čo sa treba pri jednotlivých fázach snažiť a ako s dieťaťom cvičiť? To sa dozviete v tomto článku.

Čítať ďalej...

To najlepšie pre najmenších (0 - 6 mesiacov)

Keď sa bábätko narodí, tak to najdôležitejšie pre neho sú rodičia. Ich hlas, vôňa, tvár. To, ako sa s novorodencom zaobchádza, si nesie so sebou celý život. Rovnako je to aj s koncentráciou. Už dvojtýždňové bábätko sa dokáže koncentrovane pozerať na kontrastne čierno-biele obrazce. Preto je prvá montessori pomôcka pre deti práve závesný čierno-biely mobil známy ako Munari.

Čítať ďalej...

Komunikácia s deťmi Montessori spôsobom

Starostlivosť o deti úzko súvisí so spôsobom komunikácie. Komunikácia montessori spôsobom zahŕňa nefalšované uznanie a rešpekt voči deťom a nasleduje montessori princípy. To zahŕňa viac než len slová a intonáciu. Je to tiež postoj, reč tela a činy odpovedajúce deťom a ich potrebám. Každému dieťaťu mladšiemu než tri roky takáto vnímavá komunikácia pomáha dôverovať jeho vychovávateľom, slobodne sa pohybovať, objavovať a rozvíjať jeho zručnosti. Ako teda vychovávateľ (rodič) komunikuje s deťmi Montessori spôsobom? Nasledujúci zoznam nie je úplný, ale ponúka niekoľko dôležitých spôsobov komunikácie v Montessori zariadení (rodine).

 

Čítať ďalej...

Päť pravidiel, ktoré pomôžu dieťatku rozprávať

Prvé slová zvyčajne prichádzajú spolu s prvými krokmi medzi dvanástym až osemnástym mesiacom. Od Márie Montessori vieme, že mozog dieťaťa v tomto období funguje ako špongia. Absorbujúca myseľ nasáva podnety z okolia, od narodenia počúva hovorenú reč svojich rodičov, všetko si to do hlávky ukladá až zrazu dôjde k zázraku a slová, najskôr veľmi jednoduché a skomolené, začne používať. Bez toho, aby sme dieťa cielene učili, postupne rozpráva. Naučí sa to úplne samo. Niektoré skôr, iné trochu neskôr, každé v čase, kedy je pripravené. Ako mu vyjsť v ústrety a túto úžasnú cestu trochu uľahčiť?

Čítať ďalej...

Kým oslávim prvý rok (6 - 12 mesiacov)

Keď sa z malého bábätka stáva batoľa, z rodičov sa stávajú strážcovia všetkého v domácnosti. A týchto drobcov takmer vôbec nezaujímajú žiadne hračky. Malí objavitelia by chceli robiť to, čo robia aj rodičia a preto chcú všetko otvárať a zatvárať, schovávať a premiestňovať, navliekať a skúšať, čo sa kam zmestí. Ak sa deťom ponúkne to, o čo majú záujem správny čas, tak ich tieto pomôcky zabavia na dlho.

Čítať ďalej...