5 hier, ktoré nič navyše nestoja a deti pripravia do školy

Začiatok školského roka sa blíži, niektoré dni už aj počasie tomu nasvedčuje. Niekde vo vnútri máte chrobáka, ktorý Vás nahlodáva, že by ste sa mali s predškolákom chystať na školu? A viete, že na písanie a čítanie sa viete spolu pripraviť aj tak, že sa pri tom budete len hrať? Tieto hry pomôžu, aby sa v zošite b a d nemiešalo. Precvičovať orientáciu hrou je omnoho zábavnejšie ako v pracovnom zošite.

Priestorová orientácia

Bez nej sa pri čítaní a písaní moc deti nepohnú. Musia vedieť, čo znamená dopredu, dozadu, vpravo, vľavo, medzi, pod, nad… a tieto pokyny sa dajú krásne precvičovať aj mimo stolčeka a pracovných listov.

1. Hra na vlastnom tele

Táto hra je zložitejšia ako sa zdá. Preto rozpíšem niekoľko jej úrovní pre rôzne deti. Dieťaťu dávame pokyny, čo má spraviť.

1. Jednoduché – zakývaj pravou rukou, dupni ľavou nohou, zdvihni pravú nohu, otvor a zatvor ľavú dlaň, toč pravým zápästím….

Čiže vždy ho sústredím len na jednu časť tela – jednu končatinu pravej alebo ľavej strany (hrateľné už s deťmi okolo 4. roka, pravú stranu im možno označiť napríklad gumičkou na ruku)

2. Stredne zložité – polož pravú ruku na nos, ľavú ruku na hlavu…

Pri tejto úrovni smerujem končatinu na stredovú časť tela, poviem už dva pojmy okrem končatiny aj miesto, kam ju dať.

3. Zložité – dieťaťu dávam 2 pokyny najprv len na tú istú stranu tela, potom len na skrížené časti tela (vek 5+) a nakoniec na striedačku (vek 6+).

Daj si pravú ruku na pravé koleno. Ukáž mi ľavou rukou ľavé ucho…

Potiahni si pravou rukou ľavé ucho. Strč si prst ľavej ruky do pravej nosovej dierky. Zdvihni ľavú ruku a pravú nohu…

A nakoniec všetky pokyny na striedačku.

Zo začiatku hrajte túto hru tak, že si sadnete vedľa dieťaťa a budete ich robiť spolu rovnako. Neskôr ich robí len dieťa a tiež môže vymýšľať pokyny pre dospelákov. Ak spraví niečo opačne, nevadí, nabudúce to bude lepšie. Odporúčam použiť gumičku na pravú stranu a pri precvičovaní pravej strany ju viac zvedomovať (daj si pravú ruku (tú s gumičkou/náramkom) na pravé ucho)…

Táto hra je na miesto aj čas úplne nenáročná a môžete sa ju zahrať kdekoľvek.

2. Ja robot

Opäť hra s celým telom na nasledovanie pokynov. Schovajte dieťaťu v byte či záhrade nejakú maličkosť a postavte ho na štart. Následne mú dávajte pokyny, ktoré bude ako robot nasledovať aby sa dostal k cieľu. Choď 2 kroky dopredu, otoč sa doľava, teraz skoč 5x, otoč sa doprava, sprav 2 kroky vpred….

3. Hra s miniatúrkami

Budete potrebovať papier, na ktorý si nakreslíte okienka a niekoľko miniatúr. Úlohou dieťaťa bude podľa pokynov umiestňovať figúrky do okienok. Napríklad polož ľadového medveďa do ľavého horného rohu. Daj slona naľavo od člnu. Motýľa umiestni medzi koral a pandu a podobne. Domčeky s okienkami si môžete nakresliť rôzne a obyvatelia môžu byť ešte rôznejší.

4. Hra s kockami

Tak, tu to bude trošinku zložitejšie, budete potrebovať 2 rovnaké podložky (kľudne čistý papier) a na oboch označte ľavý horný roh napríklad bodkou, 2 sady 5-10 kociek (drevené, lego…). Sady musia byť farebne aj tvarovo identické. O čo mladšie dieťa, o to menší počet a väčší kontrast prvkov použite.

Sadnite si s dieťaťom chrbtom k sebe, podložku si dajte pred seba, aby bol označený roh vľavo hore a pred seba si dajte kocky. Poskladajte jednoduchú stavbu. Dieťa inštruujte, aby postavilo to isté na základe vašich pokynov: Polož malý červený štvorec do stredu papiera. Zober si strom a postav ho na neho tak, aby si videl korunu. Do ľavého rohu postav modrú kocku a na ňu červený valec…. Nakoniec si stavby porovnajte tak, že si podložky postavíte vedľa seba tak, aby mali obe označené ľavý horný roh. V stavaní podľa návodu sa s dieťaťom striedajte.

5. Zapamätaj si, alebo pexeso inak

Vyberte si niekoľko obľúbených párov z pexesa a roztrieďte ich na 2 kôpky. 1. kôpku rozložte do rady a snažte sa zapamätať si ju. Následne tento rad zakryte utierkou a pokúste sa kartičky z druhej kôpky zoradiť rovnako. Nakoniec rady porovnajte a opravte.

Všetky tieto hry podporujú koncentráciu, rozvíjajú logiku, myslenie, pamäť a hlavne priestorovú orientáciu. Vyskúšané na vlastnom dieťati 🙂

Marcela Gregorovičova

lektorka