CHYSTÁTE SA ZBAVIŤ PLIENOK TOTO LETO?

Pridajte sa do nášho kurzu a podpornej skupiny na facebooku

Bez plienok a bez stresu so zľavou 40% do 20.6.2024

 

Čo už viem – aktívny čas 4-mesačného bábätka

Toto je naša Anička. Anička sa toho za 4 mesiace od svojho narodenia stihla už veľa naučiť. Jej zvedavé očká zbystrili – rady všetko naokolo skúmajú, svaly spevneli a rúčky zjemneli.  Keď je Anička oddýchnutá a dobre napapaná, je čas na hru. Ako trávi svoj aktívny čas, to Vám ukážeme aj napíšeme v týchto riadkoch.

Na brušku Anička skúmavo sleduje knižku s kontrastnými obrázkami. Táto poloha je základ pre rozvoj hrubej motoriky dieťatka, posilňujú sa svaly chrbta, ramien, šije i rúk. Kontrastné obrázky jej pomáhajú vydržať na brušku dlhšie a tiež rozvíjajú jej zrak. Anička pri pozorovaní otáča hlavičkou doprava a doľava. Keď sa jej niečo zapáči, vydáva milé zvuky, ktorými vyjadruje  svoje zaujatie, nadšenie či úžas.  Dokáže si už pekne udržať hlavičku i hrudník, opiera sa o predlaktia.

Pod hrazdičkou so zaujatím sleduje „lietajúce“ farebné motýliky. Požičal jej ich braček, ktorý ich mal odložené medzi svojimi pokladmi. V tomto veku už vníma nielen kontrasty, ale aj farby. Sledovanie farebných objektov a ich letmého pohybu tak rozvíja jej zrak.

Anička rada uchopuje hračky do ruky –  na hrazdičke preto máva tiež zavesený krúžok.  Dočahuje ho oboma rukami. Uchopovanie krúžku jej napomáha k lepšej koordinácií pohybov. Keď sa jej ho podarí uchopiť, snaží sa dostať ho do úst – svojho zmyslovo najcitlivejšieho orgánu.

Hrkajúce, šuštiace či zvoniace zvuky sú pre ňu veľmi príťažlivé. Hrkálku si vie pekne udržať v ruke, pri jej skúmaní zapája obe rúčky. Hrká, obzerá, ochutnáva – so všetkým je toľko veľa práce. Pri hre často dvíha nohu i zadoček do hora a niekedy sa jej podarí pretočiť na bok.

Anička svoj čas na hru rada trávi aj na matraci pred zrkadlom. So zaujatím sleduje svoj obraz, svoje pohyby, usmieva sa. Sledovanie v zrkadle predlžuje jej koncentráciu a motivuje ju k pohybu.   

Po hre je zase čas na spánok. Pekné sny, Anička. Prajeme Ti, aby si naďalej s veľkou radosťou objavovala tento svet a zo dňa na deň robila svoje malé krôčky k samostatnosti. Tešíme sa, že Ťa môžeme na tejto ceste sprevádzať.

Monika
Aničkina mamička a montessori sprievodkyňa

Podobné články