Každá zmyslová Montessori pomôcka má svoju špecifickú vlastnosť. Príkladom môžu byť farebné doštičky. Ak sa chceme sústrediť na rozlišovanie farieb, musia byť doštičky z rovnakého materiálu, mať rovnakú veľkosť a rozmery, ale musia mať viditeľne odlišnú farbu. Vďaka tejto pomôcke získa dieťa cit pre farbu a ten správnu kľúč k orientovaniu sa vo svete farieb. Chcete vedieť, ako s doštičkami pracovať, prípadne ako si ich jednoducho vyrobiť doma?
Obsahuje škatuľku a 3 páry farebných doštičiek – žltá, modrá a červená. Pomôcka slúži ku pomenovaniu farieb a ich správnemu priraďovaniu do páru.
2. sada farebných doštičiek
Sada 2 je rozšírená a obsahuje 11 párov farebných doštičiek. Nasleduje po krabičke I, to znamená, že dieťa už bezpečne pozná farby, ktoré sa v predchádzajúcej sade nachádzajú.
3. sada farebných doštičiek
Tieňovanie. Obsahuje 9 farieb a každú v siedmich rôznych odtieňoch – šedá v odtieňoch od bielej až po čiernu, červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, fialová, hnedá a ružová.
Prezentácia:
Škatuľu s farebnými doštičkami si prinesieme a položíme vľavo od seba. Otvoríme vrchnák a položíme ho pred krabičku. Postupne vyberáme farebné doštičky a rozhádzané ich položíme vedľa seba. Dôležitý je správny úchop jednotlivých doštičiek. Držíme ich vždy za drevený okraj tak, aby sme sa nedotýkali farebnej plochy. Postupne hľadáme rovnaké páry farieb a ukladáme ich pred seba zľava doprava. Doštičky uložíme naspäť do krabičky až po spárovaní všetkých farieb. Pri ďalšej hre s farebnými doštičkami už dieťaťu konkrétne pomenúvame jednotlivé farby.
Je dôležité, aby sme pri práci s farebnými doštičkami mali správne svetlo v miestnosti, okraje musia jasne oddeľovať jednotlivé farby a pri nosení musí dieťa správne pridržiavať palcom vrchnák krabičky. Ďalšie možnosti hry s darebnými doštičkami by sme mali dieťaťu ukázať až v prípade, že je už schopné zrakom rozlišovať jednotlivé farby. Môžeme hľadať dané farby v miestnosti prikladním doštičiek, v prírode, hrať vzdialené hry atď
Video