Zľava 11% na MINIATÚRY a

ŽIVOTNÉ CYKLY

zľavový kód CYKLY11 platí do nedele 19.5.2024

Nechajte deti snívať

Stalo sa mi to nedávno na návšteve. Kamarátka, ktorá má desaťročnú slečnu, mi rozprávala, aký výchovný problém doma práve rieši.

„Vieš, ona je taká stále zamyslená. Neustále jej niečo chodí po rozume. Namiesto učenia len pozerá von oknom, premýšľa o kadečom a na dôležité sa nesústredí. Len by čítala, brnkala si na klavíri a kreslila obrázky. Ona je taká zasnívaná, čo s ňou budem robiť!“

Nechajte deti snívať

Keď som sa spýtala, prečo je to taký problém, kamarátka mi rozohnene vysvetľovala, že život je ťažký, treba stáť pevne a nohách, že s ňou budú problémy, bude hlúpa, nepraktická a na matematike jej snívanie nepomôže.

Kategória rojko

Vraj len sedem percent populácie tvoria zasnívaní rojkovia, ktorí majú aj v dospelosti schopnosť silnej vizualizácia a hlavnou črtou ich práce je predstavivosť. Sú veľmi empatickí, citliví, majú schopnosť zaujať a vnútorne motivovať svoje okolie. Skrátka, majú iskru, charizmu a životnú vitalitu. Rojkovia sú veľmi obľúbení, pretože majú veľa nápadov, myšlienok a dokážu preniesť svoje nadšenie na ostatných.

Rojkom sa človek nestane len tak. Zvyčajne sa tak narodí a už v útlom veku bohato pracuje s fantáziou aj slovami. Malého rojka poznáte podľa rozčítanej knihy, farebného obrázku plného detailov, kytičky kvetov pre mamu aj mimo hlavných rodinných sviatkov (Deň matiek a meniny). Rojkovia nechodia na výlety, ale za dobrodružstvom. Rojkovia sa netešia na darčeky, ale na prekvapenia (ktoré sami vyrobia). Rojkovia – to sú malé princezné, rytieri, baletky a námorníci. Napriek tomu, že na Slovensku nemáme monarchiu ani more.

Rojkovia majú potenciál

Zdá sa vám, že malí rojkovia iba snívajú namiesto toho, aby poutierali prach a dopísali úlohu zo slovenčiny? Že im chýba disciplína a mali by robiť niečo užitočné? Nie je to celkom tak. Zasnívané deti bývajú prekvapivo systematické. Nie vždy sa to prejavuje v upratanom peračníku, ale rojkovia dokážu nájsť dokonalý systém vo veciach, ktoré ich zaujímajú.

Rojkovia sú zvyčajne štedrí a veľkorysí darcovia, ktorí sa radi obetujú, pomáhajú a ľahko si nachádzajú cestu k ostatným. Vyznačujú sa empatiou a tým, že oveľa jednoduchšie, než analytické typy dokážu prečítať pohnútky a potreby ostatných. Ľahko odpúšťajú, sú trpezliví a jednoduchšie sa prispôsobujú zmenám. Dokážu dať dôveru a vážia si, ak niekto dôveruje im.

Zasnívané deti dokážu už od najútlejšieho veku presne pomenovať svoje emócie a túžby, rovnako ako ich vytušia u ostatných. Rýchlo emocionálne dozrievajú, v tomto smere zvyčajne predbehnú rovesníkov. Rojkovia sú ako deti i dospelí oveľa šťastnejší a vyrovnanejší, pretože povestný „gombík“ na odbúranie stresu či vnútornú spokojnosť majú v sebe a vedia ho použiť.

Predstavujete si malého rojka nevyhnutne ako umelca? Detí s bohatou fantáziou a dobrosrdečnou povahou sa v dospelosti dobre uplatnia v pedagogickom smere, ale aj v akokoľvek sociálnom obore. Práca s ľuďmi, deťmi, koučing, personalistika, ale aj spojenie fantázie a logiky v grafike, dizajne, architektúre… bohatá fantázia má v pracovnom živote otvorené dvere všade. Prečo? Pretože je vzácna a nedá sa naučiť.

Ako pracovať s malým rojkom

Mnoho rodičov robí tú chybu, že sa zasnívané dieťa usiluje prevychovať. Akákoľvek kritika, hnev, trestanie odmeranosťou či výsmech citlivé dieťa veľmi zraňuje a dospelý v ňom čoskoro vyvolá pochybnosti o vlastnej hodnote a schopnostiach.

Ak máte doma namiesto nadaného matematika či usilovného športovca malého rojka, podporte ho, aby popri snívaní objavovalo aj jeho ďalšie silné stránky. Má dobré vzťahy s kamarátmi? Je šikovné v kreslení, slovenčine alebo sa zaujíma o zvieratká? Pomôžte mu odhaľovať nadanie a talenty, aby malo priestor realizovať svoje detské sny a predstavy.

A nebojte sa, aj zasnívané dieťa vie prekvapiť svojou húževnatosťou, vytrvalosťou a ak mu niečo nevyjde podľa predstáv, rýchlo nájde nové riešenie. Veď prečo by inak malo takú bohatú fantáziu?

Autorka: Marcela Beňová

Nechajte deti snívať