Deti sú úžasné stvorenia, ktoré už odmalička vedia, čo a kedy sa majú na tomto svete naučiť. My, dospelí, im to však veľakrát kazíme! Poďte so mnou nahliadnuť do čarovného detského obdobia do troch rokov, kedy vaše aktívne dieťa potrebuje niečo úplne iné ako kopec hračiek a rozprávky v televízii.
Toto maličké stvorenie sa ešte len teraz naučilo posadiť, loziť aj stáť na nohách. Odučilo sa od plienky, rozviazal sa mu jazyk. Zvládlo toľko náročných vecí…Tak prečo neveríme, že je dostatočne schopné na to, aby si nakrájalo jablko, vedelo sa samo obliecť, poutierať prach, postarať sa o zvieratká, kvetinky, upratať si izbičku?
Mám pre vás skvelú správu. 🙂 Na Montessori kurzoch zistíte, že sa to dá. Že deti môžete zapájať do varenia, upratovania či vysávania, a to bez toho, aby ste mali každý deň nočné mory, že si ublížia. 🙂 Zistíte, že si dvojročné dieťa zvládne samo povysávať izbičku (dokonalé to zďaleka nebude, no dôležité je, že to zvládne). Lektorka Marcela vám na kurze ukáže, aké pomôcky si zaobstarať, kde ich kúpiť a ako s nimi pracovať.
To najlepšie pre tento vek: Byť doma užitočný
Deti sú v tomto veku plné energie a keďže už vedia behať, je ich celý dom. Všetko chcú vidieť a zažiť, prirodzene. 🙂 Tým najlepším spôsobom, ako v nich budovať sebaistotu a pripravovať ich do života, je umožniť im, aby pomáhali v domácnosti. Fascinuje ich to viac ako čokoľvek iné.
Podľa Montessori pedagogiky však treba deťom ukazovať činnosti také, ako ich skutočne robíme aj my, dospelí. Čiže ak ho naučíte, ako ošúpať vajíčko, je dôležité, aby ste to vajíčko zjedli. Mrkva patrí do polievky, ryža sa papá s mäsom. Každá činnosť z praktického života má svoj začiatok, priebeh a koniec.
K tejto téme som našla zaujímavý článok o tom, ako z detí vychovávame princov a princezné, no má to na nich veľmi negatívny vplyv. Prečítajte si zaujímavé postrehy klinickej psychologičky Lidmily Pekařovej.
Starostlivosť o seba
Dnes už nie je ničím nezvyčajným, ak dieťa v troch rokoch chodí na dva krúžky, ale nevie sa poriadne obliecť. Ak mu správne ukážeme, ako si obliecť bundu, obuť si topánky, uložiť si oblečenie do skrine či si oprať ponožky, dokáže to zvládnuť dokonca skôr. Väčšinu z týchto samoobslužných činností nám lektorka prakticky ukázala na kurze. 🙂
Prečítajte si tiež: Čo sa naučíte na Montessori kurze: Ako drobca naučiť myslieť
Jemná motorika: Aké činnosti zvoliť?
Samozrejme, podpora jemnej motoriky je taktiež dôležitou oblasťou, ktorú by malo batoľa rozvíjať. V tomto období budú deti s radosťou vhadzovať rôzne malé predmety do malých otvorov, otvárať a zatvárať zložitejšie krabičky či navliekať korálky. Samozrejme, možností je oveľa viac. Nechajte, nech si vaše dieťa samo zvolí, k čomu ho to najviac ťahá. Nechcite z neho mať génia, iba mu umožnite, aby sa rozvíjalo spôsobom, aký mu je najbližší. Pri týchto činnostiach sa učí sústrediť a odhadovať, ako má zaobchádzať s predmetmi (napríklad s krehkými, ťažkými vecami).
Ako cez „kopirák“
Detičky do troch rokov sú jedinečné tým, že nedokážu rozlíšiť, čo je správne a nesprávne, nehodnotia a nekritizujú, čo sa má a nemá robiť. Jednoducho vstrebávajú všetko, čo okolo seba vidia. Ich najväčšou inšpiráciou sú rodičia. Preto je veľmi dôležité, aby sme im dávali správne vzory do života, ktoré ich budú posúvať vpred.
Autor: Petra Ort