Čím potešiť budúcich škôlkárov pod stromčekom (2-3 roky)

Vianočná idylka – spoločné pečenie, zdobenie stromčekov, šťastné, trpezlivé dieťa… v mojich predstavách som sa na to veľmi tešila. A ako bola realita prekvapivo iná. Dieťa nervné, lebo všetko sa dialo inak ako očakávalo, všade veľa zaujímavých vecí, čo chce rozoberať, skúmať, svetielka, ozdoby a ešte do toho tá mama čo má nejakú „ideálnu“ predstavu…

Večer stromček a pod ním darčeky. A baliaci papier. Veľa baliaceho papiera. No, nechcem Vám kaziť idylku… Rada sa s Vami podelím, ktoré hračky sme využívali dlho, sú overené aj deťmi na herničkách a v škôločke a stále sa k nim vracajú.

Jednoznačne najobľúbenejšia hračka v tomto veku je zvukostrom (ak ho náhodou ešte nemáte). Je krásny, príťažlivý, lákavý, farebný, upokojujúci a vysoko návykový aj pre dospelých. Napĺňa senzitívne obdobia detí – guľôčka je malá (senzitívne obdobie pre malé veci), vhadzuje sa do dierky (vkladanie, vhadzovanie), padá rytmicky dole a vydáva pri tom krásny zvuk (senzitívne obdobie pre poriadok, rytmus). Zvukostrom priamo odpovedá na vývojové potreby detí.

Matriošky 

A ich nekonečné otváranie a zatváranie. V ponuke máme tri druhy, každá sa skladá z troch rozoberateľných matriošiek a jedného „bábätka.“ Je len na Vás, či sa Vám viac páčia sovičky, tučniaci alebo medvede.

No zo všetkých je najzaujímavejšia (a aj najväčšia) vianočná matrioška.

Dúha

Dúha je úžasná balančná stavebnica, kde môžete jednotlivé oblúky skladať na seba a podporiť tým priestorovú orientáciu. Robiť si z nej dráhu pre autíčka či ohrádky pre zvieratká. Neskutočné množstvo možností, ako sa hrať. V ponuke máme viaceré, menšie odporúčam pre deti od 1,5 roka, tú väčšiu pre deti okolo 2,5 roka.

Projektory

Ideál na dlhé zimné večery. Krásne farebné fotky, ktoré si môžete večer pred spaním premietať na stenu. Krásna upokojujúca aktivita na rozvoj reči pred spaním. Alebo práve naopak, viete, aká to vie byť zábava, keď Vaše dieťa naháňa žralok? Alebo sa ono snaží chytiť mesiac? My sa s nimi hráme každú zimu už piaty rok… V ponuke máme aj projektory, ktoré poslúžia ako nočné svetlo.

Navliekanie

Navliekania sú ideálne na tréning jemnej motoriky, koordinácie ruky a oka a taktiež sú prípravou na písanie. A to jednoduchou hrou. Dieťatku navlečiete tri farebné koráliky a vyzvete ho aby tento rad opakovalo. Taktiež môže navliekať podľa farebnej predlohy. Nepotrebujete k tomu žiadne kartičky, stačia farbičky – na papier nakreslíte farebné bodky, podľa ktorých má dieťa reťaz vytvoriť. Tieto hry sú zábavné pre deti okolo 2,5 roka. Na navliekanie odporúčame drevené koráliky.

Vianočné tvorenie

Namiesto mnohých tipov dám len jeden – nádherné, veľké vianočné pečiatky na výrobu obrázkov alebo aj baliaceho papiera.