CHYSTÁTE SA ZBAVIŤ PLIENOK TOTO LETO?

Pridajte sa do nášho kurzu a podpornej skupiny na facebooku

Bez plienok a bez stresu so zľavou 40% do 20.6.2024

 

Aktivity na rozvoj psychomotoriky s Aničkou – 1 rok


Anička má už jeden rok. Na svojej ceste k samostatnosti urobila už veľký kus práce. Naučila sa samostatne chodiť a vie povedať už zopár slovíčok. Jej neúnavné úsilie pri získavaní nových zručností je obdivuhodné. Podelíme sa, akým aktivitám sa s Aničkou venujeme na podporu jej psychomotorického vývinu.

Navliekanie krúžkov na tyč
Anička sa už zopár týždňov zaujíma o navliekanie krúžkov. Tyč s pohyblivou podstavou jej pomáha, aby sa krúžok dal ľahšie navliecť. Trénujeme tak koordináciu oko-ruka. Počet krúžkov postupne pridávame podľa toho, koľko Anička zvládne.
Krúžok opakovane navlieka a vyvlieka, celým postupom je veľmi zaujatá.

Otváranie a zatváranie
Na nácvik otvárania a zatvárania nám výborne slúži krabička s farebnými zásuvkami, ktorá je u nás veľmi obľúbená už zopár mesiacov.
Pri otváraní zásuviek Anička trénuje vzájomnú spoluprácu oboch rúk – jedna rúčka otvorí a drží zásuvku, kým druhá rúčka vyberá malé „poklady“ – figúrky zvierat, kúsky lega.


Anička rada otvára i rôzne krabičky a dózičky z potravín, vitamínov, drogérie. Veľkým lákadlom sú všetky skrinky a zásuvky v byte, kde sa Anička učí hraniciam – že sú veci, ktoré si môže povyberať a poprezerať a sú i také, ktoré už nie.


Vhadzovanie predmetov do otvoru
Anička sa veľmi zaujíma aj o vkladanie predmetov do malého otvoru.
Krabičku na vhadzovanie sme si vytvorili doma sami z kartónovej krabice. Začali sme kruhovým otvorom s priemerom 2,5 – 3 cm. Anička do takéhoto otvoru vkladá drevené valčeky, a pom-pomy. Manipuláciou s menšími predmetmi rozvíja pinzetový úchop.
Keď vhodí všetky predmety, krabičku spolu otvoríme, predmety povyberáme a môžeme sa hrať od začiatku.

Prezeranie knižiek
Anička často otáča stránky v knižkách a prezerá si obrázky, čo jej pomáha pri koordinácií pohybov. Má rada knižky s otváracími okienkami, so zvieratami alebo so zvukmi. Jedna z jej obľúbených je i zvuková knižka Vtáky našich lesov, kde si rada vypočuje kukučku či sovu. Prštekom stláča tlačidlá a so zaujatím počúva zvuky.

Do ďalších dní prajem Aničke veľa každodenných objavov, pri ktorých ju s radosťou budem sprevádzať.

Monika
Aničkina mamička a montessori sprievodkyňa

Podobné články