CHYSTÁTE SA ZBAVIŤ PLIENOK TOTO LETO?

Pridajte sa do nášho kurzu a podpornej skupiny na facebooku

Bez plienok a bez stresu so zľavou 40% až do nedele 23.6.2024

 

Spoznávajte svet inak – cestujte vlakom!

Cestovanie s deťmi môže byť pohodlné – naložiť do auta, pustiť detské pesničky a krpci o chvíľu spia, alebo náročná a nervy drásajúca záležitosť kopania do sedačiek, niekoľkohodinový plač a krik či nikdy nekončiace hádky. Ak máte pocit, že deťom je v aute jednoducho pridlho a nudia sa, doprajte im trochu dobrodružstva. Vezmite ich na spoznávačku svetom trochu inak – vlakom.

Ak ste sa už teraz zľakli, ako by to s vašimi neposednými spolucestujúcimi asi vyzeralo, zahoďte na chvíľu obavy. Ako malí sme cestovali vlakom, ale napríklad aj autobusom, oveľa častejšie než naše deti. A bola to pre nás príležitosť naučiť sa niečo o svete okolo seba a každá cesta vyzerala tak trochu ako lekcia dospelosti.

 

Pri ceste vlakom si nemôžete so sebou zobrať štyri kufre.

 

My cestujeme s dvoma slečnami pravidelne, nie preto, že by sme nemali auto, ale preto, lebo je to skrátka poučnejší a zaujímavejší spôsob, ako spoznávať svet. Po každej ceste sú deti trochu iné, rozumnejšie, trpezlivejšie a sebaistejšie.

 

Lebo cestovanie vlakom je skrátka iné. Vyžaduje si nielen od dospelých, ale aj od detí, trochu disciplíny a kreativity.Neexistuje, aby sa balilo na víkend do štyroch kufrov, pretože ich do vlaku jednoducho nedostaneme. Musíme sa rozhodnúť, čo potrebujeme. Možno si toho musíte zabaliť menej. Možno sa deti budú musieť zaobísť bez náhradnej vetrovky, zbierky plyšákov a batoľa bez detskej stoličky. Strašné čo len pomyslieť? Dokonca sa môže stať, že vášmu školákovi dôjdu čisté tričká a bude si musieť nejaké sám oprať.

 

Disciplinovaní cestujúci

Vo vlaku tiež platí prísna disciplína. Každý si dáva pozor na svoje veci. My cestujeme s dvomi slečnami. To v praxi znamená jeden kufor, jedna notebooková taška a každý člen rodiny má svoj ruksak/ruksačik s fľaškou na vodu, vreckovkami a obľúbenou hračkou (tú teda len deti). S nami najradšej cestujú omaľovánky a pastelky alebo kartičková hra a nejaké plyšové zvieratko. Ešte nikdy sme nestratili žiaden kus batožiny. Raz nám záhadne zmizla čiapka, ale po návrate z výletu sme ju objavili pred našimi dverami.

 

Vo vlaku máte zrazu dostatok času na rôzne hry a aktivity.

 

Dôležitou vecou je pozerať na hodinky. Skrátka strážiť čas. Na rozdiel od auta, ktoré na vás čaká v garáži, vlak musíte stihnúť. Skvelá príležitosť, ako vysvetliť deťom, čo to vlastne ukazuje veľká a malá ručička. Aj nám sa stalo, že sme neodhadli čas správne, a zmeškali vlak o päť minút. Postupne však nastúpila “prísna“ disciplína, a dnes nielenže stíhame, ale máme dosť času kúpiť si lístky a ešte zostane chvíľka navyše. Veľký úspech s dvomi malými deťmi. Toto je zároveň najrýchlejší spôsob, ako popohnať lenivé ratolesti. Kto by chcel zmeškať vlak, keď sa chystáte napríklad na kúpalisko?

 

Za poznaním a dobrodružstvom

Veľkou výhodou (alebo nevýhodou?) je, že vo vlaku na seba odrazu máme čas. Taký inakší. Nemusíme sa sústrediť na šoférovanie, kritizovať ostatných šoférov či sledovať reklamnú tabuľu na najbližší McDonaldˋs. Samozrejme, môžeme sa zahrabať do mobilného telefónu, rolovať instagram či hrať hry, ale môžeme sa tiež konečne porozprávať so svojimi deťmi. Vymieňať si dojmy z cesty. Tešiť sa zo spoločného výletu.

 

Ak máte staršie deti, zábava je v podstate neobmedzená. Karty, pexeso, magnetický šach či slovné hry ako Hádaj, na čo myslím, sú overená klasika ešte z detstva. Ako rodičia tak vytvoríte svojim deťom zážitky na celý život a obohatíte ich oveľa viac než keby sme im na cestu pribalili najnovší tablet.

 

Pexeso na cesty

 

Ak máte malé deti, okrem kreativity sa obrňte aj trpezlivosťou. Zoberte so sebou niekoľko kníh či pracovných zošitov. A keď už všetky alternatívy dôjdu, nechajte ich preskúmať vlak od stropu až po podlahu, od lokomotívy po posledný vozeň. Deti bývajú očarené mnohými nevídanými úkazmi- pohyblivým stolíkom na nápoje, operadlom, ktoré sa dá donekonečna zdvíhať a sklápať ( a sme pri montessori pedagogike), otváraním a zatváraním dverí či vlastným odrazom v skle. To, čo je pre nás samozrejmosťou, je pre ne úžasným objavom.

 

Nechajte deti preskúmať vlak od stropu až po podlahu,od lokomotívy po posledný vozeň.

 

Vo vlaku nikdy nebudete cestovať úplne sami. Stretnete milé babičky, študentov, ďalšie rodinky s deťmi, zoznámite so sprievodcami… Deťom rozhodne nebude chýbať sociálny kontakt. Môžu trénovať zdravenie, slušne sa opýtať na voľné miesto, naučiť sa, že nesmú kopať okolo seba, lebo musia dávať pozor na spolucestujúcich, môžu sprievodcom podať cestovný lístok.

 

Je pre vás cesta vlakom spolu s deťmi stále výzva? Vyskúšajte! Možno vám také malé vlakové dobrodružstvo spestrí deň, alebo zistíte, že vám dovolenka začala už po ceste k vytúženej destinácii, nie až v momente, keď ste po úmorných hodinách vyložili rodinu z auta. Cestovanie vlakom je radosť, dobrodružstvo a zábava, pre malých aj veľkých.

 

Knihy, ktoré pri cestovaní odporúčame:

Podobné články