Montemama - Čo zabaliť deťom pod stromček, ak ešte neoslávili prvé narodeniny
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie

Login *
Heslo *
Zapamätať

Registrácia

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Login *
Heslo *
Overiť heslo *
Email *
Overiť email *
Captcha *

Keď je v dome na Vianoce dieťa, je to zrazu iné. Prítomnosť nového života v dome umocňuje myšlienku Vianoc. A aj pre malé bábätko chceme spraviť tie najkrajšie Vianoce. Aj keď si z nich vlastne nič nebude pamätať.

Je potrebné bábätku kupovať darčeky? Ani moc nie, tá radosť s iskričkami v očiach príde až o rok. Lenže...

... čo ak má staršieho súrodenca, ktorý bude vyzvedať, prečo bábo nemá darček?

...čo ak starý rodičia chcú dať niečo viac ako len peniažky do obálky alebo balík plienok?

...čo ak mu chceme do albumu dať fotky s prvými darčekmi?

 

Rada sa podelím o tipy na vhodné darčeky, také, čo uspokoja rodinu, čo chce kúpiť hračky, také, čo odpovedajú senzitívnym obdobiam dieťaťa a podporia jeho vývin a uspokoja potrebu skúmať svet.

 

Vianoce s novorodencom

Závesný mobil

Najprv potrebujú vidieť, aby neskôr mohli vedieť. Ak pred bábätko zavesíte vhodný závesný mobil, podporíte jeho záujem o svet.  Zamerať zrak pre pártýždňového drobca je náročná úloha pri ktorej dochádza ku skutočnej koncentrácií. Pre deti v šestonedelí odporúčame závesné mobily v čiernobielom prevedení. Tradičný závesný mobil Munari je vhodný od druhého týždňa.  Okolo tretieho mesiaca už poteší trojfarebný osemsten alebo Gobi. Závesné mobily sú pre deti zaujímavé dovtedy, kým sa začnú naťahovať za predmetmi pred seba.

Prvá knižka

Aj babky vedia, že bábo potrebuje “pásť koníky“ – ak mi niekto vysvetlí, ako vzniklo toto pomenovanie, má odo mňa malý darček. Ale niektoré deti na brušku tak plačú. Tieto deti je dobré v polohe na brušku ihneď zaujať a to sa Vám podarí vďaka prvým knižkám - Aha mami. Sme na ne obzvlášť hrdé, nakoľko sme sa na ich tvorbe spolupodieľali. Tieto knižky by sa mohli zaradiť aj do kategórie preventívnych pomôcok na zlepšenie hrubo motorického vývoja. Je to len malý príklad toho ako rozvoj inteligencie a motoriky spolu súvisia. Sú vhodné od druhého mesiaca.


 

Viem používať svoje rúčky - 3 mesiace

Senzorické hračky

Veľké množstvo hračiek pre deti sú plastové. No deti sa potrebujú stretnúť a s inými materiálmi. Je dobré voliť hračky, ktoré detskej rúčke prinesú rôzne senzorické zážitky.

 

Látka

Ak je Vaše dieťa stále "hypnotizované" čierno-bielou, odporúčame čierno-biele látkové leporelo. Ďalšia farba, ktorá deti priťahuje, je červená. Výhodou látkových knižiek je nielen stimulácia zraku, ale aj hmatu. V ponuke máme látkové knižky s kontrastnými aj s realistickými obrázkami.

Odporúčam úchopovú loptičku, ktorá krásne uvoľňuje napätie, ktoré deti v rukách majú. Loptičky Vám vydržia aj na dlhšie, keď sa bude bábo učiť štvornožkovať – loptička mu síce utečie, ale nie moc ďaleko, čiže jej naháňanie bude skôr motivačné. Vhodné sú aj kocky so šnúrkami na zabavenie prstov.

 

Senzorické predmety a loptičky

Loptičky, valčeky, kocky s rôznymi výbežkami, vhodné aj na žužlanie no hlavne na stimulovanie dlaní a koordinácie oka a ruky. Loptičky možno kotúľať, hádzať aj kopať. Ak sa s týmito hračkami chcete hrať aj vo vode, je dobré, ak nemajú dierku, zabráni to plesniveniu hračky z vnútra.

 

 

Drevené hrkálky

Bez nich to snáď ani nejde. Odporúčam také, ktoré sú podnetné a pritom jednoduché. Ak vydávajú zvuk, tak je pre deti zaujímavá zdroj zvuku vidieť. Drevené hračky môžu rozvinúť poohyb zápästia, veľmi odporúčame napríklad  húseničku. Hrkálky, ktoré vyberáme do e-shopu odpovedajú potrebám detí, aj keď pre dospelých nemusia byť až tak lákavé.

Hračky v polohe na brušku - 6 mesiacov

Ak máte dieťatko okolo pol roka a v polohe na brušku je ešte „statické“ tak je vhodné podporiť jeho jemno motorický pohyb. Priam ideálna je táto motorická hračka, je dostatočne veľká a primerane farebná. Má zaujímavé tvary a gumičky. Niektoré prvky sa dajú posúvať, iné nie. Táto hráčka spĺňa všetko, čo dieťa pre rozvoj ruky práve potrebuje.

Zaujímavé sú aj hrkálky, ktoré neujdú príliš ďaleko a vydávajú zvuk. Raz drevený, raz kovový, proste rôzne hrkálky na skúmanie všetkými zmyslami. Hrkálky sú pre deti čarovné práve svojou jednoduchosťou. čím detskejšie hračka vyzerá, o to menší záujem u detí vzbudí.

 

Pohybové hračky

Alebo stará dobrá klasika. V čase keď si deti na brušku začnú dvíhať zadok a dávajú sa do pozície „na štyri“ tak ich veľmi zaujmú hračky, ktoré robia pohyb. Ako taký vĺčik, keď ho roztočíte, bábo ho bude s údivom pozerať a rukou ho zastavovať. Je totiž v období skúmania príčin a dôsledkov.

Takisto ho fascinuje hračka s kolieskami na špagátiku. Hračku dajte čo najďalej od dieťaťa a špagátik k jeho ruke, mierne ním potiahnite, aby sa hračka pohla a dieťa to bude po Vás opakovať. Čoskoro pochopí , že keď potiahne špagátik, hračka k nemu príde. Hračky na špagátiku potešia aj v období po prvých krokoch, doprajte im, aby si užili obdobie „ťahania kačičky.“ Okrem koordinácie v pohybu to zlepšuje aj ich priestorovú orientáciu.

 

Veci a ľudia existujú, aj keď ich práve nevidím - 9 mesiacov

V čase nepekne preslávenej separačnej úzkosti je vhodná aj prvá skutočná montessori pomôcka - krabička s táckou a guľôčkou. Táto jednoduchá hračka je zároveň prvou guľôčkovou dráhou, kde dieťa rytmicky vhadzuje guľôčku do otvoru a objavuje ju na tácke, aby ju mohlo opäť vhodiť.

 Táto pomôcka pomáha deťom uvedomiť si, že veci a ľudia existujú aj keď ich práve nevidí. Tento poznatok detí prehlbujú vhadzovačky obohatené o dvierka alebo šuflík.

Pred  prvými narodeninami odporúčame navliekačku na pohyblivej podstave

dažďové palice, ktoré stimulujú sluch, zlepšuju koordináciu rúk a fascinujú zrak

a taktiež prvé jednoduché puzzle

Verím že si z našej ponuky pre Vaše dieťatko vyberiete to naj a hračka či pomôcka Vám dobre poslúži

 

 

 

Marcela Gregorovičová

lektorka

https://www.montemama.sk/kurzy/2-montemama


Najčítanejšie na blogu

Psychomotorický vývoj dieťaťa

Psychomotorický vývoj je jedným z najdôležitejších procesov v živote každého človeka, a preto mu treba venovať dostatočnú rodičovskú pozornosť. Avšak nezabúdajme, že netreba hneď na začiatku očakávať veľké pokroky. Musíme si uvedomiť, že každé dieťa je iné a môže sa stať, že bude vo vývoji buď zaostávať alebo práve naopak veľmi napredovať. Preto sa nikdy nesnažte svojmu dieťatku nasilu vnucovať spôsoby, ktoré sú mu ešte cudzie a nemá na nich dostatočne vyvinuté zmysly a motoriku.
Akými vývojovými fázami dieťa prejde a ako sa k nim treba postaviť? O čo sa treba pri jednotlivých fázach snažiť a ako s dieťaťom cvičiť? To sa dozviete v tomto článku.

Čítať ďalej...

To najlepšie pre najmenších (0 - 6 mesiacov)

Keď sa bábätko narodí, tak to najdôležitejšie pre neho sú rodičia. Ich hlas, vôňa, tvár. To, ako sa s novorodencom zaobchádza, si nesie so sebou celý život. Rovnako je to aj s koncentráciou. Už dvojtýždňové bábätko sa dokáže koncentrovane pozerať na kontrastne čierno-biele obrazce. Preto je prvá montessori pomôcka pre deti práve závesný čierno-biely mobil známy ako Munari.

Čítať ďalej...

Komunikácia s deťmi Montessori spôsobom

Starostlivosť o deti úzko súvisí so spôsobom komunikácie. Komunikácia montessori spôsobom zahŕňa nefalšované uznanie a rešpekt voči deťom a nasleduje montessori princípy. To zahŕňa viac než len slová a intonáciu. Je to tiež postoj, reč tela a činy odpovedajúce deťom a ich potrebám. Každému dieťaťu mladšiemu než tri roky takáto vnímavá komunikácia pomáha dôverovať jeho vychovávateľom, slobodne sa pohybovať, objavovať a rozvíjať jeho zručnosti. Ako teda vychovávateľ (rodič) komunikuje s deťmi Montessori spôsobom? Nasledujúci zoznam nie je úplný, ale ponúka niekoľko dôležitých spôsobov komunikácie v Montessori zariadení (rodine).

 

Čítať ďalej...

Päť pravidiel, ktoré pomôžu dieťatku rozprávať

Prvé slová zvyčajne prichádzajú spolu s prvými krokmi medzi dvanástym až osemnástym mesiacom. Od Márie Montessori vieme, že mozog dieťaťa v tomto období funguje ako špongia. Absorbujúca myseľ nasáva podnety z okolia, od narodenia počúva hovorenú reč svojich rodičov, všetko si to do hlávky ukladá až zrazu dôjde k zázraku a slová, najskôr veľmi jednoduché a skomolené, začne používať. Bez toho, aby sme dieťa cielene učili, postupne rozpráva. Naučí sa to úplne samo. Niektoré skôr, iné trochu neskôr, každé v čase, kedy je pripravené. Ako mu vyjsť v ústrety a túto úžasnú cestu trochu uľahčiť?

Čítať ďalej...

Kým oslávim prvý rok (6 - 12 mesiacov)

Keď sa z malého bábätka stáva batoľa, z rodičov sa stávajú strážcovia všetkého v domácnosti. A týchto drobcov takmer vôbec nezaujímajú žiadne hračky. Malí objavitelia by chceli robiť to, čo robia aj rodičia a preto chcú všetko otvárať a zatvárať, schovávať a premiestňovať, navliekať a skúšať, čo sa kam zmestí. Ak sa deťom ponúkne to, o čo majú záujem správny čas, tak ich tieto pomôcky zabavia na dlho.

Čítať ďalej...