CHYSTÁTE SA ZBAVIŤ PLIENOK TOTO LETO?

Pridajte sa do nášho kurzu a podpornej skupiny na facebooku

Bez plienok a bez stresu so zľavou 40% do 20.6.2024

 

Ako zabaviť dieťa v autosedačke

Pre veľa detí je dlhé cestovanie autom náročné. A hlavne teraz, v lete. Cestujeme po Slovensku aj Európe. Deti sa vyvíjajú v pohybe. Ich vnútorná energia ich ženie, aby sa stále hýbali, niečo preliezali, skákali a chytali. No keď sú pripútané v autosedačke, tak to nejde. Začnú sa nudiť. Je im dlho sedieť na mieste (a ešte pripútané). Ako to spolu zvládnuť?

Ideálne je, ak väčšinu cesty dieťatko prespí, no nie vždy je to možné a niektoré deti neradi spia v aute. Ponúkame vám zopár tipov na hračky a hry, ktoré v aute zaujmú…

Cestovanie s bábätkom v prvom polroku

Najmenšie detičky sú ešte pomerne „statické“ a keď sa im v aute prihovárame, tak to zvládajú celkom dobre. Veľkou nevýhodou vajíčka je, že z neho nevidia von cez okno a pozerať sa niekoľko hodín na prázdnu sedačku je vážne nuda.

Zabavia sa napríklad s úchopovou loptičkou – stačí cez ňu prevliecť šnúru a zavesiť ju na rúčku od vajíčka. Môžu ju chytať rukami, ale aj kopkať do nej nôžkami a keď sa jej nasýtia, tak ju len odsuniete preč. Veľkou výhodou uchytenia na šnúrke je to, že keď aj z autosedačky vypadne, ľahko ju nájdete. 🙂

Do ruky ich poteší aj nová hrkálka. Niečo, čo nie je „okukané z domu“ a vydáva to zvuk alebo sa s tým dá robiť nejaký pohyb. Tieto hračky deti upokojujú, a tým že nemajú okolo seba veľa rušivých podnetov, vedia sa s nimi dlho zahrať.

Pre deti je príťažlivá húsenica na motoriku, ktorú môžu v ruke rôzne pretáčať a uvoľňovať si tak zápästia na oboch rukách. Je celkom vhodné si nechať hračku, ktorá ich bude vždy „čakať v aute“ a bude pre ne zaujímavá.

Na čítanie odporúčame knižky s kontrastnými obrázkami – Aha, mami! Keď ich budete s deťmi v aute čítať, ukazujte im naraz najviac 2 – 3 obrázky, aby sa sústredili na obrázky a nie na „veľkú vec“ vo vašich rukách.

Od pol roka do roka a pol

Keď sa otočí sedačka do smeru jazdy, cestovanie naberie nový rozmer. No kým sa tak nestane, je to s deťmi náročnejšie. Keďže v tomto období rastú zuby, je dobré si so sebou zobrať aj niečo na nekončiace žužľanie a okusovanie. Vhodné sú hryzatká z prírodných materiálov a taktiež sa môžete pohrať so zvieratkami z farmy.  Odporúčame dať do rúk najviac 2, aby ste ich nehľadali po celom aute.

Nám sa veľmi osvedčilo nosiť taštičku, v ktorej boli rôzne peňaženky (3 – 4) na otváranie a v nich bolo vždy schované malé prekvapenie. Najväčší úspech mali miniatúry domácich miláčikov. 

Dobre vám poslúži aj nová knižka s peknými obrázkami, ktorú si môžete spolu čítať. Opäť odporúčame túto knižku čítať iba v aute, aby bola zaujímavá. Okrem knižiek sa deti budú tešiť aj spoločnému spievaniu. Spievanie jednoduchých detských pesničiek napomáha k tréningu pamäte, ako aj k rozvoju reči a slovnej zásoby.

Keď je dieťatko bdelé, je dôležité si robiť prestávky, aby sa mohlo povystierať a unaviť sa pohybom. Nezabudnite mať so sebou niečo dobré na jedenie a veľa tekutín, ak by ste cestou náhodou uviazli niekde v kolóne.

Prajeme vám šťastnú cestu a prázdniny plné zážitkov.

Autorka: Marcela Gregorovičová

Podobné články