Vianočné darčeky pre deti od 1 do 2 rokov

Tú pravú atmosféru začnú mať Vianoce až s malými objaviteľmi. Prvým pravidlom šťastných Vianoc je zabezpečiť, aby padala iba vianočná hviezda a nie vianočný stromček 🙂 A je dobré ak bude pod stromčekom niečo, čo poteší detí aj rodičov.

Deti pod stromčekom zaujmú viac krabice ako ich obsah, tak z toho nebuďte prekvapení. A teda odporúčam veci baliť do krabíc, do veľa krabíc, kľudne aj do takých v ktorých si prinesiete nákup zo supermarketu. To bude radosti. Dobre sú aj krabice, do ktorých sa dieťa zmestí, dajte mu dnu jednu farbičku a môže sa výtvarne činiť.

Pre deti okolo roka sú na prvé čarbanice vhodné tieto farbičky:

Obsah krabíc by však mohol byť hodnotný. Oceníte ho neskôr, keď ho budete drobcovi postupne predstavovať. A hlavne môžete zoznamom inšpirovať babky, dedkov, príbuzných, proste každého, čo Vám chce niečo kúpiť pre drobca.


Zvukové hračky

Hracie skrinky

Hracie skrinky nie sú len o zvuku. Točením vrchnej kľuky si deti krásne zjemnia motoriku a navyše prepoja ľavú a pravú hemisféru. Pravidelné krúživé pohyby sú základ pre písanie. Omnoho ťažšie sa nacvičujú v predškolskom veku ceruzkou ako v batoľacom veku hracou skrinkou. Hudba a zvuk je silný motivátor.

V ponuke máme hracie skrinky bez melódie, ktoré možno točiť do oboch strán ( pre deti okolo roka) a hracie skrinky s jednoduchou melódiou.

Hudobné nástroje

A všetko čo podporuje rytmus. Deti sa len nedávno naučili chodiť a potrebujú svoje pohyby precvičovať. Stále v silnom zmyslovom vnímaní a je dobré pohyb spojiť s rytmom alebo aj tónmi. Žiadna kvalitná zvuková hračka nebude krok vedľa. Či už pôjde o bubon alebo o zvončeky, kde má každý tón svoju farbu.

Zvončeky 8 ks 61951

Prvé puzzle a vhadzovačky

Oplatí sa začať s tými najjednoduchšími: jeden tvar (na začiatok kruh) a jeden otvor – zaručený úspech, nedá sa pomýliť. Odporúčame najprv deťom ukázať, ako hračka funguje a až potom mu ju nechať na skúmanie. Podporíte koordináciu oka a ruky, a taktiež myslenia v krokoch. Výborné sú aj puzzle kde sú geometrická tvary alebo jednoduché a známe predmety.

Puzzle - geometrické tvary

Určite doma využijete aj rôzne vhadzovačky – na vhadzovanie jedného aj viacerých tvarov. Viac sme o nich písali tu.

Pre deti po 1,5 roku sú vhodné tie, kde možno vhodiť viacero rôznych tvarov, v ponuke ju máme aj v nádhernej prírodnej verzii.

Krabička na vhadzovanie geometrických tvarov

Navliekačky

Pre ročné deti Vám úplne postačia tie, ktoré majú pohyblivú základňu, a úplne Vám postačí jeden kruh, ktorý budete navliekať hore a dole. Keď ho drobec zvládne, postupne môžete pridávať ďalšie. Ak Vám dieťatko kruhy rozhadzuje, je tam toho na neho veľa, uberte a bude fungovať. O navliekačkách sa dozviete viac tu.

 Ak sa chcete vianočne potešiť, odporúčame tieto Vianočné navliekačky

Guľôčkové a autíčkové dráhy

Guľôčky sa stratia a objavia. Robia presne to, čo Vaše dieťatko baví sledovať. A bude ho to baviť ešte dlhooo. Guľôčkové dráhy (aj tie jednoduché) sú proste obľúbené u všetkých detí. Zisťujú na nich svoju silu, uvádzajú veci do pohybu (opäť sledovanie príčina – následok),sledovanie pohybu precvičuje nielen zrak, ale aj trpezlivosť. Sledovanie pohybu deti upokojuje, a keď sa k tomu pridá aj zvuk, o zábavu máte postarané. Asi najobľúbenejšou zo všetkých je zvukostrom.

Autíčkové dráhy zas pripravujú oči detí na čítanie a zlepšujú koordináciu oka a ruky. Čo je však najdôležitejšie, deti bavia…

Vkladačky

Spomenieme dve najobľúbenejšie – minivalčeky a vyskakovací panáčikovia. Obe tieto hračky sú obzvlášť vhodné v tomto vývojovom období. Pri minivalčekoch si dieťa systémom pokus omyl precvičuje koncept veľkosti a vyskakovací panáčikovia rozosmejú každé dieťa. Stačí panáčika potlačiť a on vyskočí. A potom vrátiť do dierky. Odporúčame pre deti, čo stále niečo niekde mačkajú. Vyskakovací panáčikovia sú zároveň diagnostickou pomôckou, či deti vnímajú farebnosť ako vlastnosť. Ak dieťa (niekedy okolo 1.5-2 roka) začne samé od seba priraďovať panáčiky farebne správne, tak je pripravené naučiť sa farby pomenovávať.

Prajem Vám pokojné Vianoce s rozumnými darčekmi a príjemnými chvíľami s rodinou a malým objaviteľom.

Podobné články