Montemama - Cestovanie má pre deti svoj význam
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie

Login *
Heslo *
Zapamätať

Registrácia

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Login *
Heslo *
Overiť heslo *
Email *
Overiť email *
Captcha *

Pri pomyslení na cestovanie s malými deťmi sa mnohým rodičom zakrúti hlava. Hory oblečenia, nekonečné večery nad cestovným kufrom, krik, plač a stres na ceste. A samozrejme, všade veľa ľudí, dlhé rady pred predajňou lístkov či záchvat plaču v múzeu.


Veru, už len predstava, že by sme mali s deťmi niekam vycestovať, mnohých rodičov úplne desí. Avšak spoznávanie cudzích krajín, rovnako ako našej domoviny či len okolia domu, má svoj význam.

Sila prítomného okamihu

Veľa sa o nej hovorí, napriek tomu na ňu čoraz viac dospelých zabúda. A žiaľ, nielen dospelých. Kým nedávno sa naše dieťa dokázalo hodiny hrať s bábikou či pozorovať mravce na chodníku, dnes len unudene sedí za mobilným telefónom či ťuká do klávesnice. Kde sa stratila schopnosť ponoriť sa do toho, čo práve prežívame, naplno si vychutnať zábavnú hru, rozhovor a prvú letnú zmrzlinu?

Výhodou cestovania je, že naše ratolesti na chvíľu vytrháva z atmosféry každodennosti a núti ich uvedomiť si, čo sa okolo nich deje. Žiadne rozptýlenia spôsobené nudou, stereotypom či opozeranými hračkami.

Čím intenzívnejšiu zmenu zažijú, tým viac u nich pretrvá zmena po návrate domov. Ak sa odvážite „zabudnúť“ doma mobilný telefón či aspoň tablet, uvidíte, ako ich more, pri ktorom sú už tretí raz dokáže nanovo zaujať.

Cestovanie lieči

Vyostrené hádky medzi deťmi? Nuda a únava z každodenných povinností? Prekvitajúca závislosť na mobile? Práve cestovanie môže preliečiť niektoré neduhy, ktoré sa usadili vo vašej domácnosti. Nie je to žiadny zázračný všeliek. Avšak dokáže dať nový impulz celej rodine a naštartovať malé zmeny.

Zlyhávajúca komunikácia je často následkom toho, že rodičia sa nemajú kedy so svojimi deťmi porozprávať. A to neraz už v škôlkarskom veku. Ako plynú týždne a mesiace, každý člen rodiny začína žiť vo svojej bubline, pestovať vlastné vzťahy a zbierať iné zážitky, než majú ostatní. Čoskoro tak rodičia a deti, dokonca aj pes a mačka, žijú svoj vlastný individuálny život. Ostatní členovia domácnosti sa stávajú len akýmisi zabezpečovateľmi komfortu a spolubývajúcimi.

Ak sa vydáte na cesty, dbajte, aby to bol naozaj spoločný zážitok. Vyberte výlet ako rodina, spolu baľte, večer pred cestou nachystajte sendviče či nakúpte. Čím skôr začnete výlet vnímať ako spoločnú aktivitu, tým skôr sa rozprúdi dobrá nálada a rozhovor.

Učíme sa

Iná kultúra znamená iné zvyky, cudzie jazyky, nové skúsenosti. Na dovolenke v zahraničí si dieťa môže vyskúšať angličtinu, ktorú driluje od prvej triedy, zahrať plážový volejbal, alebo sa konečne naučiť plávať. Rodičia sa radi vzdelajú v múzeu, galérii, či v cestovnom poriadku, ktorý nie je v rodnom jazyku. Vzdelávanie na cestách je skrátka nenapodobiteľné - je intenzívne, praktické a vyžaduje si našu plnú pozornosť a iniciatívu.

Ale učiť sa môžeme, aj keď cestujeme len do susedného mesta, alebo sa prechádzame neprebádanou ulicou nášho mesta. Môžeme sledovať, ako sa deti hrajú na záhrade, inšpirovať sa vysadenými rastlinami pred domom. Najmenšie deti sledujú meniace sa ročné obdobie, odnášajú si z prechádzky gaštany či prvé jarné kvety.

Prechádzka neznámym parkom je najlepšie miesto na vysvetľovanie všetkých vecí, ktoré sa okolo dieťaťa dejú. Aj keď sa to niekedy nezdá, deti intenzívne nasávajú všetko, čo sa okolo nich deje a menia sa a dozrievajú s každým jedným novým podnetom.

Rodina potrebuje zábavu

Kým pre deti predstavuje rodinný výlet či dovolenka najmä hru, kúpanie, opekanie a veľa zážitkov, pre rodičov je neraz obrovským návalom stresu. Neustále strážime naše ratolesti, aby sa neutopili, nezatúlali, nezranili, nič nestratili. Takýto nápor na nervy dokážu aj najkrajšiu chvíľu oddychu zmeniť na strašidelný príbeh.

Nič sa nestane, ak namiesto návštevy múzea či aquaparku zostanete v záhrade hotela a budete si hádzať loptou či hrať karty. Nemusíte oželieť všetky atrakcie. Ale je fajn dať si pár dní aj na spontánnu zábavu, ktorú si užijete vy i deti. Nemusíte sa báť, že by ste svojich potomkov okradli o vzácne zážitky. Tie si vynahradíte, keď budú staršie.Deti sa aj tak najviac tešia na zábavu a šantenie. A vy ako rodič si tiež zaslúžite chvíľku bez stráženia a nervov.

Nezabúdajte, že práve chvíle zábavy, smiechu a radosti patria medzi najvýznamnejšie putá, ktoré medzi rodičmi a deťmi aj po rokoch dokonale fungujú. Niektorým rodičom sa môže zdať, že kurzom potápania či návštevou Eiffelovky dajú svojmu dieťaťu oveľa viac. Nie je to pravda. Aj keď poznávacie výlety majú svoj účel, to najdôležitejšie je zažiť dobrú náladu, vychutnať si rodinnú atmosféru a upevňovať vzťahy tým najobyčajnejším spôsobom. Byť spolu a nechať čas plynúť.

Marcela Beňová


Najčítanejšie na blogu

Psychomotorický vývoj dieťaťa

Psychomotorický vývoj je jedným z najdôležitejších procesov v živote každého človeka, a preto mu treba venovať dostatočnú rodičovskú pozornosť. Avšak nezabúdajme, že netreba hneď na začiatku očakávať veľké pokroky. Musíme si uvedomiť, že každé dieťa je iné a môže sa stať, že bude vo vývoji buď zaostávať alebo práve naopak veľmi napredovať. Preto sa nikdy nesnažte svojmu dieťatku nasilu vnucovať spôsoby, ktoré sú mu ešte cudzie a nemá na nich dostatočne vyvinuté zmysly a motoriku.
Akými vývojovými fázami dieťa prejde a ako sa k nim treba postaviť? O čo sa treba pri jednotlivých fázach snažiť a ako s dieťaťom cvičiť? To sa dozviete v tomto článku.

Čítať ďalej...

To najlepšie pre najmenších (0 - 6 mesiacov)

Keď sa bábätko narodí, tak to najdôležitejšie pre neho sú rodičia. Ich hlas, vôňa, tvár. To, ako sa s novorodencom zaobchádza, si nesie so sebou celý život. Rovnako je to aj s koncentráciou. Už dvojtýždňové bábätko sa dokáže koncentrovane pozerať na kontrastne čierno-biele obrazce. Preto je prvá montessori pomôcka pre deti práve závesný čierno-biely mobil známy ako Munari.

Čítať ďalej...

Komunikácia s deťmi Montessori spôsobom

Starostlivosť o deti úzko súvisí so spôsobom komunikácie. Komunikácia montessori spôsobom zahŕňa nefalšované uznanie a rešpekt voči deťom a nasleduje montessori princípy. To zahŕňa viac než len slová a intonáciu. Je to tiež postoj, reč tela a činy odpovedajúce deťom a ich potrebám. Každému dieťaťu mladšiemu než tri roky takáto vnímavá komunikácia pomáha dôverovať jeho vychovávateľom, slobodne sa pohybovať, objavovať a rozvíjať jeho zručnosti. Ako teda vychovávateľ (rodič) komunikuje s deťmi Montessori spôsobom? Nasledujúci zoznam nie je úplný, ale ponúka niekoľko dôležitých spôsobov komunikácie v Montessori zariadení (rodine).

 

Čítať ďalej...

Päť pravidiel, ktoré pomôžu dieťatku rozprávať

Prvé slová zvyčajne prichádzajú spolu s prvými krokmi medzi dvanástym až osemnástym mesiacom. Od Márie Montessori vieme, že mozog dieťaťa v tomto období funguje ako špongia. Absorbujúca myseľ nasáva podnety z okolia, od narodenia počúva hovorenú reč svojich rodičov, všetko si to do hlávky ukladá až zrazu dôjde k zázraku a slová, najskôr veľmi jednoduché a skomolené, začne používať. Bez toho, aby sme dieťa cielene učili, postupne rozpráva. Naučí sa to úplne samo. Niektoré skôr, iné trochu neskôr, každé v čase, kedy je pripravené. Ako mu vyjsť v ústrety a túto úžasnú cestu trochu uľahčiť?

Čítať ďalej...

Kým oslávim prvý rok (6 - 12 mesiacov)

Keď sa z malého bábätka stáva batoľa, z rodičov sa stávajú strážcovia všetkého v domácnosti. A týchto drobcov takmer vôbec nezaujímajú žiadne hračky. Malí objavitelia by chceli robiť to, čo robia aj rodičia a preto chcú všetko otvárať a zatvárať, schovávať a premiestňovať, navliekať a skúšať, čo sa kam zmestí. Ak sa deťom ponúkne to, o čo majú záujem správny čas, tak ich tieto pomôcky zabavia na dlho.

Čítať ďalej...