Kúpiť či vyrobiť? To je otázka. Vzhľadom na ich cenu nie je o čom rozmýšľať. No predsa len, keď sa k tomu už pridá cena za poštovné, môže to byť na zváženie. Farebné korálky sa dajú kúpiť v každej lepšej galantérii. Treba však vyberať tak, aby boli pokiaľ možno rovnaké. A to nie len veľkosťou, ale aj vzhľadom. Korálok je nespočetné množstvo. Videla som perlové schody vyrobené už aj z korálok drevených či priesvitných, s bublinkovou štruktúrou vo vnútri a podobne. No nebolo to pre mňa to pravé orechové.
Najhoršou verziou pre mňa boli perlové schody vyskladané z korálok síce rovnakej veľkosti, ale rôzneho vzhľadu. Jednotka bola lesklá, dvojka matná, trojka priesvitná… Pôsobilo to na mňa rušivo a uvedomila som si, že rovnako rušivo to môže pôsobiť na moje dieťa. Vytráca sa potom zároveň z perlových schodov ich estetickosť, ktorá má dieťa lákať k pomôcke. Základným princípom pri Montessori zmyslových pomôckach je aj to, že sa ich jednotlivé časti líšia iba jednou vlastnosťou. Tou je v prípade koráliek perlových schodov iba farba. Originál perlové schody sú z koráliek lesklých, nepriehľadných, s jednoliatou štruktúrou a priemerom 7 mm. Preto pokiaľ sa ich rozhodnete vyrábať, odporúčam nájsť korálky rovnakého priemeru, vzhľadu a v konkrétnych farbách, ktoré zvolila M. Montessori. Podľa môjho googlenia však možno od každej farby budete musieť kúpiť rovno niekoľko desiatok kusov, záleží od balenia.
Čo sa drôtiku týka, na ktorom sú korálky navlečené, hľadajte taký, ktorý sa vám bude dobre ohýbať, ale zasa aby sa nedal ľahko deformovať pri manipulácii dieťaťom. Najlepšie medený o hrúbke cca 1 mm.
Zdroj obr.: http://www.lapappadolce.net/wp-content/uploads/2012/09/Perle-dorate-Montessori-presentazione-e-tutorial-per-costruirle-in-proprio-511-310×165.jpg
Zdroj obr.: https://pumkinsandme.files.wordpress.com/2015/10/img_9049.jpg
Autor: Lenka Záhradníková