Svet prírody je fascinujúca vec. Toľko farieb štruktúr a tvarov, koľko vám ukáže jedna hlávka kvetu, steblo trávy či kúsok listu, neuvidíte ani v tej najlepšej učebnici o biológii. Preto je možno občas dobré zavrieť všetky knižky, zošity a vypnúť hoci aj náučné televízne programy, a vybrať sa von.
Do prírody, do parku, na záhradu, kdekoľvek, kde sa môžete kvetov, listov, stromov a rastlín dotknúť, ovoňať ich, odtrhnúť a spoznávať. Lebo lepšie než stokrát vidieť veci sprostredkovane je raz ísť a urobiť si svoj názor.
My sa a deťmi už pár týždňov nezaobídeme bez mikroskopu, ktorý so sebou brávame von. Je to taký maličký, nenápadný, ľahký pomocník a verný spoločník pri exkurziách okolím. Našťastie, so svojím kolegom, originálnym, ťažkým mikroskopom, ktorý neznesie smietku prachu, nieto ešte detské rúčky, pretože miluje ticho a laboratóriá, nemá spoločné takmer nič.
Náš mikroskop deti zbožňuje. Je malý, z ľahkého materiálu, takže keď mojim budúcim biologičkám spadne na zem, nič sa mu nestane. Deti s ním najradšej pozorujú kvety, suché listy zo stromov a chilli papričky na našom balkóne.
Ja ako vedúca výskumníckej skupiny si ho občas požičiam, aby som si zblízka prezrela chrobáčika, mravca, a ak mám šťastie, aj motýľa zatúlaného na rozkvitnutom kvete. Je to naozaj úžasný pohľad! Každá blanka, žilka či tieň pri desaťnásobnom zväčšení odhalí nepochopiteľné zákutia prírody, o ktorých by ľudské oko bez mikroskopu nemalo ani poňatia.
Aj taká sedmokráska vyzerá pod zväčšujúcim sklom krajšie a výnimočnejšie ako ktorákoľvek cudzokrajná rastlina v botanickej záhrade.
Ak máte doma objaviteľa, ktorý nenechá na zemi spadnutý ani jediný list, darčeku v podobe mikroskopu sa určite poteší. A nielen on, ale aj jeho nadšení, poznaniachtiví rodičia.
Vreckový mikroskop
Mikroskop + 30 experimentov
Prenosný mikroskop – Spider Eye – 10x zväčšenie