Vianočné ozdoby z domácej dielne

Sú krásne, sú originálne a sú len vaše. Vianočné ozdoby vyrobené detskými rukami, ktoré vám aj po rokoch pripomenú, ako sa vaši najmenší tešili na sviatočné dni. Skráťte im adventnú chvíľku výrobou vlastných vianočných ozdôb. Verte, budú oveľa krajšie ako tie z reťazca.

Vianočné gule v novom šate

Už aj vám sa určite stalo, že ste v záchvate nadšenie z povianočného výpredaja kúpili napríklad jednofarebné ozdoby, ktoré sa ukázali ako úplná zbytočnosť. Buď sa nikde nehodili, alebo nakoniec neboli také krásne, ako ste dúfali. Nenechajte sa však odradiť a vytiahnite krabicu z nepoužívanými ozdobami z kúta.

Vianočné gule môže ozdobiť obľúbenou servítkovou technikou. Pohľadajte doma staré nepoužívané servítky, alebo si v papiernictve kúte špeciálne s vianočnou tematikou. Vystrihnite motív, alebo ho jednoducho opatrne obrthajte, aby vám zostali pekné splývavé okraje.

Vianočné ozdoby z domácej dielne

Na guľu ho prilepte decoupage lepidlom, ktoré zoženiete v obchode s kreatívnymi pomôckami. Na zvyšok ozdoby môžete použiť napríklad snehovú pastu. Guľu nechajte zaschnúť na cca dve hodiny.

Krásne ukážu aj farby na sklo ši špeciálne temperky. Nechajte deťom priestor, aby uplatnili svoju fantáziu a namaľovali na guľu sánkovačku, snehuliakov, vianočný stromček či les v zime. Skrátka čokoľvek, čo bude veselé a nápadité. Postačí zopár takto ozdobených gúľ a hneď máte nový vianočný set.

Upečené ozdoby

Teraz nemáme na mysli perníky, aj keď sú tiež krásne. Vyrobte si doma vlastnú „sadru“, z ktorej povykrajujete vianočné ozdoby. Na zmes budete potrebovať vodu, hladkú múku a soľ. Postup je veľmi jednoduchý. Zmiešajte hrnček múky, hrnček soli a tri dcl vody. Zmes vymiešajte na hladké cesto, rozvaľkajte a pripravte si vianočné vykrajovačky, ktoré používate práve na medovníčky.

Povykrajujte si anjeliky, stromčeky, soby, skrátka čokoľvek, čo vo vás evokuje vianočnú náladu. Cesto by nesmie byť vyvaľkané príliš natenko, hrúbka vykrojenej postavičky by mala byť aspoň 1cm. Pomocou slamky urobte v hornej časti vykrojenej postavičky malú dierku, cez ktorú prevlečiete povrázok.

Plech vyložte papierom ne pečenie a poukladajte naň povykrajované ozdoby. Vložte do predhriatej rúry a pečte tri hodiny. Po upečení nechajte hotové ozdoby vychladnúť. Ozdobiť ich môžete špeciálnymi temperovými farbami, glitrami, mašľou či malým zvončekom, ktorý upevníte na šnúrku na zavesenie.

Vianočné svetielka z formičiek na pečenie

Na túto jednoduchú ozdobu stačí trocha šikovnosti a malá investícia. Kúpte si v obchode obyčajnú svetelnú reťaz s malými žiarovkami, alebo použite tú, ktorá sa vám už nehodí na vianočný stromček.

Opatrne na ňu ponavliekajte formičky, ktoré používate na pečenie medovníkov. Jednotlivé formičky umiestnite tak, aby sa svetielko nachádzalo uprostred vykrajovačky. Formičky nenápadne upevnite tenkou nitkou vo farbe svetelnej šnúry alebo povrázok, ktorý uviažete na mašličku.

Svetelnú reťaz môžete umiestniť na vianočný stromček, nad okno alebo detskú posteľ, aby sa z nej vaše ratolesti mohli tešiť celé Vianoce.

Snehuliakové štipce

Máte doma zvyšné štipce na bielizeň? Ozdobiť ich môžete hneď dvoma netradičnými spôsobmi.

Natrite štipce bielou alebo modrou farbou a nechajte ich dobre uschnúť. Pridajte čierne bodky namiesto očí a červený trojuholník ako nos. Dokreslite malé čierne guličky, ktoré budú predstavovať úsmev a gombíky a farebnou bavlnkou previazanou okolo štipca vytvorte šál. Takýchto veselých snehuliakov môžete použiť na vianočný stromček či ako pomôcku na doma vytvorený adventný kalendár.

Z bielizňových štipcov môžete vytvoriť aj vianočný stromček. Namaľujte štipec pomocou temperovej farby nazeleno a nechajte niekoľko hodín schnúť. Z farebného papiera vystrihnite vianočný stromček, na ktorý nalepte glitre alebo guličky z farebného papiera. Stromček prilepte na namaľovaný štipec. Nájsť mu miesto v domácnosti nebude problém.

Marcela Beňová

Podobné články