Drevené či plastové hračky? Kombinujte!

Klasické drevené hračky slávia návrat. Rodičia s nadšením siahajú po výrobkoch, ktoré si pamätajú ešte z čias svojho detstva. Drevené hračky – kocky, vláčiky či nábytok pre bábiky, majú v našich domácnostiach tradíciu. Okrem nadčasového a originálneho prepracovania sa môžu pochváliť trvanlivosťou a zdravotnou nezávadnosťou. Masívnejší materiál umožňuje rozvoj jemnej motoriky a pršteky vášho dieťaťa sa s drevenou hračkou viac potrápia.

 

Hračky z plastového materiálu naopak zažívajú obdobie veľkej kritiky. Svoju zásluhu má na tom aj niekoľko prípadov, keď sa do obchodných reťazcov dostali výrobky zo škodlivého materiálu. Avšak väčšina plastových hračiek zodpovedá prísnym štandardom a pri kúpe sa nemusíte o zdravie svojich ratolestí obávať.

 

Aj plastové hračky majú svoje výhody

Plastové hračky predstavujú pre rodinu prijateľnú alternatívu najmä v otázke ceny. Samozrejme, mnohé výrobky z plastových materiálov sa rýchlo ničia a strácajú na kráse. Neplatí to však vždy. Napríklad najobľúbenejšia hračka všetkých detí – lego, je takmer nezničiteľná.

 

Lego je roky obľúbená plastová hračka, ktorá zaujme mladších i starších.

 

Na trhu existuje množstvo variánt tejto stavebnice, určených pre všetky vekové kategórie, a tiež špeciálne edície pre chlapcov a dievčatá. Výhodou klasického lega je ľahká umývateľnosť a uskladnenie, no najmä fakt, že zaujme deti každého veku. Lego dnes ponúka zaujímavé tvary a farby, ktoré môže dieťa skúmať, a veľký priestor na fantáziu a vlastnú tvorbu.

 

V každej rodine s malým dievčatkom sa nájde aspoň jedna plastová bábika. Aj keď tie ručne šité sú rodičom určite milšie, pre dievčatká má obľúbená bábika s dlhými vlasmi a princeznovskými šatami neopakovateľné kúzlo. Napriek kratšej životnosti ponúka takáto hračka veľa výhod- tou najdôležitejšou je jej variabilnosť. Dievčatká sa o svoje bábiky rady starajú- kúpu ich,  češú, uspávajú, prezliekajú z jedných šiat do druhých. Manipulácia s plastovou bábikou je oveľa jednoduchšia než s látkovou, a ponúka pre malú slečnu viac možností hry.

 

Plastová bábika bábika s dlhými vlasmi a princeznovskými šatami má pre dievčatká nezameniteľné čaro.

 

Drevo v rukách ožíva

Drevené hračky umožňujú deťom dotknúť sa materiálu, ktorý sa v ich prostredí objavuje čoraz menej. V rukách najmenších ožíva a prispôsobuje sa ich hre a nápadom. S drevenými hračkami sa deti vydržia zabávať celé hodiny a ako spomienka im ostávajú ešte dlhé roky. Pri kúpe týchto hračiek sa teda orientujte na tie, ktoré s vašimi ratolesťami porastú a ponúkajú pri hre určitú variabilitu.

 

Skvelou investíciou je drevený domček či kuchynka, a tiež nábytok pre bábiky. Kým varianty vyrobené z plastu sa rýchlo zničia, drevené výrobky zvládnu všetky detské hry a nápady, a k hre sa radi pridajú aj rodičia. Chlapcov zas poteší drevená železnica či autodráha, ktorá sa s tou plastovou kvalitou nedá porovnať. Veľkou výhodou je najmä to, že deti ich môžu podľa vlastnej tvorivosti donekonečna rozoberať a skladať, a jednotlivé diely pri tom nepoškodia.

 

Drevený materiál je príjemný na dotyk a zdravotne nezávadný.

 

Ak chcete obdarovať drevenou hračkou mladšie deti, vyberte si spomedzi tých, ktoré majú didaktické zameranie. Rôzne detské labyrinty, puzzle, skrinky určené na vkladanie kociek rôznych tvarov či špeciálne drevené korálky na navliekanie sa budú páčiť chlapcom aj dievčatám a narozdiel od plastových prežijú viacero vašich potomkov.

 

Bohatý svet materiálov

Hračky nemusia byť len plastové a drevené. Šikovné mamičky poľahky vyrobia niektoré pomôcky na hranie aj doma. Jednoduché látkové bábiky, oblečenie či kapsičky vaše deti ocenia nielen ako hračku, ale uvidia aj vašu námahu. Okrem látky nájdete na trhu aj rôzne alternatívy hračiek z papiera. Pre staršie dievčatá môžete kúpiť papierovú bábiku aj so šatami, ktoré si môže vystrihnúť a vymaľovať podľa vlastnej fantázie. Chlapci zas radi vystrihujú a skladajú papierové lietadlá a lode.

 

Hra s papierom podporuje nielen rozvoj jemnej motoriky a predstavivosti, ale vyžaduje aj určitú zručnosť, trpezlivosť a sústredenosť. Ak má za vaše dieťa za sebou náročný deň v škole, alebo sa sťažuje na nudu, pripravte mu papierové vystrihovačky, nožnice a lepidlo, a nechajte ho tvoriť. Práca z papierom je pre detí veľkým relaxom a nad svojim projektom dokážu presedieť celý deň. A ktovie, možno v papierových modeloch nájdu nový koníček.

 

Aj kúpa hračiek má svoje pravidlá

Výber hračiek s jednostranným zameraním- veľa plyšových zvieratiek alebo naopak len edukačné hry, nie je správnym riešením. Nebojte sa ponúknuť dieťaťu rôzne druhy hračiek. Kontakt s najrôznejšími farbami, tvarmi a materiálom je preň veľmi dôležitý. Pozor na nadbytok hračiek, prestávajú plniť svoj účel.

 

Dieťa by malo mať len toľko hier, aby stimulovali jeho tvorivosť a vlastné nápady. Dôležité je, aby mu ku hre nechýbal partner- rodič, súrodenec i kamarát, a aby mal okrem priestoru na hranie aj svoje povinnosti a dostatok času na šport a pohyb vonku. Len tak bude váš potomok prospievať a hra bude plniť svoj účel.

 

Autorka: Marcela Beňová

Foto: www.pixabay.com 

Podobné články