Vyrábame zo zbytkov

Máte doma malého výtvarníka? Potom určite viete, že financovanie jeho umeleckých projektov je niekedy náročné. Pastelky, papiere, farbičky, trblietky, nálepky, to všetko sú veci, ktoré váš malý výmyselník nevyhnutne potrebuje, ale nie sú to práve najlacnejšie záležitosti.

Vyrábame zo zbytkov

Preto je dobré z času na čas sa poobzerať po tom, čo máme doma. Množstvo odpadového materiálu sa dá ešte využiť na rôzna výtvarné záležitosti. Pritom nemusí ísť o nič nákladné a veci, ktoré môžeme využiť by skončili v smetnom koši.

Preto skôr, ako niečo vyhodíte, opýtajte sa detí. Možno budete prekvapení, koľko nápadov im pri obyčajnej veci skrsne v hlave.

Odrezky z ostrúhaných pasteliek

Pastelky môžete zužitkovať naozaj do posledného odrezku. Napríklad tak, že všetko, čo ostane po strúhaní ceruziek, použijete pri ďalšom projekte. Zbytky môžu deťom poslúžiť napríklad ako ozdobný materiál, ktorým oblepia papierový domček, použijú ho pri ozdobovaní stromu namiesto kôry, alebo ním ozdobia šaty namaľovanej princeznej.
Pri strúhaní, lepení a tvorení si precvičia nielen jemnú motoriku, trpezlivosť a fantáziu, ale uvedomia si, že nie všetko musíme hneď hodiť do koša. Napríklad aj taká zdanlivá zbytočnosť ako odrezky môže poslúžiť na vytvorenie niečoho nového a pekného.

Vyrábame zo zbytkov

Rolka z toaletného papiera

Naozaj je ešte niekto, kto ju vyhadzuje namiesto toho, aby dal deťom šancu vytvoriť z nej niečo nové? Rolka môže poslúžiť ako základ pre telo postavičky, napríklad princeznej, alebo z nej deti s trochou fantázie vytvoria originálne zvieratko. Viac roliek poslúži ako základ pre papierový zámok.
Výhodou je, že na nej drží dobre akýkoľvek materiál, malí tvorcovia ju môžu oblepiť farebným papierom, pripevniť na ňu povrázok, korálky či iné ozdoby. Poctivo ich odkladajte, výsledok z rúk vašich detí vás príjemne prekvapí. Vyrobiť si môžu napríklad „hudobný nástroj“, ďalekohľad, vláčik, tobogan pre hračky, nádobku na pastelky, korunku pre bábiku či vesmírnu raketu.

Vyrábame zo zbytkov

Papierové krabičky a vrecká z kuchyne

Ak vám doma rastie budúci architekt, je čas nechať mu priestor na tvorbu. Nechajte ho postaviť mesto z papierových obalov z múky, škatule z práškového cukru či tuby, ktorá ostala po balení soli. Jednotlivé obaly či krabičky stačí vymaľovať, vyzdobiť a jednotlivými stenami prilepiť vedľa seba tak, aby pripomínali „ulicu mesta“. Ideálna hra na dlhý zimný podvečer predovšetkým pre malých predškolákov a prvákov. Ak na jednotlivé domčeky napíšete názov budovy v angličtine, stane sa z obyčajného výrobky multifunkčná edukačná hračka.

Staré rámiky na fotky

Táto herná disciplína je vhodná skôr na jar, avšak je dobré na ňu pamätať už teraz v zime, najmä ak chystáte napríklad prerábanie či veľké upratovanie. Ak vám zostane zbierka rámikov na fotky, ktorú už nechcete alebo nemáte ako využiť, nechajte ju doma ako vzdelávaciu pomôcku pre deti. Prečo?
Jednotlivé rámiky môžu poslúžiť ako herbár napríklad na prvé jarné kvety, listy jednotlivých stromov či poklady zo záhradky. Nielenže tak s deťmi vytvoríte vlastnú botanickú záhradku, ale malí objavitelia budú mať opäť príležitosť naučiť sa niečo nové a zaujímavé.
Šikovnejšie mamy môžu nakresliť alebo len vytlačiť obrázky z internetu, a naučiť tak deti rozoznávať napríklad známe zámky, jednotlivé druhy motýľov či chrobákov, alebo nechať rámiky v ich rukách. Určite vymyslia niečo zaujímavé.

Čo s pokresleným papierom?

Hromadia sa vám doma stohy pokresleného papiera a vy už naozaj neviete, čo so všetkými tými umeleckými dielami robiť? Vytvorte si aktivitu na dlhú nudnú nedeľu. Papiere postrihajte po šírke na pásiky (asi 2 cm) a každý pásik prestrihnite ešte na tri časti.
Z jednotlivých dielikov si vytvorte papierovú reťaz, ktorá poslúži ako ozdoba detskej izby či haly. Zlepovanie jednotlivých častí si vyžaduje trpezlivosť a precvičovanie rúk a prstov, práca však bude baviť malých aj veľkým umelcov v domácnosti.
Napísala: Marcela Beňová

Vyrábame zo zbytkov

Podobné články