Ježiško, Mikuláš a ako je to s darčekmi?

Nosí Ježiško darčeky? A čo Mikuláš? Možno si aj vy kladiete otázku, ako tieto témy predstaviť deťom. Čo je správne? Predstierať pred deťmi hru na Ježiška a Mikuláša, ktorí tajne doručia darčeky pod stromček, či sladké balíčky do čižiem? Alebo im radšej ponúknuť reálnu verziu? Nezničí to ich detskú radosť a rúško tajomstva Vianoc?

Tieto otázky sa rozvírili v hlavách i u nás doma, keď syn dorástol a začal všetko viac vnímať. Spomínali sme na čas nášho detstva a ako sme to prežívali my. Musím priznať, že pre mňa samú bolo veľké sklamanie, keď som sa ako 5-ročná náhodou od staršieho brata dozvedela, že s Ježiškom a darčekmi od neho to bolo celé iba vymyslené, že to bolo iba milé klamstvo. Možno i preto som ako mama začala rozmýšľať iným smerom a nebola som si istá, či chcem túto hru predstierať i pred vlastným dieťaťom.

Začali sme teda hľadať inú – našu cestu, ako o Mikulášovi a Ježiškovi, Vianociach a darčekoch s dieťaťom hovoriť tak, aby to bolo čo najprirodzenejšie, pravdivé, no zároveň si všetko zachovalo svoj príbeh, tradície, svoju myšlienku.

A tak sme doma začali so synom hovoriť príbeh o sv. Mikulášovi, ktorý kedy dávno skutočne žil i vianočný príbeh narodenia Ježiška. Od týchto skutočných príbehov potom odovzdávame nášmu dieťaťu hlavnú myšlienku, podstatu týchto sviatkov a s nimi spojené tradície a zvyky. Ale poďme na to pekne po poriadku.

Sviatok sv. Mikuláša
Mikuláš bol biskup, ktorý žil veľmi dávno (3. – 4. stor.) v Malej Ázií. Stal sa známym práve pre svoju dobročinnosť a láskavé srdce, s ktorým pomáhal ľuďom v núdzi. Známy je príbeh o tom ako nezištne pomohol trom chudobným dievčatám, aby sa mohli čestne vydať. V noci dal nepozorovane mešec so zlatými mincami do okna, aby im otec mohol vyplatiť veno.

To, čo deťom ponúkneme z príbehu o sv. Mikulášovi závisí od ich veku. Základom pre každý vek je povedať, že Mikuláš skutočne žil a bol veľmi dobrý človek, ktorý pomáhal a obdarúval druhých. A preto si túto jeho dobročinnosť každoročne pripomíname a tiež sa vzájomne obdarovávame.

V predvečer sviatku sv. Mikuláša pripravujeme spolu so synom prekvapenie pre ocka a necháme mu na okne vrecúško s jeho obľúbenými orieškami a tiež pripravíme i prekvapenie pred dverami susedov. Rovnako si balíček s maškrtami nájde ráno i syn. Vie však, že ho tam nenechal skutočne Mikuláš ale že je to odkaz sv. Mikuláša nám, aby sme si vzájomne robili radosť a boli dobročinní.

Vianoce
Rovnako si rozprávame doma i príbeh narodenia Ježiška v Betleheme, Ježiška, ktorý prišiel na tento svet ako dar z neba pre nás všetkých, Ježiška, ktorý priniesol do nášho sveta lásku a pokoj. Každý rok si pripomíname jeho narodenie – tak, ako keď slávime naše narodeniny a dávame darček každému, koho máme radi, na kom nám záleží.

So synom spoločne balíme darčeky pre zvyšok rodiny, ozdobujeme stromček, robíme vianočné upratovanie a pred štedrou večerou spoločne prenesieme darčeky pod rozžiarený stromček. A najväčšia radosť je potom z rozbaľovania. Synove slová z posledných Vianoc sa mi ešte teraz ozývajú v ušiach: „A teraz to ešte raz zabaľme :)“

Čo je teda správne – ako s deťmi hovoriť o darčekoch a Vianociach? V článku ste si mohli prečítať náš spôsob – našu cestu, ktorá nám prináša radosť a naplnenie pri prežívaní sviatkov. Najdôležitejšie je však počúvať svoje vlastné srdce a byť s tým, čo dieťaťu ponúkame stotožnený.

Monika

Zdroj obrázkov: Rodinný archív