Valčeky s úchytkami: ako na to

Valčeky s úchytkami sú jedna z najobľúbenejších pomôcok zmyslovej výchovy. Lákajú už malé deti, ich používanie má ale svoje pravidlá. Na čo slúžia a ako s nimi narábať?

Valčeky majú štyri sady, každá je iná. Pracuje sa s nimi na stole alebo na zemi, vtedy je ale fajn použiť tvrdú podložku. Tie najužšie valčeky totiž potrebujú pevný podklad, aby stáli a nepadali. Začať môžete s deťmi, keď dosiahnu zhruba 2,5 až 3 roky. Myslite pritom na to, že detičky by už mali byť schopné dlhšie udržať koncentráciu a ovládať svoje pohyby. S valčekmi sa nebúcha, netlačia sa nasilu do malých otvorov, ich veľkosť, hrúbka a hĺbka sa skúma zrakom prípadne prstami.

 

Čo pomôcka rozvíja?

Priamym cieľom je rozlišovanie dimenzií predmetov rovnakého tvaru. To znamená spoznávanie hĺbky, šírky, dĺžky… Zároveň je práca s valčekmi aj prípravou na písanie – rozvíja jemnú motoriku a precvičuje trojprstový úchop, prípravou na matematiku – desať valčekov predstavuje desiatkovú sústavu, dieťa tiež pochopí pojem valec a v neposlednom rade napomáha rozvoju zrakovo-motorickej koordinácie (oko – ruka).


Predstavme si materiál:

V prvom základnom bloku sa mení len priemer valčekov, ich výška je rovnaká.

Valčeky s úchytmi

V druhom sa mení priemer a výška.

Valčeky s úchytmi

V treťom sa tiež mení výška a priemer, ale opačne.

Valčeky s úchytmi

Vo štvrtom majú všetky valčeky rovnaký priemer, ale odlišnú výšku.

Valčeky s úchytmi

Postup:

1.    Začnite s prvým blokom. Sadu položíte pred dieťa, môžete mu pomôcku predstaviť: „Voláme to valčeky s úchytkami.“ Vyberte prvé dva valčeky, musia byť kontrastné, čiže jeden veľmi hrubý a jeden tenký. Pritom si dávajte pozor na pomalý a výrazný trojprstový úchop úchytky. Keď bude dieťa skúšať brať valčeky celé do dlane, neopravujte ho, ale zdôraznenie úchopu čo najčastejšie opakujte.

2.    Povykladajte všetky valčeky miš-maš na podložku. Potom ich poukladajte nazad. Prvý najhrubší a ostatné striedavo, raz tenký, raz hrubý. Ak dieťa nevie vydržať a chce sa zapojiť, dovoľte mu to, pokiaľ možno ale až pár posledných a kontrastných, aby mu bolo jasné, kam ich vložiť. Predvedenie by malo byť bez chyby, aby videlo správnu prácu.

3.    Počas ukážky neskúšajte či valček do otvoru pasuje tak, že ho naschvál budete vkladať do nesprávneho. Radšej ruku nad otvorom zastavte, otočte valček hore dnom a skontrolujte priemer. Ide o rozvoj zrakového zmyslu, dieťa to musí správne odhadnúť. Môžete však preskúmať hĺbku otvorov prstami. Po ukážke nechajte dieťa pracovať samé.

Valčeky s úchytmi

Takto postupne predstavíme všetky sady. Vždy, keď dieťa zvládne prácu s jednou, môže prejsť na ďalšiu. Následným krokom je práca s dvoma sadami – v tvare striešky,

Valčeky s úchytmi

s troma – ako stan

Valčeky s úchytmi

a so všetkými naraz – do štvorca.

Valčeky s úchytmi
Valčeky s úchytmi

Rozmanitosť valčekov obohacuje aj slovnú zásobu: hrubý, tenší, tenký, vysoký, nízky, veľký, malý,  hlboký, plytký, široký, úzky.

Valčeky s úchytmi
Valčeky s úchytmi

Tipy:

Mladším deťom môžete ukázať jednoduchší postup: vyložíte valčeky od najhrubšieho po najužší rovno pred pasujúce otvory a dieťa ich vloží nazad.
Ak chcete valčeky ozvláštniť pre staršie deti, zaviažte im oči, nech pracujú naslepo.
Keď dieťa vloží valček do nesprávneho otvoru a ten zapadne tak hlboko, že sa nedá vybrať prstami, nikdy neotáčajte celý blok hore nohami. Zospodu sú malé dierky, kam poľahky vložíte špáradlo a tým valček dostanete von. Pre deti je toto vyslobodzovanie valčekov veľmi príťažlivé a vyhnete sa ich vysypaniu.

 

Valčeky si môžete kúpiť tu

Kompletnú veľkú sadu valčekov môže vaše dieťatko vyskúšať v škôlke či na montessori herničkách, existuje ale aj menšia verzia na občasné domáce použitie

 

Text a foto: Lenka Straková