ZĽAVA NA KARTIČKY
PÍŠEM A ČÍTAM PRVÉ SLOVÁ

Čo sa naučíte na Montessori kurze: Ako drobca naučiť myslieť

Montessori pedagogika sa zaoberá každým obdobím vo vývine dieťaťa. Od jeho úplného narodenia až po koniec základnej školy. Avšak všetci dobre vieme, že prvé roky života formujú deti najviac. Ich absorbujúca myseľ si starostlivo ukladá všetko, čo sa okolo nich deje – čo vidia, cítia či zažijú.

 

V tomto článku som vám priblížila svoje postrehy z Montessori kurzu pre najmenšie deti do šiestich mesiacov. Dnes sa zameriam na ďalší z cyklu seminárov, ktorý vedie lektorka Marcela Gregorovičová – pre deti od 6 do 18 mesiacov.

 

Marcela, mama 3-ročného Maťka, nám teóriu ilustrovala videami a fotkami detí zo života a keďže sme zaplnili celú miestnosť, rozvinula sa aj kvetnatá diskusia.

 

Na seminári sme veľa diskutovali.   Diskusia   dsc_0204

 

Chcem robiť to, čo „dospeláci“

Pričom novorodenec je úplne závislý na svojej mame, také 9-mesačné dieťatko už zvláda viacero vecí samo a začína dôverne skúmať predmety okolo seba. Zaujíma ho všetko, čo robia jeho rodičia. Preto niet divu, keď sa namiesto hračky, ktorú mu ponúknete, úpenlivo naťahuje za sitkom od čaju, nádobou s mrkvou či hrebeňom na vlasy. 🙂

 

Podobné predmety sú preň asi neškodné, ale pomyslenie, že by si pre objavovanie sveta vybral zásuvku, je pre rodiča nemysliteľné. Podľa Montessori pedagogiky by deti nemali byť potláčané v spoznávaní, ale mali by mať jasné pravidlá. A vy sami si musíte určiť, ktoré predmety môže ohmatávať a dávať do úst a ktoré určite nie. Dôležité je všetko mu vysvetliť a vždy trvať na stanovenom pravidle.

 

Mama zmizla, čo teraz?

S obdobím dieťaťa od 6 do 12 (niekedy až 18 mesiacov) sa spája separačná úzkosť, ktorá je prirodzeným vývinovým štádiom. Ak batoľa stratí z dohľadu svoju matku (či inú osobu, ktorá sa oň stará), spustí prenikavý plač. Nerozumie, že mama sa o chvíľu vráti, že si iba odbehla do druhej miestnosti po vysávač. Keďže dieťaťko už lozí a spoznáva svoju samostatnosť, potrebuje sa uistiť, že matka je stále tou osobu, s ktorou je v bezpečí.

 

Tipy, ako sa popasovať s náročným obdobím separačnej úzkosti, nájdete podrobnejšie rozpísané v inom článku na blogu.

 

Aj pre toto obdobie existujú vhodné Montessori pomôcky, ktoré mu ukážu, že to, čo chvíľku nevidí, nezmizlo navždy. V tomto období sa taktiež detičky dokážu dlho sústrediť na otváranie a zatváranie dvierok, vhadzovanie kociek do dierky či navliekanie korálok – potrebujú si totiž trénovať pevný úchop a koordinovať pohyb rúk a očí. Mnohé z týchto pomôcok si môžete kúpiť v e-shope Montemama.

 

Krabička s úzkym otvorom pomáha trénovať motoriku a pevný úchop detskej rúčky.    Puzzle s kruhmi podporuje trojprstový úchop.   Farebné kolíky pomáhajú deťom uvedomovať si farby.

 

Samostatnosť v bežnom živote

Ďalšou z tém, ktoré ma na kurze oslovili, bolo budovanie samostatnosti už u takto maličkých detí. Namiesto toho, aby sme všetko robili za nich a dávali im najavo, že mama má nevybiteľné baterky, môžeme v nich vybudovať zárodky samostatnosti. Nachystajte si košík s dvomi či tromi hračkami a nechajte, nech si samy vyberú, s čím sa chcú hrať. Keď začne dieťatko chodiť, poskytnite mu dostatok priestoru a zaobstarajte mu napríklad učiacu vežu, z ktorej bude dočiahnuť na pracovnú dosku v kuchyni.  

 

Lektorka Marcela vysvetľuje, ako učiť deti samostatnosti pri jedle.     Už jeden a pol ročné dieťa zvládne niekoľko činností samostatne.     Dieťa si môže už v skorom veku samo žehliť či prať.

 

Toto bola iba drobná ochutnávka ďalšieho z Montessori kurzov, ktoré organizuje lektorka Marcela Gregorovičová. Okrem toho, čo som spomenula, sme sa dozvedeli aj to, ako podporiť psychomotorický vývoj detí v jednotlivých mesiacoch ich vývoja, ako na vhodnú stravu či pokojný spánok.

 

Vraví sa, že raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť, ale ja by som to v tomto prípade pozmenila na to, že raz zažiť a pýtať sa je lepšie ako stokrát čítať. Každý z nás má svoje otázky a problémy, s ktorými sa doma pasuje, a na tomto mieste o nich môžete diskutovať s odborníčkou, ale aj s rodičmi, ktorých trápi možno úplne to isté. 🙂 Navyše si môžete všetky pomôcky odfotiť, zistiť, na čo slúžia a potom sa rozhodnúť, či ich vášmu drobcovi kúpite.

 

 

 

Autor: Petra Ort

Podobné články