CHYSTÁTE SA ZBAVIŤ PLIENOK TOTO LETO?

Pridajte sa do nášho kurzu a podpornej skupiny na facebooku

Bez plienok a bez stresu so zľavou 40% do 20.6.2024

 

Spoznávanie lienok

Hovorí sa, že máj je mesiac lásky, ale aj najvhodnejšie obdobie na liahnutie lienok. Jedného z najznámejších chrobákov, patriacich medzi hmyz. Telo zložené z troch častí, červené krídla, čierne bodky, šesť nožičiek a ak sa pozriete bližšie, všimnete si aj dve tykadlá.

Na prvé skúmanie môžete použiť miniatúry životného cyklu lienky.

Najskôr dospelá lienka nakladie vajíčka. Po niekoľkých dňoch sa vyliahnu larvy, ktoré sa živia malými voškami. Následne sa zakuklia a z kukiel sa vyliahnu nové lienky.

Ak sa vyberiete do prírody, zastavte sa, poprezerajte si trávu, topoľové či iné listy, s veľkou pravdepodobnosťou natrafíte na veľa lariev.

Aj my so synom Teom sme išli preskúmať okolie a boli sme prekvapení, koľko sme ich videli. Rozhodla som sa, že si jednu larvu zoberieme domov a budeme sa o ňu starať. Teo súhlasil a preto sme z domu priniesli plastový pohárik, do ktorého sme vložili topoľové listy s voškami. Keď bol pohárik vystlaný listami a jedlom, vybrali sme jednu larvu a vložili do pohárika. Vrch sme prekryli gázou a spevnili gumičkou. Počas následujúcich dní bolo úžasné larvu pozorovať. Vymieňali sme listy, kŕmili ju novými voškami, až prišiel deň, kedy sa uchytila o list a ani sa nepohla.

Po 12 dňoch sa nám larva krásne zakuklila. Netrpezlivo sme čakali, čo sa bude diať ďalej. Každé ráno sme pribehli k poháriku a sledovali, či už uvidíme lienku. Prešli 4 dni a dočkali sme sa. Lienka bola na svete. Krásna oranžová a ešte bez bodiek. Na druhý deň sme ju išli pustiť do prírody. Prišiel čas sa rozlúčiť. Bolo nám smutno, ale na druhú stranu sme cítili radosť, že sme mali tak krásny zážitok a že lienka môže spoznávať krásy života vo voľnej prírode, kam patrí.

Keďže sa Teo chcel stále rozprávať o lienke, tak som mu do police pripravila niekoľko aktivít.

Vyrobili sme si lienku z filcu a skladali a skladali…

Ďalšou úžasnou aktivitou sú pečiatky životného cyklu lienky. Každá pečiatka predstavuje jedno štádium cyklu. Zobrali sme papier, nastrihali na rozmer A3 a vyrobili vlastnú knižku. Ak vie Vaše dieťatko aj písať, môže si jednotlivé štádiá cyklu pomenovať.

Na podporu skladby písaných písmen sme využili pohyblivú písanú abecedu a zložili slovo lienka.

Spojili sme aj matematiku s vyfarbovaním a vznikla nám lienka sediaca na liste.

Spoznávanie lienok cez rôzne aktivity je úžasným zážitkom. A pokiaľ uvidíte celý cyklus lienky aj v prírode, to je zážitok na celý život.

Lucia Kocianová

Podobné články