Priraďovanie – ako na to

Priraďovanie k obrázkom je veľmi obľúbenou aktivitou. Určite už aj vy ste ju doma s vašimi deťmi vyskúšali. Ako však s priraďovaním začať a ako presne postupovať, o tom bude tento krátky článok.

priradovanie11.  Miniatúry.

Na začiatok si vyberiete, aké predmety, nazvime ich miniatúry, bude dieťa priraďovať. Malo by to mať tematiku, ktorá dieťa zaujíma. Najčastejšou a najobľúbenejšou témou pre najmenších sú zvieratká, postupne môžete zvýšiť náročnosť napríklad na plemená psov, kvety, dinosaury, hudobné nástroje, svetové stavby a podobne. Dôležité je, aby sa dieťa ešte pred samotným priraďovaním stihlo s miniatúrami zoznámiť. Prezrieť si ich, pochytať, všimnúť detaily, môže ich zapojiť aj do hry podľa svojej fantázie. To dieťa ocení najmä ak sa zoznamuje napríklad s plemenami psov či mačiek, kde je veľa rôznych detailov, ktoré odlišujú jedno plemeno od druhého. Môžete v tejto zoznamovacej fáze dieťaťu miniatúry pomenovávať, rozprávať sa o tom, v čom sa odlišujú, aké majú farby, tvary atď..

 

 

 2. Fotka miniatúry.Keď máte toto za sebou, môžete dieťaťu nachystať fotky miniatúr na priraďovanie. Mali by to byť fotky miniatúr na bielom pozadí, aby farebné pozadie neodvádzalo pozornosť dieťaťa. To čo teda dieťa drží v ruke, by malo byť úplne totožné s tým, čo vidí na obrázku. Takto sa utvrdí v tom, že miniatúry pozná a vie ich od seba odlíšiť.

 

priradovanie3

3. Reálny obrázok miniatúry

Keď dieťa zvládlo priraďovanie k fotkám, môžete mu to sťažiť a ponúknuť mu obrázky z reálneho života. Teda obrázky reálnych zvieratiek, psov, stavieb, no stále na nerušivom bielom pozadí.

4. Reálny obrázok miniatúry v prirodzenom prostredí

Dostávate sa do cieľovej rovinky. Priraďovanie zvieratiek k ich obrázkom v prírode je najťažším levelom. Dieťa už bez problémov rozpozná zvieratko a môže rozložiť svoju pozornosť aj na pozadie a skúmať, kde zvieratko žije, čo na fotke papá alebo čo robí. Rozširuje  si okruh vedomostí a aj slovnú zásobu.

Možno si teraz hovoríte, že je to priveľa vytvárania obrázkov na jednu tú istú vec. No verte, že ak dieťa niečo zaujíma, veľmi rado sa k tomu vracia a o to radšej, ak je to s postupnými obmenami. V konečnom dôsledku si aj vy poviete, že investícia sa oplatila a dieťa sa s miniatúrami dlho vyhralo.

 

Nemáte čas pripravovať kartičky k miniatúram? Nevadí! K miniatúram Safari sme ich vytvorili za vás, pozrite si materiály na stiahnutie. Už len vytlačiť, zalaminovať, postrihať a môžete sa hrať.

 

Súvisiace produkty

695504_dogs_1

Psy

Podobné články