Kým oslávim prvý rok (6 – 12 mesiacov)

Keď sa z malého bábätka stáva batoľa, z rodičov sa stávajú strážcovia všetkého v domácnosti. A týchto drobcov takmer vôbec nezaujímajú žiadne hračky. Malí objavitelia by chceli robiť to, čo robia aj rodičia a preto chcú všetko otvárať a zatvárať, schovávať a premiestňovať, navliekať a skúšať, čo sa kam zmestí. Ak sa deťom ponúkne to, o čo majú záujem správny čas, tak ich tieto pomôcky zabavia na dlho.

 

Asi prvá ( a jedna z najdôležitejších) pomôcok je krabička s táckou a guľôčkou.

Ide o veľmi jednoduchú a pritom účinnú pomôcku hlavne počas separačnej úzkosti. Bábätko si začína uvedomovať, že veci existujú aj keď ich nevidí a tento poznatok si najradšej overuje na maminke, ktorú neustále privoláva svojim plačom. V tomto období mu je vhodné ukázať túto krabičku, kde si môže veľa krát overiť, že aj keď niečo chvíľku nevidí, tak to existuje. Ak bábätko ešte nie je motoricky schopné vhadzovať guľôčku, stačí, keď ju vhadzuje niekto iný a drobec je len pozorovateľ. V tomto období sú veľmi dôležité aj všetky hry „kuk“.
Keď začne batoľa otvárať všetky dvierka a šuplíky, obzvlášť vhodné sú tieto krabičky:

Na otváranie a zatváranie dvierok napríklad táto:

Pre deti čo milujú šuplíky táto:

A pre malých objaviteľov táto:

Krabička s farebnými zásuvkami poslúži na schovanie všetkých pokladov (či už cumlíka alebo vyzlečenej ponožky). Bábo môže donekonečna otvárať a zatvárať dvierka a vysťahovať celý ich obsah. Keď trošku podrastie, môžeme mu skúsiť dať do krabičky predmety rovnakých farieb ako sú dvierka a sledovať, či ich schováva podľa farieb.

Do autosedačky a na dlhé prechádzky v kočíku je priam ideálna motorická húsenica. Deti si ju veľmi rýchlo obľúbia a radi sa s ňou hrajú ešte aj okolo druhých narodenín.

Deti, ktoré milujú kolieska určite poteší krásne spracované drevené autíčko ako je napríklad toto:

Jedna z hračiek, ktorá vydrží dlho, je pyramída na navliekanie.

Tých najmenších (okolo 9 mesiaca) zabaví na dostatočne dlho len podstava a najväčšia obruč. Pyramída ma oblú základňu, takže si ju drobec vie nakloniť presne tak, ako potrebuje. Postupne mu môžeme zvyšovať počet obručí a okolo dvoch rokov už zvládne poskladať aj pyramídu.

Ďalšou z tých nadčasových je táto drevená zatĺkačka.

Malé bábätko poteší bez kladiva hoc aj len s jednou loptičkou na vtláčanie celou dlaňou (v čase keď dieťatko začína sedieť). Aj tu sa loptička stráca a objavuje, čiže taktiež pomáha s prekonaním separačnej úzkosti. Postupne môžeme loptičky pridávať a sledovať, či si batoľa uvedomuje farby a začne loptičky s otvormi párovať. Táto hračka poslúži naozaj dlho, keď sa k nej pridá kladivko, tak si na nej prebytočnú energiu vybijú aj štvorroční.
Všetky spomínané hračky sú veľmi jednoduché a skutočné hračky až tak nepripomínajú. Aj preto si ich malé bábätká radi vyberajú a radi sa s nimi zabavia.

Kým oslávim prvý rok
Kým oslávim prvý rok
Kým oslávim prvý rok

Podobné články