Zima je ideálny čas na šport. Zabavia sa deti aj dospelí

Zima sa odjakživa spája so sánkovaním, lyžovaním a šmýkaním na ľade. Tešia sa na to celé generácie detí, a keďže tento rok nám počasie naozaj praje, bola by veľká škoda sneh a ľad nevyužiť. Hľadáte ten pravý zimný šport pre celú rodinu? Inšpirujte sa obľúbenými aktivitami malých aj veľkých.

Zima je ideálny čas na šport. Zabavia sa deti aj dospelí


Sánkovačka pre deti v každom veku

Výhodou sánkovania je, že sa doňho zamilujú aj tie deti, ktoré ešte takmer nechodia. Stačí kúpiť vhodné sánky, najlepšie s operadlo, a vyraziť na sneh. Sánky využijete aj v meste. Ak je vhodné počasie, vaše ratolesti sa môžu vyblázniť pri ťahaní po snehu. Aj keď táto aktivita stojí viac námahy skôr rodičov.
Vybrať sa môžete do parku či na najbližší kopec, kde sa už budú jašiť aj ostatné deti. Ťahanie sánok do kopca, ale aj samotné spúšťanie stojí deti pomerne dosť námahy, ale trénuje ich vytrvalosť a koordináciu hrubej motoriky. No a samotné sánkovanie je ideálny relax po náročnom dni v škole či v škôlke a vytvára množstvo krásnych spomienok či zážitkov.

Zima je ideálny čas na šport. Zabavia sa deti aj dospelí

Bobovanie

Obľúbený šport pre deti, ktorý zvládnu aj bez pomoci rodičov. Počas rodinnej lyžovačky je to zároveň dobrý nápad, ako zabaviť na kopci aj malé deti, ktoré ešte nezvládajú klasické zimné športy. Boby sú cenovo dostupné, ľahké a deti o chvíľu začnú odmietať vašu pomoc, pretože na vydupanom kopci im spúšťanie pôjde samé.
Bobovanie je skvelé aj pre staršie deti, či ako alternatíva k celodennému státiu na lyžiach, ak športovanie vašich najmenších po pár dňoch prestane baviť. Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, aj bobovanie vyžaduje správne zvládnutie techniky, napríklad brzdenie či zmenu smeru, takže dieťa sa na svahu nielen vylieta, ale stále sa učí niečo nové.

Kedy na lyže?

Mnoho rodičov sa obáva, že ich dieťa ešte na lyžovačku nie je pripravené, a preto odkladajú učenie na vyšší vek. Opak je pravdou. Deti dokážu ovládať lyže už v troch rokoch. Ak máte trpezlivosť, vezmite ich na svah či kopec za domom a nechajte ich vyskúšať svoje schopnosti. Pokiaľ sami nelyžujete, môžete výučbu prenechať profesionálnym lyžiarskym školám, ktoré nájdete v takmer každom lyžiarskom centre.
Čím skôr sa deti postavia na lyže, tým lepšie. Tie menšie oveľa lepšie zvládajú stres a strach, neboja sa pádov a športovanie je pre nich viac hrou ako učením, čo je pre zamilovanie sa do zimných aktivít veľmi dôležité.
Lyžovanie nemusí byť drahým športom. Detské lyže zoženiete aj v širšej rodine či v bazári, nemusíte sa hneď obzerať po nových. Rovnako je to aj s lyžiarkami a oblečením, ktoré by ako nové predstavovalo vysokú položku. Nemusí to tak byť. Stačí len obehať známych a výpredaje a zoženiete všetko, čo potrebujete.
Už od začiatku lyžovania učte deti, aká dôležitá je prilba. Čím skôr si na ňu zvyknú, tým lepšie. Chránia tak svoje zdravie a učia sa zodpovednosti aj seba aj ostatných na svahu.

Zima je ideálny čas na šport. Zabavia sa deti aj dospelí
Zima je ideálny čas na šport. Zabavia sa deti aj dospelí

Na bežkách

Ak sa púšťate do zimného športu s väčším dieťaťom, môže sa stať, že ho lyžovanie úplne neokúzli, no na sánkovačku sa už cíti starý. Čo s tým? Takýto problém riešila aj mamička Zuzana so svojimi školopovinnými dcérami.
„Moje dievčatá sú dosť bojazlivé. Preto sa im fičanie po svahu, kde sa popri nich bláznili teenageri na snowboardoch, príliš nepáčilo. Tak som ich minulú zimu nahovorila na bežky, ktoré si nevieme vynachváliť. Bežkovanie je príjemný oddychový šport, ktorý si všetky tri užívame.
Máme radi pokojnú tichú krajinu okolo seba a výhodou je, že polovicu dňa nestrávime v rade na vleku. Pre moje deti je to nielen oddych, ale aj čas, keď si môžu vyventilovať hlavu od povinností v škole. Naviac bežkovanie má nenáročnú techniku a ľahko ho zvládnu aj menšie deti.“

Zima je ideálny čas na šport. Zabavia sa deti aj dospelí

Na klzisko

Máte to na lyžiarsky svah ďaleko, ale nechcete, aby deťom zima utiekla bez zábavy a pohybu? Vyskúšajte korčuľovanie. Kým malé slečny sa zamilujú do piruet a elegancie tohto zimného športu, chlapci si môžu napríklad zahrať hokej či pretekať sa. Korčuľovanie na ľade je príjemný pohyb, avšak oveľa väčší zaberák, než sa môže zdať. Trénuje sa pri ňom nielen koordinácia tela, ale aj výdrž a sústredenie.
Výhodou korčuľovania je, že vám ako terén stačí mestské klzisko, pričom mnohé sú cenovo dostupné alebo zadarmo. Alebo sa vyberte na najbližší rybník, treba však dávať pozor na bezpečnosť. Korčuľovať sa naučia už aj malé deti, na trhu nájdete množstvo špeciálne upravených korčúľ či „kačeniek“ vhodných aj pre dvoj a trojročné deti. Na klzisko sa nezabudnite teplo obliecť, aj keď to tak nevyzerá, je tam rovnaká zima ako na svahu.

Zima je ideálny čas na šport. Zabavia sa deti aj dospelí

Zimná turistika

Je zdravá, osviežujúca a za slnečného počasia ešte krajšia než jej letný variant. Výhodou je aj to, že v prírode či na obľúbených trasách je menej turistov a vládne tu väčší pokoj. Pre najmenšie deti je to príležitosť postaviť si snehuliaka, guľovať sa so súrodencami čo objavovať spiacu krajinu a naučiť sa niečo nové o kolobehu v prírode.
Vybrať sa môžete na prechádzku po okolí, do tichého lesa, ale aj na známe turistické chodníky, kde môžete stretnúť zatúlané zvieratko, či len obdivovať ľadovú krásu. Práve na zimnú turistiku rodičia často zabúdajú, aj keď zdravotné benefity takejto prechádzky sú v čase chrípok veľmi dôležité, a tento šport je lacnou a nenáročnou alternatívou k iným aktivitám. Stačí termoska s čajom a dobrý fotoaparát pre starších obdivovateľov prírody.
Napísala: Marcela Beňová

Zima je ideálny čas na šport. Zabavia sa deti aj dospelí