Trúfnete si na domáce zvieratko?

Váhate nad domácim zvieratkom? Nerobíte dobre. Máločo tak prospieva deťom ako práve starostlivosť o bezbranného tvora. Veľa rodičov sa obáva, že kúpou domáceho zvieratka si na seba ušijú bič – vysnívaný psík, škrečok či korytnačka pod vianočným stromčekom končia nechcené a ignorované. Všetka starostlivosť o ich potreby ostane v rukách mamy a oca (nuž častejšie mamy, nie?), ktorí okrem bežných domácich prác musia navyše venčiť, kúpať, čistiť klietky a absolvovať povinné návštevy veterinára.

 

 

Aj keď to tak nevyzerá, takýmto situáciám sa dá predchádzať. Nielen prípravou na príchod miláčika, ale spoločným zapojením celej rodiny do starostlivosti o nový prírastok. Zvieratko by ste nemali vnímať ako príťaž, ale ako pomocníka, kúsok prírody vo vaše domácnosti, ktorý sprospieva nielen dospelým, ale aj deťom.

 

Starostlivosť o domáce zvieratko preverí silné a slabé stránky vašej rodiny.
 

 

Zrkadlo rodiny

Nezáleží na tom, či sa rozhodnete mať doma psa alebo rybičky. Domáce zvieratko a starostlivosť oň je odrazom chodu vašej domácnosti. Nemáte čas na prechádzky, pretože ste príliš zaneprázdnení? Alebo týždeň čo týždeň otrávene drhnete namiesto detí akvárko, pretože tie sa na to napriek sľubom vykašlali? Domáce zvieratko ukazuje slabé a silné stránky rodinného tímu.

 

Je dobré, že sa deň čo deň naháňame a neostáva nám čas na nič iné? A je v poriadku, keď deti necítia žiadne záväzky voči iným ľuďom (ani tvorom)? Sme šťastní v byte, v ktorom sa nemôže objaviť jediná neželaná capka?

 

Ak chcete svoj domov uvidieť v objektívnom svetle, práve domáce zvieratko vám v tom pomôže. Spolu s ním môže prísť ideálny čas na rozhovory o výchove k zodpovednosti, starostlivosti a význame rodinnej spolupráce. A verte či nie, vytúžený psík, ktorému dáte domov, dokáže byť úžasný zbližovač vzťahov.

 

Ako sa pripraviť na príchod zvieratka?

Dôležité je rozhodnúť sa pre také zvieratko, ktoré poteší celú rodinu. Možno nemáte podmienky, ktoré vám dovolia chovať poníka. Na druhej strane zajačik, andulka či vodná korytnačka sú pomerne odolní spoločníci a svoje miesto si nájdu aj v menšom byte. Majitelia záhrady zas môžu využiť väčší priestor a majú viac možností voľby.

 

Dôležité je rozhodnúť sa pre domáce zvieratko, ktoré poteší všetkých členov rodiny.
 

 

Objektívne zvážte svoje chovateľské skúsenosti. Niektoré zvieratká si vyžadujú náročnejšiu starostlivosť. Možno vás poteší skôr také, ktoré môžete pozorovať a deti ho budú kŕmiť a raz za čas mu vyčistia príbytok.

 

Jedna z najpríjemnejších častí je vziať deti do knižnice a spoločne si prečítať čo najviac dostupných kníh o starostlivosti. Na internete nájdete množstvo dobrých článkov, na sociálnych sieťach sa zas môžete zapojiť do komunít chovateľov a vymieňať si tu rady a názory.

 

Domáci miláčik prináša množstvo pozitív

Hovorí sa, že zvieratko dokáže odbúravať stres a napätie v rodine. Malým deťom, ktoré potrebujú častý fyzický kontakt, prospeje pritúliť si a pohladať mäkký kožúšok zajačika. Korytnačka či rybky vám zrejme veľa lásky neprejavia. Ak však máte doma malého pozorovateľa, ktorý miluje prírodu, rád číta a zaujíma sa o svet okolo seba, takéto zvieratko mu urobí obrovskú radosť.

 

Obľúbeným spoločníkom je napríklad škrečok.    Okrem psíka či zajaca si môžete spolu s deťmi kúpiť akvárium s rybičkami.
 

 

Psík, mačiatko či zhovorčivá andulka sú skvelými parťákmi, ak je vaše dieťa uzavreté, nesmelé či má problém nájsť si kamarátov. Zvieratká majú schopnosť opätovať starostlivosť a lásku vďačne a úprimne. Dieťa sa naviac môže doma odreagovať od nárokov v škole, prísť na iné myšlienky a mať na starosti aj iné veci ako seba. Tento bonus ocenia najmä rodičia detí v období puberty.

 

Aj mnohí psychológovia a terapeuti zdôrazňujú, že domáce zvieratá boli celé generácie bežnou súčasťou života detí a majú veľký vplyv na detskú psychiku a pohodu. Čím je dieťa menšie, tým skôr sa preň stane život so štvornohým priateľom samozrejmosťou a bude sa oň s láskou starať. Ostáva už len vybrať zvieratko, ktoré chytí za srdce všetkých členov rodiny.

 

Podobné články