– 15% zľava na maličkosti do adventného kalendára
platí na puzzle Larsen a miniatúrky Safari
do soboty 23.11.2024

Pokusy so skúmavkami a pipetami

Nikdy nezabudnem keď som s deťmi prvýkrát robila miešanie farieb so skúmavkami a pipetami. Akurát že tie skúmavky a pipety boli vhodné do rúk 5 ročných detí. Kúzlo, že z modrej a žltej vznikne zelená však viac očarí mladších. Preto som veľmi rada, že sa nám podarilo nájsť tieto naozaj veľké skúmavky na rôzne experimenty. Odporúčame používať s pipetami 😊

 

Miešanie farieb

Máme červenú, modrú a žltú, no chceme aj oranžovú, fialovú a zelenú. Tak si tie farby vyrobíme 😊

Budeme potrebovať všetky skúmavky a 3 pipety – modrú, červenú a žltú. 3 farby – červenú, modrú a žltú – môžeme použiť potravinárske farby (zvyknem používať farby na vajíčka – trošku prášku rozpustím vo vode) alebo aj vodové alebo prstové farby rozpustné vo vode, vodu a handričky na upratanie. Alebo si môžete spraviť pokusy ako my vonku, kde sa o upratanie postará slniečko.

Požiadame dieťa aby vodou naplnilo skúmavky s červeným, modrým a žltým uzáverom po hornú čiarku. Vody zafarbíme podľa farby uzáveru. Tieto skúmavky budeme mať zatvorené a vždy si otvoríme len tú, z ktorej budeme brať pipetou vodu. Ostatné skúmavky necháme otvorené.

 

A ideme čarovať.

Otvoríme žltú skúmavku. Zoberieme si žltú pipetu a prenesieme ňou žltú vodu do prázdnej skúmavky približne do polovice. Žltú skúmavku zatvoríme. Teraz otvoríme modrú skúmavku a modrou pipetou prenesieme modrú vodu do skúmavky kde už je žltá voda a sledujeme čo sa deje. Keď skúmavku doplníme, zatvoríme ju takým uzáverom, aká voda nám vznikla. Opakujeme pre všetky kombinácie farieb 😊

 

Šumíííí

Do skúmaviek dáme trošku farbiva, vodu a sódu bikarbónu. Do misky si pripravíme buď vodu s octom alebo s kyselinou citrónovou. Pipetou túto zmes naberieme a prenesieme do skúmavky. Pozorujeme, ako nám skúmavka vyšumí. Pre obzvláštnenie hry sme zmenili pipetu za špirálovú.

Topíme ľad

V mrazničke si pripravíme ľadové kocky. Môžu obsahovať malé predmety, ktoré sa budeme snažiť rozmraziť. Pipety a tekutiny, s ktorými sa budeme snažiť roztopiť ľad (octová voda, teplá voda, slaná voda).

Ako sa vám darí doma experimentovať? S malými či veľkými? Tieto pokusy sú vhodné pre deti od 2-3 rokov, no ako vidíte aj na fotkách, na takmer celý deň zabavia aj školáka.

Ideálne na hravé učenie vonku…

Podobné články