10% ZĽAVA NA VŠETKY MINIATÚRY
PRI OBJEDNANÍ ZADAJTE
KÓD: MINI10

Dovoľte deťom maľovať prstami

Maľovanie prstami (z angličtiny finger painting) je jednoduchá a zároveň zábavná aktivita s veľkým vplyvom na vývoj dieťaťa bez ohľadu na vek. Takýto spôsob maľovania na prvý pohľad vyzerá ako chaotická a špinavá činnosť, kvôli čomu sa jej väčšina rodičov vyhýba. Keď ale zistíte, ako dokáže maľovanie prstami pomôcť vášmu dieťaťu napredovať vo vývoji, trochu neporiadku vám už vadiť nebude.

Maľovanie prstami si nevyžaduje žiadne špeciálne nástroje či drahé pomôcky. Nepotrebujete žiadne štetce, pretože deti používajú vlastné prsty, vďaka čomu je pre ne táto aktivita zaujímavejšia a zábavnejšia. Všetko, čo potrebujete, sú farby, papier a trochu vašej ochoty.

Chýba vašim deťom predstavivosť? S tým im pomôžu šablóny na maľovanie prstom, na ktoré sme si pre vás pripravili špeciálnu zľavu. Zľavový kód nájdete na konci tohto článku.

Maľovanie prstami zlepšuje zmyslové vnímanie

Maľovanie prstami stimuluje všetky zmysly, nielen hmat. Táto aktivita deti povzbudzuje, aby pri hraní a učení používali zrak, čuch, sluch a hmat. Prostredníctvom dotyku a vnímania farieb očami takýto spôsob maľovania zlepšuje pamäť detí aj ich schopnosť vizualizácie, a pomáha im lepšie pochopiť rozdiel medzi fyzickými a abstraktnými predmetmi.

Skúmaním farieb, textúr a odtlačkov si deti rozvíjajú aj zmyslovú integráciu. Tá im pomôže neskôr, keď sa začnú učiť zložitejšie matematické a jazykové koncepty.

Farby na zjedenie!

Ak sa obávate, že vaše deti budú farby jesť a svoje prsty oblizovať, vyrobte im jedlé farby. Je to jeden zo spôsobov, ako mať istotu, že deťom farby neublížia.

Jedlé gélové farby – RECEPT

Čo budete na výroby domácich jedlých farieb potrebovať?

  • 2 polievkové lyžice cukru
  • približne 1/3 hrnčeka kukuričného škrobu
  • 2 hrnčeky vody
  • prírodné potravinárske farbivo

Do stredne veľkého hrnca nalejte vodu a pridajte k nej cukor a škrob. Pomaly miešajte a zahrievajte. Miešajte naozaj dôsledne a dbajte na to, aby ste miešali aj dno hrnca – podobne, ako keď varíte puding.

Kým sa zmes zohrieva, pripravte si nádoby pre každú farbu, ktorú chcete vyrobiť. Po niekoľkých minútach by sa mala zmes začať meniť z mliečnej tekutiny na takmer priesvitný gél. Akonáhle sa dostane do tohto bodu, hrniec odstavte a vyrobený gél z neho rovnomerne rozdeľte do pripravených nádob. Pridajte potravinárske farbivo a obsah nádob dobre premiešajte. Keď budú gélové farby dostatočne chladné, zaneste ich deťom a môže sa začať tvoriť!

 (Tento recept nájdete tu: https://tinkerlab.com/edible-homemade-paint/)

Ak sa vám výroba domácich farieb nepozdáva, nezúfajte. Na našom e-shope nájdete špeciálne prstové farby určené práve na maľovanie prstami vyrobené z prírodných materiálov.

Sebavyjadrenie

Keď deti maľujú, učia sa vizuálne komunikovať svoje pocity. Skúste nasmerovať svoje dieťa, aby si vybralo farbu, ktorá vyjadruje to, ako sa práve cíti. Napríklad, ak sú deti nahnevané, môžu si zvoliť červenú, alebo zelenú, ak sú šťastné. Keď sa deti naučia preniesť svoje emócie na papier, s väčšou pravdepodobnosťou o nich budú neskôr schopné hovoriť a naučia sa aj lepšie ich ovládať.

Zapojte do maľovania kamarátov či deti od susedov – pri maľovaní prstami vykonávanom v skupine sa deti učia zdieľať svoje vlastné pocity, ale aj chápať a rešpektovať pocity druhých. To môže pripraviť mladých ľudí na neskoršiu prácu v tíme.

Maľovanie prstami zlepšuje jemnú motoriku a koordináciu oko-ruka

Aj keď maľovanie prstami vyzerá veľmi jednoducho, vyžaduje si zložité pohyby rúk, ktoré posilňujú svaly prstov a celých rúk, a rozvíjajú zručnosti potrebné na učenie písania a držanie pera. Táto aktivita tiež zlepšuje koordináciu ruka-oko a podporuje zručnosti ako vyfarbovanie obrázkov, strihanie a skladanie papiera. Všetky tieto získané zručnosti potom pomáhajú deťom aj pri každodenných činnostiach – napríklad pri zapínaní gombíkov na oblečení a zaväzovaní topánok.

Podporuje intelektuálny rozvoj

Maľovanie prstami vystavuje deti farbám, ktoré skúmajú, miešajú a experimentujú s nimi. To všetko má pozitívny vplyv na ich intelektuálny rozvoj a myslenie. Keď manipulujú s materiálmi, pohybujú sa v priestore a premýšľajú o farbách, ich myseľ sa neustále zaoberá viacerými vecami. Maľovanie prstami rozvíja obe strany mozgu a učí deti, ako ich používať súčasne.

Podporte predstavivosť a kreativitu vašich detí

Jednou z najväčších výhod maľovania prstami je, že deti táto aktivita baví. A to je dôvod, prečo hra s farbami, vzormi a sviežou textúrou farby podnecuje slobodu a kreativitu detí. Schopnosť sústrediť sa na proces, a nie na konečný výsledok, dáva deťom príležitosť naplno si túto aktivitu užiť, aj keď nemajú špeciálny maliarsky talent.

Na e-shope so vzdelávacími PDF materiálmi pre všetky deti liberi.sk nájdete rôzne jarné aktivity určené na zabavenie detí – spomínané maľovanie prstami, aktivity na strihanie, počítanie a spoznávanie sveta.

Využite špeciálnu zľavu 25% na všetky jarné motívy so zľavovým kódom: montemama25 a užite si spoločnú zábavu!